Terrarystyczne olbrzymy: Pyton tygrysi

Pyton tygrysi (Python molurus) ten jest moim ulubionym gadem – mam ich aż trzy. Jest to jeden z największych węży na świecie. Łatwo się oswaja i dla odpowiedzialnych terrarystów może być fantastycznym domowym pupilem. W terrariach hodowany jest już bardzo długo, dlatego istnieje wiele jego odmian barwnych, np. green, granit, albino, hypo, labirynt. Dzięki temu można wybrać takiego węża, który nam się najbardziej podoba.

Jeśli chcemy, by nasz pyton zachowywał się spokojnie przy kontaktach z człowiekiem, już od samego początku należy go przyzwyczajać do obcowania z ludźmi. Jest to ważne, biorąc pod uwagę rozmiary tego gatunku. Trudno sobie bowiem poradzić z podrośniętym, 2,5-3 metrowym osobnikiem, który nie miał wcześniej kontaktów z człowiekiem.

W środowisku naturalnym pytony tygrysie dorastają nawet do 8 metrów, jednak w terrariach osobniki 5-6 metrowe są już uważane za duże. Rozróżniane są dwie odmiany nominalne tego gatunku: jasnoskóra (Python molurus molurus) i ciemnoskóra (Python molurus bivittatus). Pierwsza jest nieco mniejsza i występuje na Cejlonie, w Indiach, w Nepalu i w Pakistanie. Drugą, większą odmianę możemy spotkać na terenach Birmy, Południowych Chin, Malezji, Indonezji i Laosu.

Terrarium dla pytona tygrysiego

Decydując się na zakup przedstawiciela tego gatunku, musimy pamiętać, że wymaga on naprawdę dużego terrarium. Dobrze byłoby, żeby znalazł się w nim basen, z którego wąż będzie mógł korzystać. W przeciwnym razie należy zapewnić mu godzinne kąpiele dwa razy w tygodniu w wodzie o temperaturze 25°C. W każdym przypadku wąż musi mieć dostęp do czystej wody pitnej. Temperatura w terrarium powinna oscylować w granicach 27-32°C, w najcieplejszym miejscu do 35°C z nocnym spadkiem do około 22°C. Wilgotność powietrza na poziomie 70-80%. Gatunek ten nie jest wybredny w jedzeniu, więc zapewnienie mu pokarmu nie stanowi problemu.

W zasadzie w każdej publikacji dotyczącej pytona tygrysiego znajduje się adnotacja o tym, aby do terrariów z tymi węzami nie miały bezpośredniego dostępu dzieci, co jest jak najbardziej zasadne ze względu na patrząc na rozmiary tego gatunku. Dodatkowo terraria powinny być zabezpieczone zamkiem tak, aby nie tylko dzieci, ale nikt poza opiekunami nie mógł go otworzyć i żeby gad sam nie mógł się z niego wydostać. Pamiętajmy, że inaczej będzie zachowywał się wąż, który zostanie wyjęty z terrarium przez opiekuna a inaczej, kiedy terrarium opuści sam. Jednak nie demonizowałbym tego gatunku – w odpowiednio zabezpieczonym terrarium, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, pyton tygrysi naprawdę może być bardzo fajnym domowym pupilem.

Tekst: Adam Wygralak
Zdjęcia: Robert Wieldzyk

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu