Szkarłatka królewska, nazywana również papugą królewską, jest piękną dużą papugą. Jest przy tym łatwa w hodowli.
Środowisko naturalne szarłatki królewskiej
Papugi te pochodzą z Australii. Zamieszkują lasy i parki na wschodnim i południowo-wschodnim wybrzeżu. Szarłatki królewskie często przebywają na terenach zamieszkanych przez ludzi, nawet w dużych miastach.
Wygląd szarłatki królewskiej
Szarłatka królewska dorasta do około 40 cm długości. Samce mają jaskrawoczerwone upierzenie ciała, kontrastujące z intensywną zielenią skrzydeł. Samice są podobnie ubarwione, z tą jednak różnicą, że ich głowa jest zielona, podczas gdy u samców czerwona. Łatwo jest więc u tych ptaków rozróżnić płeć. Oczywiście u dorosłych osobników. Młode samce pod względem upierzenia przypominają bowiem samice.
Zachowanie i wymagania szarłatki królewskiej
Szarłatki krolewskie nie sprawiają kłopotu swoim opiekunom. Nie są wymagające, a przy tym łatwo się oswajają. Powinno się im jednak zapewnić dużo przestrzeni. Lepszym zatem pomieszczeniem od klatki dla ptaków jest dla nich obszerna zewnętrzna woliera dla ptaków. Ptaki te łatwo aklimatyzują w naszym klimacie i mogą w niej przebywać niemal od wiosny do jesieni.
Pożywienie szarłatki królewskiej
Szarłatki królewskie karmimy pokarmami dla dużych i średnich papug, owocami dla ptaków, warzywami dla ptaków i zieleniną.
Rozmnażanie szarłatki królewskiej
W naturze szarłatki królewskie gniazdują w dziuplach. Samica składa około 5 jaja, które wysiaduje przez około 3 tygodnie.
Systematyka szarlatki królewskiej
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ptaki
Rząd: papugowe
Rodzina: papugowate
Rodzaj: Alisterus
Gatunek: Alisterus scapularis (szarłatka królewsk
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie Fotolia.com
atrakcyjne wyprzedaże ♥ wyjątkowe promocje ♥ kody rabatowe
Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu