Sklep online
Sklep online

Syndrom urologiczny kotów

Syndrom Urologiczny Kotów, w skrócie SUK, nie jest właściwie chorobą lecz zespołem objawów związanych z problemami z układem moczowym. Objawy te są stosunkowo łatwe do zauważenia, jednak ostateczną diagnozę pozostawmy lekarzowi weterynarii. Z wizytą w gabinecie weterynaryjnym nie wolno zwlekać, ponieważ choroba ta nieleczona może skończyć się zatruciem moczem całego organizmu i śmiercią.

Jak rozpoznać syndrom urologiczny u kotów?

Przede wszystkim nasz kot ma trudności w oddawaniu moczu i często odczuwa przy tym ból. Przybiera wówczas bardzo charakterystyczną zgarbioną pozycję, długo stojąc w kuwecie. Jeśli mimo wyraźnego wysiłku nie jest wstanie się wysikać, mamy do czynienia z bardzo ostrym przebiegiem choroby, czyli całkowitym zatkaniem cewki moczowej.

Mniej specyficznymi objawami SUK jest krwiomocz i nieprawidłowa barwa moczu, częste oddawanie moczu poza kuwetą, niepokój, apatia, a nawet brak apetytu. Objawy te mogą występować również przy innych schorzeniach, ale nie wolno nam ich bagatelizować. Są wystarczająco niepokojące, by natychmiast udać się z kotem do weterynarza.

Najgorzej jest, gdy dojdzie już do częściowego lub całkowitego zatkania cewki. Mocz gromadzi się w pęcherzu, co nie tylko jest bolesne, ale też może skończyć się zatruciem całego organizmu.

Co jest przyczyną syndromu urologicznego u kotów?

Syndrom urologiczny kotów może być wywoływany przez co najmniej kilkadziesiąt różnych chorób. Najczęściej mamy chyba jednak do czynienia z zatkaniem cewki moczowej przez kryształki piasku wytrącające się w moczu. Innymi przyczynami wystąpienia SUK są: zapalenie pęcherza moczowego, nowotwory, wady budowy anatomicznej, przewlekła niewydolność nerek i białaczka kocia.

Wystąpieniu syndromu urologicznego sprzyja przede wszystkim niewłaściwa dieta. Na przykład zbyt duża zawartość w pożywieniu magnezu i fosforu może prowadzić do wytrącania się ich pod postacią kryształów fosforowo-amonowo-magnezowych nazywanych struwitami. Ich wytrącaniu sprzyja zasadowy odczyn moczu. W moczu odkładać się mogą również kryształki szczawianów wapnia, którym z kolei sprzyja kwaśne środowisko.

Ryzyko SUK jest również większe u kotów mało aktywnych i otyłych. Generalnie zła kondycja organizmu jest czynnikiem sprzyjającym nie tylko temu schorzeniu, ale i wielu innym. Istnieją również przesłanki ku temu, że koty mogą mieć wrodzone predyspozycje do syndromu urologicznego.

Syndrom urologiczny występuje zarówno u kotek, jak i kocurów, jednakże u tych drugich częściej dochodzi do zatkania się cewki moczowej. Jest to związane z faktem, że cewka moczowa kocurów ma stosunkowo niewielką średnicę.

Jak zapobiegać syndromowi urologicznemu?

Rzecz jasna nie wyeliminujemy całkowicie ryzyka wystąpienia syndromu urologicznego u naszego kota, ale możemy je znacznie zmniejszyć.

Przede wszystkim zadbajmy o prawidłową dietę naszego kota. Dobrej jakości karmy dla kotów cechują się między innymi odpowiednim poziomem związków mineralnych, które mogą wytrącać się w moczu pod postacią kamieni. Ponadto zawierają substancje stabilizujące pH moczu.

Musimy też zapewnić naszemu kotu dużą dawkę ruchu. Ćwiczenia fizyczne poprawiają kondycję i zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu schorzeń, nie tylko SUK. Dbajmy również o zdrowie psychiczne. Stres obniża obniża odporność organizmu i zwiększa ryzyko chorób.

Panuje opinia, że bardziej narażone na SUK są koty kastrowane, szczególnie te, które przeszły zabieg przed osiągnięciem dojrzałości płciowej. Trudno jednak stwierdzić jednoznacznie, czy to kastracja jest czynnikiem sprzyjającym syndromowi urologicznemu, czy też to, że kastrowane koty są często otyłe i mało się ruszają. A to z kolei jest wynikiem niedbałości o ich kondycję i dietę. Nie ma chyba również potwierdzonych naukowo dowodów na to, że wczesna kastracja sprzyja SUK. Z drugiej jednak strony, nie ma dowodu na to, że tak nie jest!

Leczenie syndromu urologicznego u kotów?

Przede wszystkim nie próbujmy leczyć naszego kota samemu. Jeśli tylko zaobserwujemy u niego niepokojące objawy, zgłośmy się do lekarza weterynarii. W pierwszej kolejności powinien on zdiagnozować przyczynę wystąpienia syndromu urologicznego. W zależności od diagnozy podejmie odpowiednie leczenie. Jeśli doszło już do zatkania cewki moczowej należy ją najpierw udrożnić i opróżnić pęcherz moczowy kota.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Czy wychodzić z kotem na spacer?

Trzymanie kota w domu to barbarzyństwo – takie przekonanie jest bardzo powszechne (szczególnie wśród osób, które same kota nie mają). Ale z drugiej strony – za fanaberię uznawane jest wyprowadzanie...

Czytaj więcej
Najlepsze preparaty na kleszcze dla kota

Chadzające własnymi drogami koty są narażone na atak kleszczy w nie mniejszym stopniu niż psiaki. Niezależnie od tego, czy nasz mruczek udaje się na długie wędrówki, czy raczej ogranicza się...

Czytaj więcej
Karma dla kota Josera

Podejście do kwestii żywienia kotów domowych zmieniło się diametralnie w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Dziś wiemy już, że podawanie mruczkowi resztek ze stołu to nie najlepszy pomysł, a za wieloma...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram