Syndrom urologiczny kotów

Syndrom urologiczny kotów

Syndrom Urologiczny Kotów, w skrócie SUK, nie jest właściwie chorobą lecz zespołem objawów związanych z problemami z układem moczowym. Objawy te są stosunkowo łatwe do zauważenia, jednak ostateczną diagnozę pozostawmy lekarzowi weterynarii. Z wizytą w gabinecie weterynaryjnym nie wolno zwlekać, ponieważ choroba ta nieleczona może skończyć się zatruciem moczem całego organizmu i śmiercią.

Jak rozpoznać syndrom urologiczny u kotów?

Przede wszystkim nasz kot ma trudności w oddawaniu moczu i często odczuwa przy tym ból. Przybiera wówczas bardzo charakterystyczną zgarbioną pozycję, długo stojąc w kuwecie. Jeśli mimo wyraźnego wysiłku nie jest wstanie się wysikać, mamy do czynienia z bardzo ostrym przebiegiem choroby, czyli całkowitym zatkaniem cewki moczowej.

Mniej specyficznymi objawami SUK jest krwiomocz i nieprawidłowa barwa moczu, częste oddawanie moczu poza kuwetą, niepokój, apatia, a nawet brak apetytu. Objawy te mogą występować również przy innych schorzeniach, ale nie wolno nam ich bagatelizować. Są wystarczająco niepokojące, by natychmiast udać się z kotem do weterynarza.

Najgorzej jest, gdy dojdzie już do częściowego lub całkowitego zatkania cewki. Mocz gromadzi się w pęcherzu, co nie tylko jest bolesne, ale też może skończyć się zatruciem całego organizmu.

Co jest przyczyną syndromu urologicznego u kotów?

Syndrom urologiczny kotów może być wywoływany przez co najmniej kilkadziesiąt różnych chorób. Najczęściej mamy chyba jednak do czynienia z zatkaniem cewki moczowej przez kryształki piasku wytrącające się w moczu. Innymi przyczynami wystąpienia SUK są: zapalenie pęcherza moczowego, nowotwory, wady budowy anatomicznej, przewlekła niewydolność nerek i białaczka kocia.

Wystąpieniu syndromu urologicznego sprzyja przede wszystkim niewłaściwa dieta. Na przykład zbyt duża zawartość w pożywieniu magnezu i fosforu może prowadzić do wytrącania się ich pod postacią kryształów fosforowo-amonowo-magnezowych nazywanych struwitami. Ich wytrącaniu sprzyja zasadowy odczyn moczu. W moczu odkładać się mogą również kryształki szczawianów wapnia, którym z kolei sprzyja kwaśne środowisko.

Ryzyko SUK jest również większe u kotów mało aktywnych i otyłych. Generalnie zła kondycja organizmu jest czynnikiem sprzyjającym nie tylko temu schorzeniu, ale i wielu innym. Istnieją również przesłanki ku temu, że koty mogą mieć wrodzone predyspozycje do syndromu urologicznego.

Syndrom urologiczny występuje zarówno u kotek, jak i kocurów, jednakże u tych drugich częściej dochodzi do zatkania się cewki moczowej. Jest to związane z faktem, że cewka moczowa kocurów ma stosunkowo niewielką średnicę.

Jak zapobiegać syndromowi urologicznemu?

Rzecz jasna nie wyeliminujemy całkowicie ryzyka wystąpienia syndromu urologicznego u naszego kota, ale możemy je znacznie zmniejszyć.

Przede wszystkim zadbajmy o prawidłową dietę naszego kota. Dobrej jakości karmy dla kotów cechują się między innymi odpowiednim poziomem związków mineralnych, które mogą wytrącać się w moczu pod postacią kamieni. Ponadto zawierają substancje stabilizujące pH moczu.

Musimy też zapewnić naszemu kotu dużą dawkę ruchu. Ćwiczenia fizyczne poprawiają kondycję i zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu schorzeń, nie tylko SUK. Dbajmy również o zdrowie psychiczne. Stres obniża obniża odporność organizmu i zwiększa ryzyko chorób.

Panuje opinia, że bardziej narażone na SUK są koty kastrowane, szczególnie te, które przeszły zabieg przed osiągnięciem dojrzałości płciowej. Trudno jednak stwierdzić jednoznacznie, czy to kastracja jest czynnikiem sprzyjającym syndromowi urologicznemu, czy też to, że kastrowane koty są często otyłe i mało się ruszają. A to z kolei jest wynikiem niedbałości o ich kondycję i dietę. Nie ma chyba również potwierdzonych naukowo dowodów na to, że wczesna kastracja sprzyja SUK. Z drugiej jednak strony, nie ma dowodu na to, że tak nie jest!

Leczenie syndromu urologicznego u kotów?

Przede wszystkim nie próbujmy leczyć naszego kota samemu. Jeśli tylko zaobserwujemy u niego niepokojące objawy, zgłośmy się do lekarza weterynarii. W pierwszej kolejności powinien on zdiagnozować przyczynę wystąpienia syndromu urologicznego. W zależności od diagnozy podejmie odpowiednie leczenie. Jeśli doszło już do zatkania cewki moczowej należy ją najpierw udrożnić i opróżnić pęcherz moczowy kota.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu