Koty bardzo dbają o swoje futra. Natura wyposażyła je w haczykowate wyrostki na językach, przy pomocy których mogą usunąć z okrywy włosowej wszelkie zanieczyszczenia. Nie oznacza to jednak, że nie...
Białko drobiowe, a konkretnie pochodzące z mięsa kurczaka, jest trudno przyswajalne dla niektórych kotów. Reakcja organizmu może być natychmiastowa, np. po zjedzeniu mięsa drobiowego zwierzę wymiotuje. Najczęściej jednak dochodzi do zmian skórnych na tle alergicznym. Futrzakom takim musimy podawać karmę bez kurczaka dla kotów.
Jedyną w zasadzie różnicą między karmami bez kurczaka dla kotów a innymi jest oczywiście rodzaj mięsa, który został użyty przy ich produkcji.
Mięso drobiowe, które jest głównym składnikiem większości gotowych pokarmów, w tym przypadku zostaje zastąpione innym. Może to być ryba lub jagnięcina.
Białko rybie i jagnięce uważa się za mniej uczulające. Faktycznie przypadki reakcji alergicznych na nie są znacznie rzadsze.
Karmy bez mięsa drobiowego mogą zawierać jednak tłuszcz drobiowy. Nie stanowi to raczej problemu, ponieważ tłuszcz nie wywołuje reakcji alergicznych.
Kupując karmę dla kota zwykle nie zadajemy sobie trudu przestudiowania jej składu. Jeśli jednak jesteśmy właścicielami kota uczulonego na drób powinniśmy to zrobić.
Określenie „Karma dla kota jagnięcina i ryż” lub „Karma dla kota z rybą”, które widnieje na opakowaniu, wcale nie jest jednoznaczna, że nie zawiera ona mięsa drobiowego.
Niestety w większości produktach z mięsem jagnięcym lub rybim znajdziemy również kurczaka. Mało tego, może on być głównym składnikiem, a reszta to tylko dodatki. Problem ten dotyczy generalnie karm z niższej półki, czyli jednocześnie tych najtańszych. Wynika to po prostu z faktu, że mięso drobiowe kosztuje najmniej.
Oczywiście przy zakupie musimy uwzględnić wiek i kondycję fizyczną naszego pupila. Kociętom zatem musimy podawać karmę dla kociąt, a kotom dorosłym karmę dla kotów dorosłych.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Koty bardzo dbają o swoje futra. Natura wyposażyła je w haczykowate wyrostki na językach, przy pomocy których mogą usunąć z okrywy włosowej wszelkie zanieczyszczenia. Nie oznacza to jednak, że nie...
Problemy związane z funkcjonowaniem układu moczowego u kotów wcale nie są rzadkością. Zwierzakom tym często doskwiera krwiomocz, ból przy oddawaniu moczu, wytrącanie się kryształków i kamieni czy zapalenie pęcherza. Wszystkie...
Domowe mruczki znakomicie zdają sobie sprawę z tego, co sprawia im prawdziwą przyjemność. Często wystarczy więc podpatrzeć kocie zwyczaje, by wiedzieć, czym tak naprawdę uszczęśliwić możemy naszego zwierzaka. Oto lista...