Świerzb u ptaków

Świerzb u ptaków

Świerzb u ptaków jest chorobą zakaźną wywoływaną świerzbowce. Te niewielkich rozmiarów organizmy zaliczamy do gromady pajęczaków (są więc dalekimi krewnymi pająków). Istnieje ich wiele gatunków, a wszystkie są pasożytami zewnętrznymi. Większość gatunków całe swoje życie spędza na ciele żywiciela. U ptaków są to świerzbowce z rodzaju Knemidocoptes. Nie stanowią one zagrożenia dla człowieka.

W jaki sposób ptak może zarazić się świerzbowcami?

Świerzb roznosi się głównie przez kontakt bezpośredni.  Choroba najszybciej rozprzestrzenia się zatem u gatunków bardzo towarzyskich z natury, jak papużki faliste. Spośród najbardziej popularnych ptaków ozdobnych, hodowanych w naszych domach, to właśnie te sympatyczne ptaszki są najczęściej atakowane przez świerzbowce.

Jakie są objawy świerzbu u ptaków?

Objawy świerzbu u ptaków mogą pojawić się po długim czasie od zakażenia – po kilku miesiącach, a niekiedy nawet po paru latach. Czynnikami sprzyjającymi ich wystąpieniu są: stres, nieodpowiednie żywienie, pogorszenie warunków życia lub osłabienie organizmu innymi chorobami.

U papug pierwsze objawy świerzbu pojawiają się zwykle na dziobie i woskówce, rzadziej na łapkach. W miejscach zaatakowanych przez pasożyty możemy zauważyć gąbczaste narośla o szarawym, białym lub żółtawym kolorze. Ich powierzchnia jest porowata, poprzecinana licznymi kanalikami i dziurkami.

Zmiany te są początkowo niewielkie, z czasem jednak zaczynają obejmować coraz większą powierzchnię dzioba, woskówki i skóry wokół oczu. Nie leczony świerzb może rozprzestrzenić się na całą głowę i inne miejsca na ciele.

W jaki sposób leczymy świerzb u ptaków?

W wielu tekstach źródłowych można się spotkać z sugestią, by w początkowym stadium rozwoju choroby zmienione miejsca smarować czystym olejem parafinowym lub czystą wazeliną (jeśli zmiany dotyczą okolic oczu).  Zabieg ten ma na celu odcięcie świerzbowcom dostępu do powietrza i tym samym ich uduszenie.

Sposób ten uchodzi za bardzo skuteczny, pod warunkiem jednak, że prawidłowo rozpoznaliśmy chorobę. Z tym zaś możemy mieć problem, jeśli nie jesteśmy specjalistami. Dlatego lepiej leczenie świerzbu powierzyć lekarzowi weterynarii.

Bez wątpienia z jego pomocy musimy skorzystać w zaawansowanych stadiach świerzbu. W tych przypadkach koniecznym jest bowiem zastosowanie leczenia farmakologicznego, czyli zaaplikowanie leków zabijających pasożyty. Podaje się je do picia lub stosuje zewnętrznie.

Chorym ptakom trzeba zapewnić jak najlepsze warunki, idealną dietę oraz spokój.

Bardzo ważne jest, by nie zwlekać z wizytą w gabinecie weterynaryjnym, jak tylko zauważymy pierwsze objawy świerzbu. Szybciej wówczas wyleczymy pupila. Ponadto w zaawansowanych stadiach choroby może dojść do nieodwracalnych zmian, jak zniszczenie warstwy rogowej dzioba lub woskówki.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu