{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Spacery z kotem – jak dobrać smycz?

Wiele mruczków lubi wychodzić na spacery, choć czynność ta jest nadal kojarzona przede wszystkimi z psiakami. Niesłusznie, ponieważ każdy aktywny zwierzak z pewnością wyrazi chęć przebywania na świeżym powietrzu, zwiedzanie i zabawę. Pamiętajmy też, że już dawno minęły czasy, kiedy to kot spacerujący na smyczy wzbudzał powszechne zdziwienie albo wręcz szyderstwa. Do dziś, niestety, można spotkać ludzi, którzy uważają, że mruczek na spacerze to już w ogóle nie jest kot, tylko jakiś przedziwny mutant. Świadomość społeczna na szczęście coraz bardziej się zmienia. W sklepach zoologicznych bez trudu można dostać szelki, obroże i smycze dla kotów », tak samo jak adresówki i identyfikatory. To, czy wyjdziemy z pupilem na spacer, powinno zależeć wyłącznie od woli i chęci samego zainteresowanego. Coraz więcej czworonożnych ulubieńców wychodzi na przechadzki oraz zabawy na świeże powietrze, więc z pewnością nie będziemy sami.

Wyjście na spacer – decyzja należy do kota

Nie każdy kot ma ochotę wychodzić na dwór. Są typy zdecydowanie kanapowe, wolące ciszę i spokój. To zwierzaki raczej nieśmiałe, mało towarzyskie, można by stwierdzić – koci introwertycy. Takim pupilom zazwyczaj najlepiej jest w czterech ścianach, a kontakt z wielkim światem zapewnia im okienny parapet albo zabezpieczone wyjście na balkon. W żadnym wypadku nie namawiajmy zwierzaka na siłę. Jeśli nie ma ochoty, naprawdę lepiej będzie, gdy pozwolimy mu zostać w domu. Zmuszanie do spacerów skończy się w takim wypadku nerwicą. To żadna przyjemność spacerować z przerażonym pupilem. Oszczędźmy sobie i kotu takich przykrych wrażeń. Są też mruczki, które mają przy mieszkaniu duży ogród i taki teren w zupełności im wystarcza. Mogą tam biegać, polować, nawet wspinać się na drzewa (chociaż ten rodzaj aktywności może skończyć się akurat nawet interwencją straży pożarnej). Nie ma wówczas potrzeby wyprowadzania ulubieńca na dodatkowe spacery. Pamiętajmy jednak, aby porządnie zabezpieczyć ogród, by zwierzak nie mógł z niego uciec. I zaszczepmy pupila.

A co z kotami mającymi ochotę na dłuższe wyjście w plener? Są to zazwyczaj mruczki ciekawe świata, energiczne, odważne i towarzyskie. W domu zwyczajnie się nudzą i żadne, nawet najbardziej wymyślne zabawki, nie są w stanie ich usatysfakcjonować. Znakami rozpoznawczymi mogą okazać się: długie przebywanie na balkonie, na parapecie, obserwowanie świata zza siatki ogrodu. Wtedy powinniśmy zdecydowanie spróbować wyprowadzić pupila na spacer. Warto tylko pamiętać o jednej sprawie: jeżeli kotu spodoba się taka rozrywka, na jednym wyjściu z pewnością się nie skończy. Bądźmy zatem na to przygotowani. Mruczek oczywiście nadal może załatwiać się w domu i nie potrzebuje tak częstych i regularnych spacerów jak psiak, ale jeżeli przyzwyczaimy go do wyjść w plener, będziemy musieli potem tego przestrzegać. Inaczej bardzo zawiedziemy pupila, który może zareagować złością albo smutkiem. Spacery, także z mruczkiem, to po prostu na dłuższą metę codzienny obowiązek (poczytaj więcej o wychodzeniu z kotem na spacer KLIK).

Smycz dla kota

W sklepach zoologicznych dostaniemy smycze w różnych rozmiarach, modelach i kolorach. Wybierzmy produkt wysokiej jakości, który nie przerwie się, nie odepnie, będzie łatwy w obsłudze i szybkoschnący (smycz od czasu do czasu należy prać). Kolor to oczywiście kwestia gustu, najważniejsze są bezpieczeństwo i wygoda. Na pierwsze spacery warto kupić krótszą smycz (dwa do trzech metrów), która pozwala na kontrolowanie zwierzaka. W końcu zarówno właściciel, jak i pupil dopiero uczą się instrukcji obsługi takiego produktu. Wszelkie szalone zabawy, bieganie i wchodzenie na drzewa zostawmy na później. Kiedy już poczujemy się pewniej i zyskamy pełną kontrolę nad smyczą, możemy kupić dłuższy model. Do wyboru mamy linkę, która potrafi mieć nawet dziesięć metrów długości oraz smycz automatyczną. Ten drugi rodzaj wymaga pewnej sprawy, więc zdecydowanie należy ją nabyć dopiero wówczas, kiedy siebie i zwierzaka możemy nazwać spacerowymi zawodowcami (dowiedz się, czy szelki dla kota są lepsze od obroży KLIK).

Podczas spaceru musimy koniecznie pilnować kota. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. Mruczek może się czegoś przestraszyć, zaplątać się, zostać zaatakowany przez innego zwierzaka. Bądźmy czujni i zawsze gotowi do ewentualnej interwencji. Smycz dziesięciometrowa daje pupilowi ogromną swobodę i właśnie dlatego wymaga zdecydowanej kontroli właściciela.

Oswajanie kota ze smyczą

Nie każdy kot radośnie zareaguje na smycz. Większość z nich potraktuje ją jako coś niewygodnego i naruszającego ich prywatność. Warto początkowo położyć produkt w pobliżu legowiska albo kącika jedzeniowego zwierzaka. W ten sposób oswoi się z jej widokiem i przy okazji smycz powoli przesiąknie swojskim zapachem. Drugim etapem jest założenie mruczkowi smyczy i pozwolenie, aby pochodził w niej po domu. Jeśli się szarpie, spróbujmy go uspokoić albo odciągnąć jego uwagę, na przykład zabawką. Nigdy nie zdejmujemy smyczy kotu, kiedy ten jest zdenerwowany albo z nią walczy. W ten sposób wyrobimy w nim bardzo niedobry nawyk. Gdy ulubieniec oswoi się już ze smyczą, weźmy drugi koniec do ręki (wcześniej pozwalajmy, by ciągnął się za zwierzakiem po podłodze – tylko niech nie będzie za długi) i przechadzajmy się z mruczkiem po mieszkaniu. Stopniowo przejmujmy też kontrolę: zacznijmy napinać smycz i wyznaczać drogę. W żadnym wypadku nie wolno oczywiście krzyczeć. Dla pupila spacer ma być przyjemnością! Po takim treningu zarówno właściciel, jak i kot są gotowi na wyjście w plener.

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu