{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Ściółka dla świnki morskiej

Opieka nad świnką morską zazwyczaj nie nastręcza wielu trudności. Często jedynym problemem okazuje się dla właścicieli utrzymanie odpowiedniej higieny w klatce zwierzaka. Kluczowe znaczenie może mieć zatem wybór odpowiedniej ściółki. Jakie podłoże będzie najlepsze dla świnki morskiej?

Na co zwrócić uwagę, wybierając ściółkę dla świnki morskiej?

Podłoże to stały element wyposażania klatki każdego gryzonia (sprawdź, jak wybrać klatkę dla świnki morskiej KLIK). Nie ulega więc wątpliwości, że kontakt ze ściółką nie może być dla pupila nieprzyjemny, bolesny czy niebezpieczny. Narażenie świnek morskich na wilgoć lub pyły może mieć bardzo poważne konsekwencje. Dobra ściółka powinna odznaczać się wysoką zdolność do absorpcji i pochłaniania nieprzyjemnych zapachów. Warto również pamiętać, że gryzonie chętnie podgryzają swoje podłoże, a zatem nie może ono być toksyczne lub szkodliwe w przypadku ewentualnego połknięcia. Należy unikać produktów z wysoką zawartością olejków eterycznych (silnie pachnące ściółki naturalne można przed użyciem po prostu wywietrzyć). Podłoże powinno być ponadto dosyć miękkie – nie może bowiem ranić łapek zwierzaka. Dla właścicieli istotna jest także wydajność poszczególnych ściółek. Czasami trzeba jednak wypróbować kilka rodzajów podłoży, by przekonać się, jak często będziemy musieli je wymieniać. Może się również okazać, że warto poszukać „złotego środka”, którym często bywa wymieszanie lub warstwowe ułożenie kilku różnych ściółek.

Rodzaje ściółek dla świnki morskiej

Najczęściej stosowane podłoża dla świnek morskich to: trociny, siano » i żwirek. Poszczególne materiały różnią się m.in. zdolnością do absorpcji czy miękkością. Nic więc dziwnego, że każda ściółka ma swoich zwolenników i przeciwników. Przed zakupem warto jednak przyjrzeć się najważniejszym cechom wszystkich najpopularniejszych ściółek.

Trociny cieszą się od lat niesłabnącą popularnością wśród właścicieli małych ssaków. Są stosunkowo tanie, a przy tym dosyć dobrze pochłaniają wilgoć. Dodatkowo podłoże tego typu, ze względu na swoją miękkość, jest dobrze tolerowane przez świnki morskie. Trzeba jednak pamiętać, że trociny powinny być odpylone i zdezynfekowane przez producenta. Warto wybierać również podłoża w 100% naturalne i bezzapachowe.

↓ TROCINY DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓

Zdarza się jednak, że właściciele świnek morskich szukają czegoś, co nie tylko wchłonie wilgoć, ale poradzi sobie również z nieprzyjemnymi zapachami. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup żwirku. Oczywiście dla gryzoni powinniśmy kupować jedynie produkty naturalne, wytworzone z drewna. Granulat jest dosyć ciężki – aby pokryć podłogę klatki, musimy zużyć go więcej niż innych ściółek. Jednocześnie żwirek można wymieniać rzadziej niż trociny. Na ogół nie będzie się też przyklejał do futerka zwierzaka ani wysypywał poza mieszkanko gryzonia. Jego niewątpliwą zaletą jest też brak pyłów, a co za tym idzie bezpieczeństwo dla alergików. Jeśli zdecydowaliśmy się na granulat, musimy jednak upewnić się, że nie będzie ranił delikatnych łapek naszego zwierzaka. Warto również rozważyć pokrycie żwirku innym materiałem, który znacząco podniesie komfort gryzonia podczas chodzenia.

Każdy chciałby, żeby podłoże w klatce jego pupila było jak najbardziej naturalne. Czy jako ściółkę można zatem zastosować sianko? Z pewnością nie ułatwi nam ono dbania o czystość w klatce świnki morskiej i nie poradzi sobie z wilgocią – a to przecież najważniejsze zadania każdej ściółki. Z drugiej strony harce z użyciem sianka to dla wielu świnek prawdziwa przyjemność. O ile sianka nie należy raczej stosować jako jedynego podłoża, można rozważyć jego dodanie do innych ściółek (dowiedz się, jakie siano będzie odpowiednie dla świnki morskiej KLIK). Sprawdzi się, zwłaszcza gdy w klatce jest już jeden materiał absorpcyjny – to świetne udogodnienie, jeśli stosujemy żwirek. Sianko trzeba jednak wymieniać na świeże tak często, jak to tylko możliwe.

↓ SIANO DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓

Jak dbać o czystość w klatce świnki morskiej?

Nawet najbardziej chłonną ściółkę musimy regularnie zmieniać. W przypadku świnek morskich zabiegi takie trzeba wykonywać dosyć często. Dobrą praktyką jest codzienne usuwanie sianka i wymiana trocin. Jeśli zaś używamy granulatu, na ogół możemy sprzątać trochę rzadziej. Nigdy nie należy jednak zaniedbywać zabiegów higienicznych.

Niektórym szczególnie przeszkadza nieprzyjemna woń unosząca się w pobliżu klatki gryzonia. O ile nie jest to związane ze zbyt rzadką wymianą podłoża, warto wypróbować specjalną mieszankę ziół, którą dosypuje się do ściółki. Nie tylko neutralizuje ona przykre zapachy, ale działa też przeciwgrzybicznie i pozwala na dłużej zachować świeżość podłoża.

↓ GRANULAT DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu