jakie-siano-dla-swinki-morskiej

Jakie siano dla świnki morskiej?

Zdrowa i radosna świnka morska to taka, która jest prawidłowo karmiona. Wystarczą drobne „niedociągnięcia” w tym zakresie, aby gryzoń zaczął chorować. Wysokiej jakości karma, kawałki warzyw i owoców, gałązki do podgryzania – to wszystko jest ważne, ale jadłospis świnki nie będzie kompletny bez siana. Dlaczego jest tak istotne i jak wybrać te najlepsze?

Dlaczego świnka morska powinna jeść siano?

Jeśli decydujemy się na opiekę nad świnką morską, koniecznie należy zapoznać się z jej potrzebami żywieniowymi. Można bowiem popełnić błąd, sądząc, że wszystkie domowe gryzonie mają jednakowe wymagania w tym względzie. Kiedy zagłębimy się w temat gryzoniowego jadłospisu, okazuje się, że kryteria te nieraz znacznie się od siebie różnią. Przykład? Podstawę żywienia chomika powinny stanowić ziarna zbóż, podczas gdy świnka ich w ogóle nie potrzebuje, za to w jej codziennej diecie nie może zabraknąć siana.

Siano to nic innego jak suszone trawy. Jest tak ważne głównie z uwagi na wysoką zawartość błonnika, czyli włókna pokarmowego. Jak wiadomo, błonnik w ogromnej mierze warunkuje prawidłowe funkcjonowanie jelit, ułatwiając przesuwanie się w nich treści pokarmowej (włókno po prostu „przepycha” jedzenie przez kolejne odcinki układu). Siano odgrywa również istotną rolę z innego powodu: umożliwia ścieranie zębów trzonowych, które nieustannie rosną. Przerost zębów u gryzonia może prowadzić do powstawania ran wewnątrz jamy ustnej oraz do utrudnionego przyjmowania pokarmów (więc w konsekwencji nawet do śmierci, jeśli przerośnięte zęby nie zostaną spiłowane przez weterynarza).

Jakie siano będzie najlepsze dla świnki morskiej?

Gotowe, zapakowane sianko można kupić w większości dobrych sklepów zoologicznych. Wśród tworzących je roślin znajdują się m.in. tymotka łąkowa, koniczyna, kostrzewa łąkowa, wyczyniec łąkowy, życica, wiechlina łąkowa, kupkówka pospolita, mniszek lekarski, pięciornik gęsi, babka lancetowata. Do wyboru mamy opakowania zawierające samo siano bądź siano z dodatkami. W roli dodatków występują zazwyczaj jabłko, marchewka, ale też zioła działające rozkurczowo i przeciwbakteryjnie, takie jak melisa, mięta, pokrzywa, rumianek.

Kupując sianko, zawsze należy sprawdzić datę ważności, a po otwarciu upewnić się, czy jest ono świeże, pachnące i kruche. Jeśli obecne są jakiekolwiek ślady wilgoci czy pleśni, nie należy podawać go śwince.

Siano najlepiej umieścić w tzw. paśniku. Niektóre klatki paśnik posiadają na wyposażeniu, jeśli tak nie jest – można go dokupić. Do wyboru mamy paśniki metalowe, plastikowe, wiszące, stojące. Najważniejsze, aby sianko nie leżało na spodzie klatki, bo wówczas szybko ulegnie zanieczyszczeniu i nie będzie nadawało się do zjedzenia przez świnkę.

Zdjęcie: Fotolia.pl
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu