{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Ściółka dla chomika

Dno klatki dla chomika » wyścielać powinna gruba warstwa porządnej ściółki. Rozwiązanie takie nie tylko pomoże nam zadbać o porządek i higienę w obejściu malucha, ale sprawi ono również, że pupil nasz dobrze będzie czuł się w swym własnym domu.

Po co chomikowi ściółka?

Odtworzenie warunków, w jakich na wolności żyją nasi domowi milusińscy, nie jest prostą sprawą. Wcale nie znaczy to jednak, że ich wrodzone skłonności możemy ignorować. Chomiki w swym naturalnym środowisku sporo czasu spędzają w podziemnych norach. To w nich budują gniazda, wychowują młode i gromadzą zapasy żywieniowe. Chomik syryjski » wywodzi się z pustynnych i półpustynnych terenów Azji Mniejszej. Jego dość głębokie jamy zlokalizowane są więc w piaszczystej glebie. Nieco inaczej sytuacja ta wygląda w przypadku chomika mandżurskiego. Ten żyje na równinnych suchych trawach i to właśnie ich źdźbła oraz owczą wełnę wykorzystuje do wicia gniazda.[1] Nikogo nie powinien więc specjalnie dziwić fakt, że trzymany w domowych warunkach chomik źle będzie się czuł w pustej, niczym niepodsypanej klatce.

Jaka ściółka dla chomika sprawdzi się najlepiej?

→ Trociny

Właściciele gryzoni na ściółkę dla swych milusińskich często wybierają trociny. Drobne wiórki są delikatne dla chomiczych łapek. Są też one na tyle lekkie, że umożliwią naszemu milusińskiemu swobodne kopanie. Podstawową wadą trocin jest ich stosunkowo mała chłonność. Wyścielone nimi lokum znacznie częściej trzeba będzie sprzątać, zwłaszcza w miejscu, w którym pupil nasz urządzi sobie toaletę. Decydując się na trociny, zwróćmy też uwagę na to, z jakiego drzewa zostały one pozyskane. Ściółka dla chomika nie powinna zawierać wiór cedrowych ani sosnowych. Zawarte w nich fenole powodują reakcje alergiczne, uszkodzenia układu oddechowego i wątroby. Najbezpieczniejszą opcją są trociny osikowe.

→ Granulat

Zdecydowanym plusem ściółek granulowanych jest ich znacznie podwyższona chłonność. Wyścielona nimi klatka nie wymaga aż tak częstych porządków. Ściółki granulowane nie pylą, więc znakomicie sprawdzą się w przypadku chomików alergików. Ponadto granulat nie wczepia się w futro długowłosych zwierzaków, całkiem nieźle chłonie on też mało przyjemne zapachy. Niestety zbyt duży ciężar granulek utrudniać może naszemu zwierzakowi kopanie norek. Wybierając taką ściółkę, sprawdzić musimy też, czy tworzące ją kawałki nie są zbyt ostro zakończone. Te mogłyby zranić delikatne łapki naszego chomika.

→ Siano

Siano może być świetnym dodatkiem do ściółki. Do gustu przypadnie ono zwłaszcza chomikom mandżurskim », które z pewnością wykorzystają je do uwicia przytulnego gniazdka. Ponadto siano jest też dobrym pokarmem uzupełniającym. Podobnie jak w przypadku ściółki granulowanej musimy jednak zwrócić uwagę na to, by bezpieczne było ono dla łapek naszych maluchów. Dobrze jest więc postawić na jego naprawdę mięciutką wersję. Przy okazji warto wspomnieć o tym, że w klatce niekoniecznie sprawdzi się słomiana ściółka dla chomika. Ta jest zdecydowanie zbyt twarda i za ostra.

↓ SIANO DLA CHOMIKA ↓

Jakiej ściółki dla chomika powinniśmy unikać?

Ściółka dla chomika powinna być wykonana z bezpiecznych, naturalnych materiałów. Zanim jednak dokonamy wyboru, warto rzucić okiem na etykietę. Do chomiczej klatki (dowiedz się jak wybrać klatkę dla chomika KLIK) możemy dorzucić trochę miękkich płatków, nadających się na gniazdo. Wybierzmy jednak te, które wykonane są np. z naturalnych celulozowych włókien. Sztuczne materiały naszemu milusińskiemu mogą zaszkodzić. Nie są one trawione i często utykają w torebkach policzkowych, żołądku bądź jelitach zwierzaka.

W roli ściółki całkiem nieźle sprawdza się też zwykły pocięty na kawałki papier. Zdecydowanie unikać powinniśmy jednak tego z zadrukowanych, kolorowych gazet. Farba drukarska może okazać się toksyczna.

↓ ŻWIREK DLA CHOMIKA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

[1] http://thehamsterhouse.com/hamster-care/hamster-cages/hamster-bedding/

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu