Ryby żyworodne z rodziny piękniczkowatych

Ryby żyworodne z rodziny piękniczkowatych

Niemal każdy akwarysta zaczynał swoją przygodę z akwarystyką od stadka gupików, mieczyków, lub innych ich krewniaków z rodziny piękniczkowatych.  Te rybki żyworodne należą bowiem do najmniej kłopotliwych i wymagających mieszkańców akwarium, a przy tym są bardzo kolorowe.

Środowisko naturalne rybek żyworodnych

Ryby żyworodne zamieszkują wody Ameryki Południowej, Środkowej oraz południowych obszarów Ameryki Północnej.

Wygląd rybek żyworodnych

Mają bardzo ładne, żywe barwy, które często są wynikiem wieloletniej selekcji hodowlanej. Prym wiodą oczywiście gupiki, które nawet w naturze cechują się dużą różnorodnością ubarwienia. Przy czym najbardziej kolorowe są samce. U mieczyków, zmienniaków czy molinezji samice dorównują urodą swoim partnerom.

Zachowanie i wymagania rybek żyworodnych

Większość gatunków jest spokojna i łagodna. Nadają się zatem do akwarium wielogatunkowego. Nie żyją w ławicach, nie mniej jednak lubią towarzystwo przedstawicieli swojego gatunku, dlatego lepiej jest trzymać je w grupach, najlepiej z przewagą samic. Można trzymać przedstawicieli tylko jednej płci, na przykład same samce.

Pływają w całej toni wodnej, ale najchętniej żerują tuż przy powierzchni. Lubią akwaria porośnięte roślinnością, ale z pozostawioną przestrzenią do pływania. Delikatne rośliny mogą być zjadane. Twardość wody i pH nie mają większego znaczenia, wystarczy zwykła woda kranowa z dodatkiem uzdatniacza.

Temperatura około dwudziestu sześciu, dwudziestu siedmiu stopni.

Rozmnażanie rybek żyworodnych

U ryb żyworodny bardzo łatwo rozpoznać płeć. Płetwa odbytowa samców przekształcona jest w narząd kopulacyjny, tak zwane gonopodium. Samice zwykle są większe i, u niektórych gatunków, mniej jaskrawo ubarwione. Samce mieczyków mają także „miecz”, który tworzą wydłużone promienie płetwy ogonowej.

U ryb z tej rodziny występuje zapłodnienie wewnętrzne. Samice mogą magazynować nasienie samca, dlatego jednorazowe zaplemnienie wystarcza im na długi czas.

Jak sama nazwa wskazuje, rybki te rodzą żywe młode. Rodzice nie opiekują się potomstwem, wręcz przeciwnie chętnie potraktują je jako przekąskę, jeśli tylko będą miały okazję. W hodowli stosuje się wiec specjalne kotniki, które uniemożliwiają zjadanie młodych. Jeśli jednak akwaryście nie zależy na dużej liczbie potomstwa, może obsadzić zbiornik gęstą roślinnością, w której narybek znajdzie schronienie. Przynajmniej część małych rybek przeżyje.

Pożywienie rybek żyworodnych

Podstawą pożywienia może być wieloskładnikowy pokarm dla rybek. Chętnie jedzą również mrożone i żywe larwy owadów oraz skorupiaki planktonowe.

Systematyka rybek żyworodnych

Ryby żyworodne z rodziny piękniczkowatych należą do rzędu kapieńcokształtnych. Najbardziej popularne rybki żyworodne zaliczane są do rodzajów Poecillia i Xiphophorus.

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ryby
Rząd: karpieńcokształtne
Rodzina: piękniczkowate

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu