Ryby labiryntowe

Ryby labiryntowe

Ryby labiryntowe należą do jednych z najbardziej interesujących mieszkańców akwariów. Są bardzo ładnie ubarwione, mają ciekawe obyczaje godowe, ale najciekawsze jest to, że oddychają powietrzem atmosferycznym i bez dostępu do niego toną!

Środowisko naturalne ryb labiryntowych

W naturze ryby labiryntowe zamieszkują wody Afryki i Azji. Większość gatunków pochodzi z tego drugiego kontynentu. Zwykle żyją w płytkich i nagrzanych przez słońce zbiornikach wodnych, niektóre nawet na polach ryżowych.

Wygląd ryb labiryntowych

Oczywiście przedstawiciele różnych gatunków różnią się od siebie budową ciała. Wszystkie ryby labiryntowe mają jednak jedną wspólną cechę: posiadają specjalny organ, który służy im do oddychania powietrzem atmosferycznym. Nazywany jest błędnikiem lub labiryntem.

Zachowanie i wymagania ryb labiryntowych

Ryby labiryntowe są bardzo duża grupą, obejmującą około 150 gatunków, trudną więc podać ich ogólną charakterystykę. Wiele z nich jest bardzo agresywna wobec pobratymców, ale są i takie, które odznaczają się pod tym względem dużą tolerancją. Wszystkie jednak są terytorialne, szczególnie w okresie godowym. Większość gatunków można bez problemu trzymać z innymi rybami.

Generalnie nie są bardzo wymagającymi mieszkańcami akwariów, poza kilkoma wyjątkami. Nie oznacza to jednak, że można o nie w ogóle nie dbać i hodować je w byle czym. Szklane kule, w których często trzyma się bojowniki, zupełnie się do tego nie nadają. Akwarium powinno być odpowiednio duże, gęsto zarośnięte i wyposażone w wiele kryjówek, utworzonych na przykład przez zatopione korzenie i skałki. Nie musi być wysokie, wskazane jest natomiast, by miało dużą powierzchnię dna.

Rozmnażanie ryb labiryntowych

Większość gatunków ryb labiryntowych składa ikrę do pływających po powierzchni wody pienistych gniazd. Buduje je samiec z pęcherzyków powietrza i śliny. U niektórych gatunków konstrukcja wzmocniona jest kawałkami roślin. Po tarle samiec przepędza samicę i sam sprawuje opiekę nad ikrą i wykluwającymi się larwami.

Popularne gatunki

Do najbardziej popularnych ryb labiryntowych należą: bojownik wspaniały, gurami dwuplame, gurami mozaikowe, prętnik karłowaty.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu