Dlaczego temperatura w akwarium jest ważna Utrzymywanie odpowiedniej temperatury wody w akwarium jest bardzo ważne. Żyjące w nim zwierzęta, rośliny i przyjazne mikroorganizmy, muszą mieć odpowiednio ciepło, by czuć się...
Ryby labiryntowe należą do jednych z najbardziej interesujących mieszkańców akwariów. Są bardzo ładnie ubarwione, mają ciekawe obyczaje godowe, ale najciekawsze jest to, że oddychają powietrzem atmosferycznym i bez dostępu do niego toną!
W naturze ryby labiryntowe zamieszkują wody Afryki i Azji. Większość gatunków pochodzi z tego drugiego kontynentu. Zwykle żyją w płytkich i nagrzanych przez słońce zbiornikach wodnych, niektóre nawet na polach ryżowych.
Oczywiście przedstawiciele różnych gatunków różnią się od siebie budową ciała. Wszystkie ryby labiryntowe mają jednak jedną wspólną cechę: posiadają specjalny organ, który służy im do oddychania powietrzem atmosferycznym. Nazywany jest błędnikiem lub labiryntem.
Ryby labiryntowe są bardzo duża grupą, obejmującą około 150 gatunków, trudną więc podać ich ogólną charakterystykę. Wiele z nich jest bardzo agresywna wobec pobratymców, ale są i takie, które odznaczają się pod tym względem dużą tolerancją. Wszystkie jednak są terytorialne, szczególnie w okresie godowym. Większość gatunków można bez problemu trzymać z innymi rybami.
Generalnie nie są bardzo wymagającymi mieszkańcami akwariów, poza kilkoma wyjątkami. Nie oznacza to jednak, że można o nie w ogóle nie dbać i hodować je w byle czym. Szklane kule, w których często trzyma się bojowniki, zupełnie się do tego nie nadają. Akwarium powinno być odpowiednio duże, gęsto zarośnięte i wyposażone w wiele kryjówek, utworzonych na przykład przez zatopione korzenie i skałki. Nie musi być wysokie, wskazane jest natomiast, by miało dużą powierzchnię dna.
Większość gatunków ryb labiryntowych składa ikrę do pływających po powierzchni wody pienistych gniazd. Buduje je samiec z pęcherzyków powietrza i śliny. U niektórych gatunków konstrukcja wzmocniona jest kawałkami roślin. Po tarle samiec przepędza samicę i sam sprawuje opiekę nad ikrą i wykluwającymi się larwami.
Do najbardziej popularnych ryb labiryntowych należą: bojownik wspaniały, gurami dwuplame, gurami mozaikowe, prętnik karłowaty.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Dlaczego temperatura w akwarium jest ważna Utrzymywanie odpowiedniej temperatury wody w akwarium jest bardzo ważne. Żyjące w nim zwierzęta, rośliny i przyjazne mikroorganizmy, muszą mieć odpowiednio ciepło, by czuć się...
Popularne od stuleci złote rybki nie są wybredne, jedzą praktycznie wszystko, dlatego zapewnienie im odpowiedniego pożywienia nie nastręcza problemów. Tym bardziej, że sklepy zoologiczne oferują najrozmaitsze pokarmy dla rybek akwariowych,...
Niemal każdy akwarysta zaczynał swoją przygodę z akwarystyką od stadka gupików, mieczyków, lub innych ich krewniaków z rodziny piękniczkowatych. Te rybki żyworodne należą bowiem do najmniej kłopotliwych i wymagających mieszkańców...