{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Ropienie oczu u psa

Dość często zdarza się, że kłopoty zdrowotne czworonogów odbijają się na ich wyglądzie. Także problemy okulistyczne niejednokrotnie ujawniają się w łatwy do zauważenia sposób – poprzez ropienie oczu. Podejrzana wydzielina w kąciku oka pupila może być zwiastunem wielu różnych schorzeń. Z tego względu bardzo istotne jest poddanie psiaka starannej diagnostyce. Co może być przyczyną ropienia oczu? Jak pielęgnować oczy czworonoga zmagającego się z tą przypadłością?

Jak wygląda nieprawidłowa wydzielina z psiego oka?

Oczy wyposażone są w wiele mechanizmów obronnych. Aby mogły właściwie pełnić swoją funkcję, muszą być stale nawilżane i oczyszczane. Stąd też zupełnie naturalnym zjawiskiem jest gromadzenie się w kącikach oczu przezroczystej, śluzowej wydzieliny. Jeśli jednak zauważymy, że przybrała ona zielonkawy, żółtawy lub brązowawy kolor i zmieniła konsystencję, możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z ropą. Świadczy ona o toczącym się procesie zapalnym, któremu towarzyszy zakażenie bakteryjne.

Dlaczego psu ropieją oczy?

Ropienie oczu zawsze jest niepokojącym objawem, dlatego też nie należy go nigdy bagatelizować. Najczęściej ma ono oczywiście związek ze schorzeniami okulistycznymi lub urazami i podrażnieniami oczu. Jeśli u psa, oprócz podejrzanej wydzieliny, zauważymy też zaczerwienie oczu, ich mrużenie lub pocieranie łapami, możemy podejrzewać zapalenie spojówek. Pojawienie się ropnej wydzieliny miewa równie związek ze schorzeniami rogówki. Psiaki ponadto mogą cierpieć z powodu nieprawidłowej produkcji łez. Ich niedobór jest przyczyną tzw. zespołu suchego oka. Pozbawienie narządu wzroku tak istotnej ochrony, jaką stanowią łzy, zwiększa ryzyko wystąpienia u zwierzaka stanów zapalnych i infekcji w obrębie oczu. Także rasy psów o czaszce brachycefalicznej (np. pekińczyki, buldogi) są bardziej narażone na problemy okulistyczne. Czasami przyczyna dolegliwości naszego ulubieńca okazuje się jednak bardziej prozaiczna, niż mogłoby się nam wydawać. Podejrzana wydzielina może wystąpić na skutek kontaktu oczu czworonoga z kurzem lub piaskiem. Dodatkowo każde ciało obce, które zdołało dostać się pod powiekę, może wywołać podrażnienie.

Nie można nigdy wykluczyć, że ropienie oczu ma związek z chorobami ogólnoustrojowymi. Osłabiony organizm czworonoga nie jest w stanie skutecznie bronić się przed infekcjami. W takiej sytuacji często bariery ochronne oczu okazują się niewystarczające. Warto więc sprawdzić, czy psiak nie cierpi z powodu nowotworu, choroby bakteryjnej, wirusowej bądź pasożytniczej (poczytaj więcej o chorobach oczu u psa KLIK).

Co robić, gdy zauważymy ropienie oczu u psa?

Psiak, który zmaga się z problemem ropiejących oczu, wymaga konsultacji lekarskiej. Aby weterynarz mógł dojść do źródła problemu, konieczna może być jednak nasza pomoc. Z tego względu należy bardzo dokładnie obserwować podopiecznego. Warto zastanowić się, w jakich okolicznościach po raz pierwszy pojawiła się ropna wydzielina i czy występuje stale, czy okresowo. Do czasu wizyty u weterynarza i postawienia diagnozy możemy próbować samodzielnie pomóc czworonogowi. Warto oczywiście regularnie usuwać wydzielinę i przemywać okolice oczu psa. Do przemywania kącików oczu możemy zastosować specjalny płyn ze świetlikiem lekarskim. Odpowiednie będą też preparaty z esencją herbaciną i alantoiną, o działaniu łagodzącym. W ostateczności możemy użyć roztworu soli fizjologicznej lub letniej wody.

Jak dbać o oczy psa?

Wszelkie choroby oczu są dla psiaka niezwykle nieprzyjemne i uciążliwe. Na szczęście odpowiednia profilaktyka okulistyczna może pomóc ustrzec pupila przed groźnymi schorzeniami. Co więcej, dbanie o oczy czworonoga nie jest wcale trudne ani czasochłonne. Podstawą jest przeprowadzanie regularnych kontroli. W domowym zaciszu każdego dnia powinniśmy znaleźć chwilę czasu, by głębiej spojrzeć w psie oczy – sprawdzić, czy nie są zaczerwienione, podrażnione lub też czy nie pojawiło się łzawienie i podejrzana wydzielina (sprawdź, jak pielęgnować oczy psa KLIK). Psiaki starsze lub genetycznie predysponowane do chorób oczu trzeba od czasu do czasu zabierać na kontrolę do weterynarza. Oprócz tego nie zapominajmy o odpowiedniej pielęgnacji okolic narządu wzroku i przycinaniu sierści tam się znajdującej. Dobroczynny wpływ na funkcjonowanie oczu naszego podopiecznego może mieć odpowiednia dieta – poszukajmy więc karmy z dodatkiem luteiny.

↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI OCZU PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu