Rola dwutlenku węgla w akwarium

Rola dwutlenku węgla w akwarium

Dwutlenek węgla jest bezbarwnym gazem, który bardzo łatwo rozpuszcza się w wodzie. Pozornie może się wydawać, ze jest on zbędny w akwarium, a wręcz szkodliwy, jednak tak nie jest.

Skąd się bierze dwutlenek węgla w akwarium?

Wszyscy wiemy, że oddychając, zwierzęta wydalają dwutlenek węgla. I jest to główne źródło tego gazu w wodzie w akwarium. Ale nie jedyne. Gaz ten dostaje się do wody również z powietrza. Może sobie tego nie uświadamiamy, jednak napowietrzając wodę, wprowadzamy do niej nie tylko tlen, ale również dwutlenek węgla.

Rola dwutlenku węgla w akwarium

Dwutlenek węgla jest związkiem niezbędnym dla roślin. Dokładniej mówiąc potrzebują one węgla, który wchodzi w skład cząsteczek CO2, a potrzebują go w znacznych ilościach.

Czasami ilość dwutlenku węgla wytwarzanego przez ryby i dostarczanego przez napowietrzanie wody jest niewystarczająca i akwarysta zmuszony jest dodatkowo „nawozić” nim akwarium. Tak jest w przypadku akwariów typowo roślinnych, np. w stylu holenderskim, w których sadzi się bardzo dużo roślin, za to ryb jest w nich niewiele.

Jeśli w wodzie znajduje zbyt mała ilość dwutlenku węgla rośliny zaczynają pobierać go z rozpuszczonych niej węglanów, przede wszystkim z węglanu wapnia. Efektem tego procesu jest tzw. biologiczne odwapnienie wód.

Stałe pobieranie przez rośliny węgla z węglanów prowadzi do znacznego obniżenia twardości węglanowej wody. Przypomnijmy, że twardość węglanowa jest buforem utrzymującym odczyn wody na stałym poziomie. Jeśli twardość ta spadnie poniżej 4 stopni, może dojść do gwałtownego wzrostu jej kwasowości. O tym, jakie mogą być tego skutki chyba nie trzeba mówić.

Aby uniknąć tego zjawiska należy zachować właściwe proporcje między posadzonymi w akwarium roślinami, a hodowanymi w nim rybami, napowietrzać wodę, a w sytuacji, gdy roślin jest bardzo dużo, a ryb bardzo mało, dostarczać dodatkowo dwutlenek węgla.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu