Sklep online
Sklep online

Rodzaje obroży dla psów

Każdy psiak potrzebuje obroży, ponieważ jest to bez wątpienia jedno z najważniejszych akcesoriów spacerowych. Dobry produkt powinien być zatem wygodny, bezpieczny i spełniający swoją rolę w każdych warunkach. Warto więc przemyśleć jej zakup i wybrać coś, co posłuży psiakowi przez długi czas i sprawi, że każdy spacer stanie się dla niego przyjemnością. Kolory i wzory możemy oczywiście wybrać sami, ale czasem też opłaca się wziąć pod uwagę kwestie praktyczne – chyba nikt z nas nie chciałby czyścić obroży po każdym spacerze?

Psia obroża – rozmiar

Obroża dla psa jest jak buty dla człowieka – najlepiej ją przymierzyć, bo wymiary podane na opakowaniu to nie wszystko. Dobry rozmiar to taki, który dosyć ścisło przylega do szyi pupila, ale możemy tam swobodnie wsunąć dwa palce. Jeśli jednak nie mamy możliwości przymierzenia produktu, powinniśmy koniecznie znać obwód szyi zwierzaka. Na obrożach zawsze umieszczone są informacje z rozmiarówką, choć oczywiście należy pamiętać, że każda firma może mieć troszkę inne przedziały centymetrowe. Zbyt ciasna obroża dusi, uwiera i wbija się nieprzyjemnie w szyję. Za duża z kolei obija się co chwila, zahacza o wszystko wokół, a do tego łatwo przechodzi przez szyję, więc każdy psiak z radością wykorzysta taką sposobność, aby się jej pozbyć. Ważna jest też szerokość obroży. Wąskie produkty nie zsuwają się na właściwe miejsce – tkwią wyżej i uciskają krtań, co wywołuje kaszel. Za szerokie dają zaś efekt kołnierza ortopedycznego – ograniczają ruchy i blokują głowę, co jest nie tylko okropnie niewygodne, ale przede wszystkim bardzo niezdrowe. Kupując obrożę weźmy też pod uwagę, że każda rasa ma nie tylko inną wielkość ciała, ale również zupełnie inne wymiary szyi. To samo dotyczy kupowania produktu dla szczeniaków. Zawsze natomiast warto zainwestować w obrożę elastyczną i regulowaną. W najgorszym wypadku można dorobić jej dziurkę, jeśli psiak urośnie, utyje albo schudnie.

Psia obroża – materiał

Równie ważne jak rozmiar, jest też to, z czego produkt jest zrobiony. Pamiętajmy, aby zawsze kupować obrożę w dobrym sklepie zoologicznym (polecamy robienie zakupów w naszych sklepach, mamy produkty dobrych i sprawdzonych marek). Nigdy nie decydujemy się na zakup takiego produktu z niepewnego źródła albo z drugiej ręki, czyli używanego – nie mamy pewności, czy psiak, który wcześniej nosił obrożę, był całkowicie zdrowy. Problemy skórne mogą się łatwo przenieść na naszego pupila. Decydując się na konkretny produkt powinniśmy sprawdzić, czy jest przyjemny w dotyku. Najczęściej uwierają kanty i szwy, dlatego zwróćmy na nie uwagę. Dotyczy to przede wszystkim obroży skórzanych. W takich modelach sprawdzi się miękkie wyłożenie, na przykład polarowe lub filcowe. Sprawdźmy też, czy sprzączka lub klips przy obroży nie są zbyt kanciaste i czy nie wbijają się w skórę. Dobry materiał to taki, który jest również odporny na zmiany temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. Pamiętajmy, że psiak nie będzie oszczędzał obroży – musi ona wytrzymać szalone zabawy albo przedzieranie się przez krzaki. Warto też sprawdzić samo zapięcie na smycz. Powinno być solidne i mocne. Porządna obroża nie niszczy się łatwo, jest przewiewna, nie brudzi się w skandaliczny sposób i szybko wysycha.

Wśród najbardziej popularnych modeli wyróżniamy obroże skórzane, z grubej taśmy, materiałowe, czasami też gumowe lub metalowe. Każda ma swoje plusy i minusy i najlepiej dopasować ją do trybu życia i charakteru psiaka.

↓ OBROŻE NYLONOWE DLA PSA ↓

Psia obroża – model

Możemy kupić obrożę zapinaną, półzaciskową lub zaciskową, która jest kontrowersyjnym modelem i nadaje się tylko do pewnych zadań.

Obroże zapinane są najbardziej popularne i klasyczne. Wkładamy psiakowi na szyję i zapinamy na sprzączkę lub na klips. W przypadku klipsa mamy większą swobodę regulacji, ale zwróćmy uwagę, czy nie jest on zbyt duży lub kanciasty, bo będzie uwierał i kołtunił sierść. Warto też zdecydować się na metalowy klips, który jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Zwróćmy też uwagę, czy taki model ma mechanizm odciążania zapięcia – bardzo się przydaje, zwłaszcza jeśli mamy psiaka, który uwielbia szarpać i ciągnąć podczas spaceru. Mechanizm „zdejmie” nadmiar siły, co zabezpieczy szyję i cały kręgosłup zwierzaka przed nadmiernym obciążeniem.

↓ OBROŻA  PRZECIW PCHŁOM I KLESZCZOM DLA PSA ↓

Obroże półzaciskowe mają ruchowy obwód, w którego skład wchodzą dwa zabezpieczenia. Są one po to, żeby obroża nie skurczyła się ani nie rozszerzyła zbyt mocno. To model bezpieczny, bardzo praktyczny i niezwykle wytrzymały (bardzo trudno go zerwać). Możemy spotkać model z paskiem lub łańcuszkiem. W przypadku paska zwróćmy uwagę, czy nie jest zbyt sztywny i nie uwiera. Łańcuszek pod tym względem jest bardziej komfortowy, ale niektóre psiaki denerwuje brzęczenie, jakie wydaje podczas ruchu. Jeżeli nasz czworonóg nie ma z nim problemu, zdecydujemy się na model z warstwą antykorozyjną i uważajmy, aby nie zarysować jej zbyt mocno w trakcie mycia obroży.

Obroże zaciskowe wzbudzają najwięcej kontrowersji, ponieważ nie mają typowego mechanizmu blokującego, a zatem będą się zaciskać aż do podduszenia pupila. Taki mechanizm ma dławik, jak również kolczatka, wyposażona dodatkowo (jak wskazuje nazwa) w kolce, które u szarpiącego psiaka zaczynają kłuć. To z pewnością nie jest model na codzienne spacery! Powinni go stosować tylko profesjonaliści i to wyłącznie podczas specyficznych treningów i nauki nowych komend. W rękach amatorów taka obroża może zrobić psiakowi dużą krzywdę! Zaciskanie się obroży albo wręcz wbijanie w szyję nie sprawi, że kudłacz przestanie ciągnąć. Wręcz przeciwnie, może się jeszcze bardziej zdenerwować i pociągnąć z całej siły, co grozi nie tylko podduszeniem, ale nawet uszkodzeniem kręgosłupa szyjnego!

OBROŻE LEDOWE DLA PSÓW

Oprócz tradycyjnych obroży wyróżniamy jeszcze te specjalne. To przede wszystkim produkty przeciw pchłom i kleszczom, nasączone specjalnymi substancjami aktywnymi (dowiedz się jak działa obroża przeciwpchelna), ale również obroże z elementami odblaskowymi, które zapewnią psiakowi bezpieczeństwo również po zmroku. Wśród specjalistycznych modeli możemy wyróżnić również obroże ortopedyczne (na urazy) oraz ze specjalnym zapięciem, które świetnie nadają się na krótsze i dłuższe podróże.

↓ OBROŻE SKÓRZANE DLA PSÓW ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Magdalena Dolata
Absolwentka studiów polonistycznych na Uniwersytecie Warszawskim i uczennica szkoły filmowej na specjalności reżyseria i scenopisarstwo. Od dzieciństwa w towarzystwie zwierząt: kota, świnki morskiej, rybek. Karmi regularnie wrony pod domem, a swój balkon zamieniła w hotel dla sikorek. Dla wszelkiej maści kotów zrobi wszystko. Z czystego zamiłowania pisała nawet maturę rozszerzoną z biologii.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Smycze dla małych psów

O ile z wyborem obroży czy kagańca możemy mieć nieco problemów, wybór smyczy wydaje się z pozoru całkiem prostym przedsięwzięciem. Jednak te psie akcesorium to coś więcej niż zwykły sznurek,...

Czytaj więcej
Wyprawka dla szczeniaka

Zanim szczeniak stanie się naszym domownikiem, musimy dobrze przygotować się na jego przybycie. Konieczna będzie więc wizyta w sklepie zoologicznym, w którym kupimy wszystkie niezbędne akcesoria dla szczeniaka. Karma dla...

Czytaj więcej
Zimowe spacery - jak ubrać pieska?

Sweterki, kurtki i buty dla psa – czy takie akcesoria faktycznie są potrzebne? Niektórym może wydawać się, że to zwykła fanaberia, ale przecież nie każdy pies ma ciepły podszerstek. Są...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram