robaki u psa

Robaki u psa

Pasożyty wewnętrzne, bytujące w przewodzie pokarmowym psiaków, potrafią skutecznie zakłócić spokój zwierzaków. Niestety – praktycznie każdy czworonóg jest narażony na inwazję robaków. Pasożyty i ich jaja są bowiem niezwykle rozpowszechnione w otoczeniu. Jak w porę rozpoznać, że pies ma robaki? W jaki sposób chronić czworonoga przed pasożytami?

Robaki u psów

Jakie robaki zagrażają psom?

Pasożyty psiaków bywają klasyfikowane na różne sposoby. Można podzielić je m.in. na zewnętrzne (ektopasożyty) i wewnętrzne (endopasożyty). Bardziej precyzyjna jest klasyfikacja ze względu na przynależność do grup systematycznych. Do najgroźniejszych pasożytów wewnętrznych u psów » należą przede wszystkim obleńce i płazińce. Dawniej obie te grupy zaliczane były do jednego typu i określane jako robaki. Czworonogi najczęściej padają ofiarą nicieni, takich jak: glisty, tęgoryjce i włosogłówki oraz tasiemców – zwłaszcza tasiemca psiego.

Jak pies może zarazić się robakami?

Istnieje wiele dróg zarażenia pasożytami. Do organizmu czworonoga mogą one dostać się po spożyciu jaj znajdujących się w środowisku zewnętrznym, mięsa zakażonego zwierzaka lub żywiciela pośredniego. Znane są też przypadki zarażeń szczeniąt drogą śródmaciczną oraz laktogenną. Inwazja glisty psiej (Toxocara canis) rozpoczyna się od zjedzenia przez psa jaj zawierających larwy. W jelicie cienkim czworonogów bytują dojrzałe postacie pasożyta, natomiast larwy mogą rozprzestrzenić się po całym organizmie i przebywać w różnych narządach. Z kolei tęgoryjcem psim (Ancylostoma caninum) zwierzak może zarazić się na skutek zjedzenia larw bytujących w wilgotnej glebie lub ich przeniknięcia przez skórę. Nieco inaczej przebiega inwazja tasiemców. Tasiemiec psi » (Dipylidium caninum) trafia do organizmu czworonoga wraz z jego żywicielem pośrednim, czyli pchłą albo wszołem. Bąblowiec (Echinococcus granulosu) znajduje się natomiast w mięsie żywicieli pośrednich, którymi najczęściej są przeżuwacze.

Po czym poznać, że pies ma robaki?

Choć mogłoby się wydawać, że robaki, bytujące głównie w psich jelitach, oddziałują negatywnie przede wszystkim na układ pokarmowy czworonogów, w rzeczywistości sieją one spustoszenie w całym psim organizmie. Na ich obecność mogą wskazywać zatem nawet bardzo niespecyficzne symptomy. Ze względu na toksyczne działanie odchodów robaków, u naszego pupila mogą wystąpić objawy ze strony układu nerwowego, np. przypominające wściekliznę albo padaczkę. Niekiedy u zwierzaków pojawiają się też problemy z oddychaniem – duszności lub kaszel. Pasożyty zabierają psiakom część składników odżywczych i utrudniają wchłanianie substancji pokarmowych. Właśnie dlatego nasz pupil może zacząć tracić na wadze. Często widoczne są również kłopoty z sierścią, która staje się łamliwa, matowa i nadmiernie wypada. Także wszelkie zaburzenia pracy przewodu pokarmowego mogą świadczyć o inwazji robaków. Pasożyty wewnętrzne powodują bowiem mechaniczne i chemiczne uszkodzenia błony śluzowej jelit. Jeśli nasz podopieczny cierpi z powodu biegunek, wymiotów lub zaparć, na pewno nie powinniśmy tego lekceważyć. Ważnym sygnałem robaczycy u psa » może być gorączka, apatia lub znaczne osłabienie.

Jak odrobaczyć psa?

Każdy psiak powinien być odrobaczany profilaktycznie przynajmniej raz na kwartał. Tylko w ten sposób możemy bowiem uchronić pupila przed poważnymi konsekwencjami chorób pasożytniczych. Do najpopularniejszych preparatów na odrobaczanie psa należą tabletki (jak odrobaczyć psa KLIK). Zazwyczaj tego typu środki można rozkruszyć, podać wraz z jedzeniem lub ukryć w psich smakołykach. Warto pamiętać, że zawsze należy dobrać dawkę specyfiku do wagi pupila. Niezbędne jest jednoczesne przeprowadzenie zabiegu odrobaczania u wszystkich czworonogów mieszkających w domu. Jeśli lekarz u naszego pupila potwierdzi silną inwazję robaków, jednorazowe podanie preparatu może nie być wystarczające. W takich przypadkach najczęściej stosuje się leczenie dostosowane do rodzaju pasożyta, który zaatakował psa, oraz do stopnia zarobaczenia naszego ulubieńca.

↓ TABLETKI NA ODROBACZANIE PSA ↓

Co jeszcze możemy zrobić, aby ograniczyć ryzyko robaczycy u zwierzaka? Warto regularnie stosować środki przeciwpchelne (sprawdź, jak zwalczyć pchły u psa KLIK) i eliminować pasożyty zewnętrzne z otoczenia czworonoga. Pamiętajmy też o regularnym czyszczeniu psich legowisk. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny. Lepiej zatem ograniczyć spacery z pupilem po szczególnie zanieczyszczonych lub podmokłych terenach. Zatroszczmy się ponadto o dietę czworonoga. Do menu czworonoga włączajmy jedynie mięso pochodzące z pewnych źródeł, poddane głębokiemu mrożeniu lub obróbce termicznej. Starajmy się również bacznie obserwować, czy psiak nie zdobywa podejrzanego jedzenia na własną łapę, np. w trakcie spacerów.

↓ ŚRODKI PRZECIW PCHŁOM I KLESZCZOM DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu