przysmaki dla kosztaniczki 938x535 - Przysmaki dla koszatniczki

Przysmaki dla koszatniczki

Od czasu do czasu każdy zwierzak zasługuje na wyjątkową przekąskę. O ile z łatwością znajdziemy smakołyki dla wielu popularnych gryzoni, wybór odpowiedniego przysmaku dla koszatniczki bywa już nieco bardziej problematyczny. Czym uraczyć pupila, jeśli musimy stale kontrolować zwartość cukru i tłuszczu w jego diecie? Jak się jednak okazuje, wśród bogatej oferty rarytasów, znajdzie się coś pysznego i zdrowego nawet dla koszatniczki.

Koszatniczka

Przekąski dla koszatniczek, a naturalna dieta gryzoni

Koszatniczki z pewnością wyróżniają się na tle innych gryzoni. Zadziwiają złożoną organizacją społeczną, systemem komunikacji i zdolnościami poznawczymi. Równie wyjątkowe są ich przystosowania fizjologiczne. Warto pamiętać, że koszatniczki pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie zamieszkują tereny górskie o surowym klimacie (poczytaj więcej o koszatniczkach KLIK). Zwierzaki niejednokrotnie muszą tam sobie radzić z suszą i niedoborem pokarmu. Gryzonie w warunkach naturalnych żywią się głównie trawami i ziołami. Zjadają również korę drzew, liście i nasiona. Nie ma więc wątpliwości, że ich pożywienie ma raczej niską wartość odżywczą, jest za to bogate w błonnik. Jadłospis pupila w warunkach domowych powinien być jak najbardziej zbliżony do tego, który mają dzikie zwierzaki. Warto o tym pamiętać także wtedy, gdy szukamy przysmaków dla ulubieńca.

Na co zwrócić uwagę, wybierając smakołyk dla koszatniczki?

Koszatniczki, ze względu na niską aktywność insuliny, są szczególnie narażone na rozwój cukrzycy. Należy zatem dążyć do ograniczenia zawartości cukrów w diecie pupila do minimum. Co więcej, trzeba też bardzo uważać na tłuste pokarmy, które w krótkim czasie mogą doprowadzić naszego ulubieńca do otyłości. Z tego powodu większość standardowych frykasów podawanych gryzoniom nie będzie odpowiednia dla koszatniczek. Warto poszukać więc smakołyków, które odznaczają się wysoką zawartością błonnika – bez obaw można podawać wiele gatunków ziół i roślin. Pożądane jest też wzbogacenie jadłospisu zwierzaka o twardy pokarm, który pozwala ścierać zęby, a przy tym zapewnia gryzoniowi zajęcie i zastępuje żerowanie. Trzeba też pamiętać, że niektóre przysmaki mogą być niebezpieczne dla zdrowia zwierzaka, jeśli będą serwowane regularnie, ale nie stanowią żadnego zagrożenia podawane raz na jakiś czas. Jeżeli chcemy wzbogacić jadłospis koszatniczki smakołykami, zadbajmy zatem o ich różnorodność (sprawdź, co lubią jeść koszatniczki KLIK).

↓ SUSZONE ZIOŁA DLA KOSZATNICZKI ↓

Jakie przysmaki podawać koszatniczkom?

Przysmaki wcale nie muszą być kaloryczne czy słodkie, by smakowały naszej koszatniczce. Przeciwnie – na ogół najlepsze są takie przekąski, którymi gryzoń zajadałby się chętnie w naturze. W przypadku koszatniczek doskonałym rarytasem będzie więc zielenina. Zwierzakowi możemy podawać specjalne mieszanki suszonych ziół. Gryzonie zazwyczaj przepadają za mniszkiem lekarskim, pokrzywą, babką lancetowatą, nagietkiem. Wiele koszatniczek chętnie pochrupie też owoce dzikiej róży (bogate w witaminę C). Niezastąpiony w jadłospisie zwierzaków jest topinambur, który normalizuje poziom cukru we krwi.

Koszatniczkom możemy zaproponować również niektóre warzywa. Odpowiednie dla pupila będą np. dynia, papryka, seler, marchewka, pasternak, burak. Oczywiście wszystkie tego typu frykasy trzeba serwować w rozsądnych porcjach. Świeże warzywa można czasami zastąpić suszonymi.

↓ SUSZONE MIESZANKI ZIÓŁ DLA KOSZATNICZKI ↓

Niezwykle wartościową przekąską dla koszatniczki jest kora drzew. Jest ona bogata w wiele witamin i składników mineralnych, a poza tym stanowi cenne źródło włókna. Gryzoniom można zaoferować całe gałązki drzew – ich obgryzanie sprawia zwierzakom wielką frajdę. Warto podać pupilowi np. wierzbę, jabłoń, brzozę lub lipę. Co więcej, bezpiecznym dodatkiem są także liście tych drzew.

A co z bardziej kalorycznymi przekąskami? O ile nie będziemy przesadzać z ich ilością, nic nie stoi na przeszkodzie, by od święta podać je koszatniczce. Ogromną radość sprawią naszemu pupilowi zwłaszcza nasiona dyni, pestki słonecznika i orzeszki.

Z myślą o koszatniczkach powstały też specjalne kolby. Co bardzo istotne – zwierzakowi nie należy podawać smakołyków przeznaczonych dla innych gryzoni. Kolby dedykowane koszatniczkom zawierają dodatki pożądane w jadłospisie naszego ulubieńca, takie jak: topinambur czy płatki róż. Warto wiedzieć, że istnieją również przysmaki z korą drzew, które mogą zastąpić naturalne gałązki.

banerek-promocyjny-kakadu1

kosztaniczka info - Przysmaki dla koszatniczki

Zdjęcie: Fotolia.pl

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu