Przerost siekaczy u gryzoni i królików

Przerost siekaczy u gryzoni i królików

Charakterystyczną cechą wszystkich gryzoni i królików są stale rosnące siekacze. W normalnych warunkach, przy prawidłowej budowie zgryzu, gdy powierzchnie górnych i dolnych siekaczy ocierają się o siebie, zwierzęta ścierają je podczas jedzenia twardego pokarmu, drewna i innych rzeczy. Zdarza się jednak, że z jakichś powodów siekacze nie są ścierane. Rosną wówczas zbyt długie, co ma poważne konsekwencję dla zdrowia.

Jedną z przyczyn przerostu siekaczy u trzymanych w domach gryzoni i królików jest zbyt miękki pokarm, który im podajemy oraz brak odpowiednich przedmiotów do gryzienia. Inną są wady zgryzu, które mogą mieć podłoże wrodzone lub nabyte, np wskutek urazu. Jeśli zęby rosną pod nieprawidłowym kątem, nie mogą być skutecznie ścierane podczas gryzienia i żucia. Pół biedy, jeśli wystają z pyszczka, jeśli jednak rosną w kierunku jego wnętrza mogą przebić żuchwę lub podniebienie.

Jeśli u naszego pupila doszło już do przerostu siekaczy, trzeba je przyciąć. Możemy to robić sami (jeśli potrafimy) lub zlecić lekarzowi weterynarii. Lepiej jednak zapobiegać niż leczyć, a najlepszym sposobem jest dbanie o to, by zwierzątko miało pod dostatkiem twardego pokarmu i innych rzeczy do gryzienia. To zwykle wystarczy.

Prawdziwy problem pojawia się wówczas, gdy przerastanie siekaczy jest skutkiem wad zgryzu. W takiej sytuacji pozostaje nam tylko regularne przycinanie mu zębów. W skrajnych przypadkach istnieje możliwość całkowitego usunięcia siekaczy. Nie wszyscy weterynarze chcą się tego podjąć, a jeśli już to raczej u większych gatunków, takich jak na przykład króliki. Musimy pamiętać również, że po usunięciu zębów zwierzę będzie miało problemy z pobieraniem pożywienia, więc trzeba będzie mu podawać pokarm odpowiednio rozdrobniony.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu