Świnka morska to małe stworzenie, ale nie oznacza to, że jej pojawienie się w naszym mieszkaniu może nastąpić bez jakiegokolwiek przygotowania. A wręcz przeciwnie – niewielkie wymiary sprawiają, że czyha...
Króliki są typowymi roślinożercami. Jedzą rośliny, ale nie oznacza to, że każdy pokarm roślinny jest dla nich jednakowo dobry. Karma dla królików musi być przede wszystkim bogata w tak zwane włókno. Jest to składnik ciężkostrawny, ale niezbędny do prawidłowej pracy przewodu pokarmowego tych zwierząt. Pokarmy dla królików nie mogą również być bardzo kaloryczne.
Pokarmy dla królików w postaci granulatu jest bardzo treściwym i pełnowartościowym pokarmem. Można ją porównać do suchej karmy dla kotów lub psów. Może zatem stanowić podstawę diety zwierzęcia bez szkody dla jego zdrowia i kondycji. Jest przy tym bardzo wygodna w zastosowaniu i przechowywaniu.
W skład tego rodzaju pokarmów dla królików wchodzą ziarna zbóż, zioła, suszone pędy roślin, a czasami trochę granulatu pod postacią kolorowych kulek. Procentowa zawartość poszczególnych składników jest różna w różnych produktach. Najlepsza jest karma dla królików w postaci mieszanki suszonych ziół, traw, kory, ewentualnie z niewielkim, ale naprawdę niewielkim, dodatkiem nasion.
Siano i zioła są niezbędnym składnikiem codziennej diety królika. Dostarczają wielu cennych składników odżywczych (zioła), ale przede wszystkim zawierają dużo włókna (siano), które reguluje pracę jelit.
Co jeszcze lubią jeść króliki? Bardzo chętnie zjadają korę drzew liściastych. Dostarcza im ona wiele cennych składników mineralnych. Poza tym nie jest bardzo pożywna. Jednak powinno się zwierzęciu korę podawać. Najlepiej wkładać im do klatki całe nieokorowane gałązki z drzew liściastych. Doskonałe są gałązki z drzew owocowych. Królik będzie musiał sam je obskubywać, co dostarczy mu zajęcia i pozwoli tępić stale rosnące siekacze.
Doskonałym uzupełnieniem diety królików są warzywa. Trzeba jednak królika bardzo powoli do nich przyzwyczajać. Kupowane w sklepach zwierzęta żywione są głównie granulatami. Gdyby nagle zjadły dużo warzyw mogłyby dostać rozstroju żołądka. Zresztą, każdy nowy rodzaj pożywienia powinien być wprowadzany stopniowo. Króliki miniaturowe mają wrażliwy przewód pokarmowy i źle tolerują gwałtowną zmianę diety.
Owoce dla królików powinny być tylko niewielkim dodatkiem żywieniowym
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Świnka morska to małe stworzenie, ale nie oznacza to, że jej pojawienie się w naszym mieszkaniu może nastąpić bez jakiegokolwiek przygotowania. A wręcz przeciwnie – niewielkie wymiary sprawiają, że czyha...
Fretki są drapieżnikami, które w swojej diecie potrzebują dużych ilości białka zwierzęcego. Nie da się zrobić z fretki jarosza. Bez mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego szybko zacznie chorować. Pokarmy...
Trudno znaleźć bardziej oryginalne i sympatyczne zwierzątko domowe niż jeż pigmejski. Opieka nad nim może wydawać się bardzo trudna – w końcu nie jest to psiak ani mruczek – ale...