Preparaty do akwarium

Preparaty do akwarium

Różnorodne preparaty do akwarium bardzo ułatwiają jego utrzymanie. Niektóre z nich są wręcz niezbędne. Inne mogą być stosowane tylko, gdy jest to konieczne. Wszystkie dostępne na rynku preparaty do akwarium możemy podzielić na kilka kategorii.

Preparaty do uzdatniania wody

Preparaty podstawowe do wody kranowej

Dodaje się je do wody kranowej. Usuwają chlor oraz metale ciężkie, zawierają związki działające ochronnie na skórę i skrzela ryb i środki antystresowe. Preparaty te stosuje się przed wpuszczeniem ryb, w nowym akwarium oraz przy każdej podmianie wody.

Preparaty podstawowe do wody osmotycznej

Woda prosto z osmozy całkowicie nie nadaje się do życia dla jakichkolwiek organizmów. Może stanowić jednak podstawę do przygotowania wody akwariowej. W tym celu dodaje się do niej odpowiednie preparaty, które wzbogacają ją w niezbędne dla ryb i roślin związki chemiczne.

Preparaty zmieniające twardość i odczyn wody

Najczęściej zachodzi konieczność zmiękczenia i zakwaszania wody, ponieważ woda kranowa jest zwykle twarda, a nawet bardzo twarda, i alkaiczna.

Preparaty zakwaszające wodę obniżają również jej twardość węglanową, natomiast preparaty podnoszące pH zwiększają jednocześnie jej twardość węglanową.

Preparaty te trzeba stosować bardzo ostrożnie, by nie dopuścić do gwałtownej i dużej zmiany parametrów wody. Najlepiej używać ich przed wlaniem wody do akwarium.

Preparaty redukujące zawartość azotanów i fosforanów

Jak łatwo się domyślić zmniejszają zwartość powyższych związków w wodzie w akwarium. W prawidłowo urządzonym zbiorniku, z wydajnym filtrem, stosowanie ich zupełnie nie jest konieczne.

Sól do akwariów morskich

Jest to kompleks minerałów, którego używa się do przygotowania wody morskiej. Dodaje się je do wody z odwróconej osmozy.

Preparaty do klarowania wody

Usuwają biologiczne zmętnienie wody, powstające zwykle w nowych akwariach, w których nie wytworzyła się jeszcze równowaga biologiczna, i po podmianach wody

Biostartery

Zawierają bakterie nitryfikacyjne. Dodaje się je przede wszystkim do wody w nowym akwarium, ale można stosować przy każdej podmianie. Środki te przyśpieszają biologiczne dojrzewanie akwarium, czyli wytworzenie się tzw. równowagi biologicznej.

Środki przeciwko glonom, slimakom i pasożytom, leki

Występują w postaci płynnej lub w tabletkach. Jak wszystkie środki chemiczne powinny być stosowane ostrożnie i z umiarem.

Preparaty witaminowo-mineralne

Wzbogacają wodę w akwarium o niezbędne związki, zwłaszcza mikro i makroelementy

Nawozy dla roślin

Mogą być kompleksowe, czyli dostarczać wszystkich podstawowych składników odżywczych, lub zawierać tylko niektóre z nich, na przykład mikroelementy.

Najważniejszą cechą nawozów stosowanych w uprawie roślin w akwariach jest to, że nie zawierają związków azotu i fosforu. Co prawda związki te są potrzebne roślinom, jednak w wystarczających ilościach dostarczają ich ryby. Problemem zwykle jest ich nadmiar w akwarium, a nie niedobór. A nadmiar ten może być fatalny w skutkach. Dlatego do nawożenia roślin w akwarium nie wolno stosować nawozów dla roślin doniczkowych, które zawierają związki azotu i fosforu.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu