Wyprawka dla żółwia wodno-lądowego

Porada eksperta: Wyprawka dla żółwia wodno-lądowego

Witam. Chciałabym się dowiedzieć, co powinnam kupić dla żółwia wodno-lądowego i jaki mniej więcej byłby koszt niezbędnego dla niego sprzętu oraz jedzenia? – Iwona R.

W handlu dostępne są głównie żółwie żółtolice, nazywane również żółtouchymi. Cena takiego zwierzaka nie jest duża – na dzień dzisiejszy około 30-80 złotych, dużo więcej trzeba wydać na jego lokum, czyli akwarium wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem.

Akwarium dla żółwia wodno-lądowego

Mieszkaniem dla naszego zwierzaka jest akwarium o pojemności minimum 100-200 litrów. Podkreślam, że jest to minimalna wielkość i zdecydowanie lepszy byłby większy zbiornik. Może trudno w to uwierzyć, patrząc na małe żółwiki sprzedawane w sklepach zoologicznych, ale gady te dorastają do około 30cm długości (mierzymy długość karapaksu, czyli grzbietowej części skorupy). W dodatku rosną bardzo szybko. Potrzebują więc dużego zbiornika, w którym będą czuć się komfortowo. Koszt prostego akwarium (bez pokrywy i oprzyrządowania) o pojemności 100-200 litrów na dzień dzisiejszy to około 150-280 złotych, zależnie od producenta.

Żwirek do akwarium dla żółwia wodno-lądowego

Dno akwarium dla żółwia najlepiej pokryć gruboziarnistym żwirkiem akwariowym. Warstwa nie musi być gruba, ponieważ nie sadzimy w nim roślin, które szybko zostałyby przez gada zjedzone lub zniszczone. W chwili obecnej 5 litrowa torba żwirku do akwarium kosztuje około 6 złotych.

Wyspa lub korzeń dla żółwia wodno-lądowego

Jak sama nazwa wskazuje żółwie te nie żyją wyłącznie w wodzie. Dużo czasu spędzają również poza nią. W naturze lubią przesiadywać na wystających z wody dużych kamieniach lub korzeniach i wygrzewać się w słońcu. Dlatego hodując te gady musimy umożliwić im swobodne wyjście „na stały ląd”. Możemy na przykład zainstalować specjalną wyspę dla żółwi, która jest dostępna w sprzedaży. Jej cena na dzień dzisiejszy wynosi około 100 złotych (rozmiar dla dorosłego osobnika). Innym sposobem jest umieszczenie w zbiorniku odpowiedniej wielkości i kształtu korzeń do akwarium. Ceny takich korzeni są bardzo różne, np. sprzedawane na wagę korzenie „savanna” na dzień dzisiejszy kosztują około 40 złotych za kilogram.

Żarówka grzejna i żarówka UVB dla żółwia wodno-lądowego

Nad wyspą lub korzeniem koniecznie musimy umieścić żarówkę grzejną i żarówkę UVB. Pierwsze zapewnia zwierzęciu niezbędne ciepło, druga promieniowanie ultrafioletowe, które konieczne jest dla jego zdrowia. Moc tych żarówek dobiera się do wielkości akwarium. Żarówka grzejna w tej chwili kosztuje około 35-50 złotych, a żarówka UVB – 50-120 złotych.

Grzałka do akwarium dla żółwia wodno-lądowego

Hodując żółwie wodno-lądowe powinniśmy zadbać również o to, by woda w akwarium miała odpowiednią temperaturę. Uzyskujemy ją umieszczając w zbiorniki grzałkę do akwarium. Sugeruję zakup grzałki z termostatem, który ułatwi utrzymanie ciepłoty na odpowiednim poziomie. Koszt takiej grzałki w tej chwili to około 80-110 złotych zależnie od producenta i mocy. Moc grzałki dobieramy do objętości wody w akwarium.

Filtr do akwarium dla żółwia wodno-lądowego

Niestety żółwie te bardzo brudzą wodę, z tego powodu warto zainwestować w bardzo dobry filtr, który umożliwi utrzymanie jej w czystości. Do wyboru mamy wewnętrzne filtry do akwarium lub zewnętrzne filtry do akwarium. Pierwsze są tańsze, ale znacznie mniej wydajne, drugie droższe lecz o wiele efektywniejsze. Na dzień dzisiejszy średni koszt filtra wewnętrznego do akwarium o pojemności 100-200 litrów to około 60-100 złotych, a zewnętrznego – 400-600 złotych.

Pokarm i wapno dla żółwia wodno-lądowego

I wreszcie odpowiednie pożywienia dla naszego gada. Gotowy pokarm dla żółwi wodno-lądowych kosztuje w tej chwili około 10-30 złotych. Oczywiście prócz niego zwierzę powinno otrzymywać także inne pokarmy, np. ryby i wodne bezkręgowce. Powinniśmy także kupić specjalne wapno, które na dzień dzisiejszy kosztuje około 3 złotych za opakowanie 20g.

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu