Witam. Chciałabym się dowiedzieć, co powinnam kupić dla żółwia wodno-lądowego i jaki mniej więcej byłby koszt niezbędnego dla niego sprzętu oraz jedzenia? – Iwona R.
W handlu dostępne są głównie żółwie żółtolice, nazywane również żółtouchymi. Cena takiego zwierzaka nie jest duża – na dzień dzisiejszy około 30-80 złotych, dużo więcej trzeba wydać na jego lokum, czyli akwarium wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem.
Akwarium dla żółwia wodno-lądowego
Mieszkaniem dla naszego zwierzaka jest akwarium o pojemności minimum 100-200 litrów. Podkreślam, że jest to minimalna wielkość i zdecydowanie lepszy byłby większy zbiornik. Może trudno w to uwierzyć, patrząc na małe żółwiki sprzedawane w sklepach zoologicznych, ale gady te dorastają do około 30cm długości (mierzymy długość karapaksu, czyli grzbietowej części skorupy). W dodatku rosną bardzo szybko. Potrzebują więc dużego zbiornika, w którym będą czuć się komfortowo. Koszt prostego akwarium (bez pokrywy i oprzyrządowania) o pojemności 100-200 litrów na dzień dzisiejszy to około 150-280 złotych, zależnie od producenta.
Żwirek do akwarium dla żółwia wodno-lądowego
Dno akwarium dla żółwia najlepiej pokryć gruboziarnistym żwirkiem akwariowym. Warstwa nie musi być gruba, ponieważ nie sadzimy w nim roślin, które szybko zostałyby przez gada zjedzone lub zniszczone. W chwili obecnej 5 litrowa torba żwirku do akwarium kosztuje około 6 złotych.
Wyspa lub korzeń dla żółwia wodno-lądowego
Jak sama nazwa wskazuje żółwie te nie żyją wyłącznie w wodzie. Dużo czasu spędzają również poza nią. W naturze lubią przesiadywać na wystających z wody dużych kamieniach lub korzeniach i wygrzewać się w słońcu. Dlatego hodując te gady musimy umożliwić im swobodne wyjście „na stały ląd”. Możemy na przykład zainstalować specjalną wyspę dla żółwi, która jest dostępna w sprzedaży. Jej cena na dzień dzisiejszy wynosi około 100 złotych (rozmiar dla dorosłego osobnika). Innym sposobem jest umieszczenie w zbiorniku odpowiedniej wielkości i kształtu korzeń do akwarium. Ceny takich korzeni są bardzo różne, np. sprzedawane na wagę korzenie „savanna” na dzień dzisiejszy kosztują około 40 złotych za kilogram.
Żarówka grzejna i żarówka UVB dla żółwia wodno-lądowego
Nad wyspą lub korzeniem koniecznie musimy umieścić żarówkę grzejną i żarówkę UVB. Pierwsze zapewnia zwierzęciu niezbędne ciepło, druga promieniowanie ultrafioletowe, które konieczne jest dla jego zdrowia. Moc tych żarówek dobiera się do wielkości akwarium. Żarówka grzejna w tej chwili kosztuje około 35-50 złotych, a żarówka UVB – 50-120 złotych.
Grzałka do akwarium dla żółwia wodno-lądowego
Hodując żółwie wodno-lądowe powinniśmy zadbać również o to, by woda w akwarium miała odpowiednią temperaturę. Uzyskujemy ją umieszczając w zbiorniki grzałkę do akwarium. Sugeruję zakup grzałki z termostatem, który ułatwi utrzymanie ciepłoty na odpowiednim poziomie. Koszt takiej grzałki w tej chwili to około 80-110 złotych zależnie od producenta i mocy. Moc grzałki dobieramy do objętości wody w akwarium.
Filtr do akwarium dla żółwia wodno-lądowego
Niestety żółwie te bardzo brudzą wodę, z tego powodu warto zainwestować w bardzo dobry filtr, który umożliwi utrzymanie jej w czystości. Do wyboru mamy wewnętrzne filtry do akwarium lub zewnętrzne filtry do akwarium. Pierwsze są tańsze, ale znacznie mniej wydajne, drugie droższe lecz o wiele efektywniejsze. Na dzień dzisiejszy średni koszt filtra wewnętrznego do akwarium o pojemności 100-200 litrów to około 60-100 złotych, a zewnętrznego – 400-600 złotych.
Pokarm i wapno dla żółwia wodno-lądowego
I wreszcie odpowiednie pożywienia dla naszego gada. Gotowy pokarm dla żółwi wodno-lądowych kosztuje w tej chwili około 10-30 złotych. Oczywiście prócz niego zwierzę powinno otrzymywać także inne pokarmy, np. ryby i wodne bezkręgowce. Powinniśmy także kupić specjalne wapno, które na dzień dzisiejszy kosztuje około 3 złotych za opakowanie 20g.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
atrakcyjne wyprzedaże ♥ wyjątkowe promocje ♥ kody rabatowe
Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu