Porada eksperta: Wyposażenie terrarium dla agamy brodatej

Porada eksperta: Wyposażenie terrarium dla agamy brodatej

„Dzień dobry. Chciałabym zapytać o wyposażenie terrarium dla agamy brodatej. Dziękuje i pozdrawiam.” – Natalia P.

Zanim przejdziemy do wyposażenie terrarium, powiedzmy sobie kilka słów o nim samym. Dokładniej mówiąc o jego wielkości. Otóż przyjmuje się, że dla jednego osobnika minimalna wielkość to około 120cm x 80cm x 80cm, dla 2-3 zaś około 150cm x 80cm x 80cm. Oczywiście, im większe, tym lepsze. Szczególnie, gdy trzymamy więcej niż jedną sztuką. Każdy osobnik powinien mieć w nim bowiem „swój kąt”.

Wystrój ścian terrarium dla agamy brodatej

Ściany boczne i tylne można okleić korkiem. To najprostsze rozwiązanie, ale nie odzwierciedla środowiska naturalnego tych gadów. Żyją one na obszarach pustynnych i półpustynnych, dlatego lepiej wybrać tło, które imituje skalną ścianę.

Podłoże w terrarium dla agamy brodatej

Młode osobnika zaleca się trzymać na ręcznikach papierowych. W przypadku dorosłych do wyścielenia dna terrarium możemy użyć kostki kokosowej, kostki bukowej, mielonej kory z drzew liściastych, psiaku lub gliny. Najlepszą chłonność mają trzy pierwsze rodzaje ściółek, jednak najlepiej oddają naturalne środowisko dwa ostatnie, czyli piasek i glina. Niestety niektóre agamy mają tendencję do zjadania podłoża, co grozi zaczopowaniem układu pokarmowego. Istnieje różnica zdań co do tego, który rodzaj podłoża stanowi w takich przypadkach największe zagrożenie. Jedni uważają, że piasek, inni, że wręcz przeciwnie.

Elementy dekoracyjne terrarium dla agamy brodatej

Do wystroju terrarium możemy użyć kamieni, skałek i pojedynczych korzeni drzew. Trzeba je ułożyć tak, by tworzyły naturalne kryjówki. Bardzo ważne jest to, by wszystkie elementy dekoracji były stabilne. Zwierzęta nie mogą ich przewracać. Nie ma sensu umieszczać w terrarium żywych roślin, ponieważ agamy je po prostu zjedzą. Można natomiast użyć jednej czy dwóch roślin sztucznych, wykonanych z mocnego materiału. Najlepiej imitujących gatunki, które można spotkać w naturalnym środowisku życia tych gadów. Basen nie jest konieczny, ale zaleca się umieścić w terrarium płaską miseczkę z wodą.

Oświetlenie terrarium dla agamy brodatej

Terrarium z agamami powinno być dość silnie oświetlone. Można użyć świetlówek lub żarówek. Te drugie mogą być również źródłem ciepła. Niezwykle ważne jest, by zastosować także świetlówki lub żarówki emitujące promieniowanie UVA i UVB, przeznaczone dla gadów pustynnych. Pamiętajmy o dwóch rzeczach: wszystkie źródła światła muszą znajdować się poza zasięgiem mieszkańców terrarium; źródła promieniowania UV nie mogą być oddzielone od zwierząt szkłem, ponieważ nie przenika ono przez nie.

Ogrzewanie terrarium dla agamy brodatej

Do ogrzewania służą żarówki i promienniki podczerwieni. Istotne jest takie ich rozmieszczenie, by wewnątrz terrarium powstały strefy cieplejsze i chłodniejsze. Niektórzy używają również dodatkowych źródeł ciepła w postaci mat grzewczych, kabli grzewczych (służą do ogrzania podłoża) i kamieni grzewczych. Można się jednak spotkać z opinią, że nie nie są one wskazane. Zwłaszcza maty i kable, ponieważ nadmiernie wysuszają podłoże, które zaczyna się pylić, co może skutkować problemami zdrowotnymi układu oddechowego gada.

Pozostałe akcesoria do terrarium dla agamy brodatej

W terrarium trzeba umieścić termometr i hydrometr, które umożliwią kontrolę temperatury i wilgotności. Potrzebne nam będą również miseczki na jedzenie. Możemy zainstalować również termoregulator, automatyczny wyłącznik światła oraz ściemniacz światła, który będzie imitował wschody i zachody słońca.

 

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

park targówek sklep terrarystyczny

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.