Porada eksperta: Wyposażenie terrarium dla agamy brodatej

Porada eksperta: Wyposażenie terrarium dla agamy brodatej

„Dzień dobry. Chciałabym zapytać o wyposażenie terrarium dla agamy brodatej. Dziękuje i pozdrawiam.” – Natalia P.

Zanim przejdziemy do wyposażenie terrarium, powiedzmy sobie kilka słów o nim samym. Dokładniej mówiąc o jego wielkości. Otóż przyjmuje się, że dla jednego osobnika minimalna wielkość to około 120cm x 80cm x 80cm, dla 2-3 zaś około 150cm x 80cm x 80cm. Oczywiście, im większe, tym lepsze. Szczególnie, gdy trzymamy więcej niż jedną sztuką. Każdy osobnik powinien mieć w nim bowiem „swój kąt”.

Wystrój ścian terrarium dla agamy brodatej

Ściany boczne i tylne można okleić korkiem. To najprostsze rozwiązanie, ale nie odzwierciedla środowiska naturalnego tych gadów. Żyją one na obszarach pustynnych i półpustynnych, dlatego lepiej wybrać tło, które imituje skalną ścianę.

Podłoże w terrarium dla agamy brodatej

Młode osobnika zaleca się trzymać na ręcznikach papierowych. W przypadku dorosłych do wyścielenia dna terrarium możemy użyć kostki kokosowej, kostki bukowej, mielonej kory z drzew liściastych, psiaku lub gliny. Najlepszą chłonność mają trzy pierwsze rodzaje ściółek, jednak najlepiej oddają naturalne środowisko dwa ostatnie, czyli piasek i glina. Niestety niektóre agamy mają tendencję do zjadania podłoża, co grozi zaczopowaniem układu pokarmowego. Istnieje różnica zdań co do tego, który rodzaj podłoża stanowi w takich przypadkach największe zagrożenie. Jedni uważają, że piasek, inni, że wręcz przeciwnie.

Elementy dekoracyjne terrarium dla agamy brodatej

Do wystroju terrarium możemy użyć kamieni, skałek i pojedynczych korzeni drzew. Trzeba je ułożyć tak, by tworzyły naturalne kryjówki. Bardzo ważne jest to, by wszystkie elementy dekoracji były stabilne. Zwierzęta nie mogą ich przewracać. Nie ma sensu umieszczać w terrarium żywych roślin, ponieważ agamy je po prostu zjedzą. Można natomiast użyć jednej czy dwóch roślin sztucznych, wykonanych z mocnego materiału. Najlepiej imitujących gatunki, które można spotkać w naturalnym środowisku życia tych gadów. Basen nie jest konieczny, ale zaleca się umieścić w terrarium płaską miseczkę z wodą.

Oświetlenie terrarium dla agamy brodatej

Terrarium z agamami powinno być dość silnie oświetlone. Można użyć świetlówek lub żarówek. Te drugie mogą być również źródłem ciepła. Niezwykle ważne jest, by zastosować także świetlówki lub żarówki emitujące promieniowanie UVA i UVB, przeznaczone dla gadów pustynnych. Pamiętajmy o dwóch rzeczach: wszystkie źródła światła muszą znajdować się poza zasięgiem mieszkańców terrarium; źródła promieniowania UV nie mogą być oddzielone od zwierząt szkłem, ponieważ nie przenika ono przez nie.

Ogrzewanie terrarium dla agamy brodatej

Do ogrzewania służą żarówki i promienniki podczerwieni. Istotne jest takie ich rozmieszczenie, by wewnątrz terrarium powstały strefy cieplejsze i chłodniejsze. Niektórzy używają również dodatkowych źródeł ciepła w postaci mat grzewczych, kabli grzewczych (służą do ogrzania podłoża) i kamieni grzewczych. Można się jednak spotkać z opinią, że nie nie są one wskazane. Zwłaszcza maty i kable, ponieważ nadmiernie wysuszają podłoże, które zaczyna się pylić, co może skutkować problemami zdrowotnymi układu oddechowego gada.

Pozostałe akcesoria do terrarium dla agamy brodatej

W terrarium trzeba umieścić termometr i hydrometr, które umożliwią kontrolę temperatury i wilgotności. Potrzebne nam będą również miseczki na jedzenie. Możemy zainstalować również termoregulator, automatyczny wyłącznik światła oraz ściemniacz światła, który będzie imitował wschody i zachody słońca.

 

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu