Pokarmy dla ptaków

Pokarmy dla ptaków

Prawidłowe żywienie jest warunkiem długiego i zdrowego życia ptasich podopiecznych. Pokarm dla ptaków powinien być smaczny i urozmaicony, i oczywiście dostosowany do wymagań trzymanego gatunku.

Gotowe pokarmy dla ptaków

Gotowe pokarmy dla ptaków dostępne w sklepach zoologicznych to zwykle mieszanki ziaren

Mieszanka ziaren zbóż stanowi podstawę diety ziarnojadów, takich jak kanarki, papużki faliste i mewki japońskie. W ich skład wchodzą głównie różne gatunki prosa. Ponadto owies, kanar, murzynek, konopie, mak, słonecznik i inne nasiona, ewentualnie orzechy.

Oczywiście skład pokarmu zależy od gatunku ptaka. Kanarek nie będzie jadł orzechów, które są ulubionym przysmakiem wielu dużych i średnich papug.

Mieszankę ziaren można przygotowywać samemu, jednak o wiele prościej jest kupić gotową. Zwłaszcza, że wielu producentów pokarmów dla ptaków wzbogaca swoje produkty o inne składniki, np. owoce i zioła.

Kolby dla ptaków

W każdy sklepie zoologicznym można dostać tzw. kolby dla ptaków. Ich głównym składnikiem są ziarna zbóż, ale mogą zawierać także rozmaite dodatki: owoce, miód, orzechy, itd.

Większość ptaków, szczególnie papugi, bardzo chętnie je kolby, ponieważ im smakują. Należy tylko pamiętać o tym, że kolby nie mogą być podstawą ptasiej diety. Niestety, są bardzo kaloryczne i nie zawierają wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Proso senegalskie dla ptaków

Nazwa „proso senegalskie” jest myląca, ponieważ z proso senegalskie z prosem ma niewiele wspólnego, jest tylko jego dalekim krewnym. Właściwa nazwa gatunkowa brzmi: włośnica ber. W klepach dostępna jest głównie w postaci całych kłosów.

Proso senegalskie jest doskonałym urozmaiceniem diety. Przede wszystkim dlatego, że ptaki mają możliwość wyłuskiwania ziaren z kolb, co zapewnia im dodatkowe zajęcie. Życie w klatce jest jednak monotonne i każda „rozrywka” jest na wagę złota.

Słonecznik dla ptaków

Słonecznik jest składnikiem wielu mieszanek dla papug. Jest dobrym i chętnie jedzonym przez ptaki pokarmem, wysoko kalorycznym niestety. Dlatego nie powinien być podstawą wyżywienia, ale tylko dodatkiem.

Orzechy dla ptaków

Tak jak słonecznik, orzechy są bardzo kaloryczne, dlatego powinny być traktowane jako urozmaicenie diety. Należą do ulubionym przysmaków większości średnich i dużych papug.

Owoce dla ptaków

Dla wielu gatunków miękkojadów, np. gwarków, owoce są podstawowym składnikiem diety. Mogą być również cennym dodatkiem dla kanarków, papużek falistych, zeberek i innych ziarnojadów. Najlepsze są oczywiście owoce świeże, ale niektóre ptaki chętnie jedzą także suszone.

Warzywa dla ptaków

Marchewka, kukurydza, brukselka, natka pietruszki, seler, buraki i inne warzywa również warto włączyć do ptasiej diety. Warzywa są pożywne i bogate w składniki odżywcze.

Zioła dla ptaków

Cennym dodatkiem do codziennej diety są różnego rodzaju zioła dla ptaków. Można je podawać świeże albo suszone.

Jajka dla ptaków

Ugotowane na twardo jajka podaje się wielu ptakom w okresie rozmnażania. Są niezwykle bogate w składniki pokarmowe, ale i kaloryczne. Dlatego poza okresem lęgowym ptaki powinny dostawać je tylko od czasu do czasu.

Nektar dla ptaków

Nektar jest podstawowym pokarmem na przykład lorys, nektarników i kolibrów. Można go kupić w sklepach zoologicznych w postaci proszku, który rozrabia się z wodą. To bardzo pożywny pokarm, ale szybko się psuje, dlatego trzeba podawać go w małych porcjach, dwa lub trzy razy dziennie.

Miód dla ptaków

Miód jest niezwykle bogaty w składniki odżywcze. Wiele ptaków, nawet ziarnojadów, chętnie go zjada, można go więc im podawać, byle niezbyt często.

Żywy pokarm dla ptaków

Żywy pokarm to przede wszystkim owady i ich larwy, ale także myszy i inne drobne kręgowce. Jednak w amatorskich hodowlach rzadko trzyma się ptaki wymagające większej od świerszczy zdobyczy.

Generalnie żywy pokarm nie jest często podawany. Zwykle dodatek białka zwierzęcego, który jest dla wielu gatunków niezbędny w okresie gniazdowania, podawany jest w postaci gotowanych jajek. Tylko najbardziej wymagającym ptakom, np. niektórym astryldom, konieczne jest podawanie owadów i ich larw w okresie rozmnażania, a takim miękkojadom, jak kolibry i nektarniki, także w codziennej diecie.

Inne pokarmy dla ptaków

Poza wymienionymi możemy naszym podopiecznym podawać wiele innych pokarmów.

Wiele ptaków chętnie zjada np. biały ser, chleb a nawet gotowany makaron, niektóre nie gardzą nawet kawałkiem słoniny lub mięsa. Nawet papugi, które w zasadzie są roślinożerne, mogą przyzwyczaić się do jedzenia mięsa.

Jednakże poza nielicznymi wyjątkami, nie wskazane jest podawanie ptakom takiego pokarmu. Odrobina białego sera lub chleba od czasu do czasu nie zaszkodzi, ale mięso może.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Terrarystyka
Ptaki
Psy
Małe ssaki
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu