Pokarmy dla miękkojadów

Pokarmy dla miękkojadów

Miękkojadami nazywamy ptaki, które odżywiają się owadami, owocami, warzywami, lub nektarem. Klasycznym przykładem takiego gatunku, który chętnie trzymany jest w domu na całym świecie jest gwarek. Nieco mniej popularne, ale też trudniejsze w hodowli, są nektarniki lub kolibry. Także wśród papug znajdziemy miękkojady, np. niezwykle ciekawe lorysy, których podstawowym pokarmem jest nektar.

Owady dla ptaków

Owady i ich larwy są głównym pożywieniem wielu drobnych ptaków śpiewających, takich jak np. słowiki chińskie. Ponadto stanowią uzupełnienie diety, zwłaszcza w okresie lęgowym, astryldów, nektarników, a nawet papużek falistych.

Jak wszystkim ptakom, tak i gatunkom owadożernym powinno się podawać pokarm bardzo urozmaicony, co stanowi pewien kłopot. W naszych sklepach zoologicznych można dostać praktycznie tylko larwy mącznika i świerszcze, a to trochę zbyt ubogi pokarm.

Hodowcy ptaków owadożernych zakładają więc własne hodowle owadów, np. much, lub chwytając je na łąkach itp., co jednak możliwe jest tylko latem.

Owoce i warzywa dla ptaków

Owoce i warzywa są podstawowym pokarmem tukanów, żaroczubów i wielu papug. Dla innych zaś codziennym urozmaiceniem diety. Podajemy je nawet kanarkom czy zeberkom, którą są typowymi ziarnojadami.

Nasze ptaki możemy karmić niemal wszystkimi owocami i warzywami, które sami jemy. Musimy jednak pamiętać, że jest to pokarm, który szybko się psuje. Z tego powodu jednorazowo podajemy porcje, które są od razu zjadane.

Nektar dla ptaków

Dla kolibrów, nektarników oraz niektórych papug, takich jak lorysy, nektar jest głównym składnikiem diety.

W naturze jest to oczywiście nektar kwiatów. W hodowli, możemy go również wykorzystać w takiej formie, np. gdy trzymamy ptaki w dużych wolierach wewnętrznych lub oranżeriach, w których pielęgnujemy także różnorodne kwitnące rośliny. Jednak nawet w takim przypadku trzeba dokarmiać ptaki.

W sklepach zoologicznych można kupić specjalny nektar w formie proszku, który należy rozrobić w odpowiednich proporcjach z wodą. Podobnie jak warzywa czy owoce, podajemy go tylko w takich ilościach, które mogą być szybko zjedzone.

Gotowe pokarmy dla miękkojadów

W sklepach zoologicznych możemy znaleźć gotowe pokarmy dla miękkojadów. Zawierają one dodatek białka zwierzęcego. Nie powinny być jednak jedynym składnikiem ptasiej diety.

Inne pokarmy dla miękkojadów

Wiele gatunków miękkojadów chętnie zjada również drobne kręgowce. Od takiego pokarmu nie stronią tukany i dzioborożce, a nawet gwarki.

Licznym ptakom powinniśmy podawać również zielonki, czyli zielone części warzyw oraz zioła. Dobrym pokarmem są również gotowane na twardo jajka.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Terrarystyka
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu