Pokarmy dla bojowników

Pokarmy dla bojowników

Każdy gatunek rybek akwariowych ma swoje preferencje pokarmowe. Rozwinęły się one w toku ewolucji jako przystosowanie do środowiska życia, a dokładniej mówiąc, dostępności danego rodzaju pożywienia. Bojowniki wspaniałe również mają swoje upodobania pod względem diety, co powinniśmy uwzględnić, jeśli pragniemy, by były zdrowe i żyły jak najdłużej.

Żywe pokarmy dla bojowników

Bojowniki, jak wszystkie zresztą rybki akwariowe, zdecydowanie najchętniej jedzą żywy pokarm. Jest to zrozumiałe, ponieważ dla nich jest to najbardziej naturalne pożywienie, pomimo iż trzymane przez nas osobniki pochodzą z hodowli, a nie z naturalnego środowiska. Dawnymi czasy akwaryści, którzy chcieli karmić swoje ryby żywymi pokarmami, zmuszeni byli zdobyć go samemu, poławiając w stawach, jeziorach i rzekach. Obecnie jest on szeroko dostępny w sklepach zoologicznych, w dużym wyborze.

Przy żywieniu bojowników wspaniałych zawsze sprawdzają się drobne skorupiaki planktonowe. Bez problemu możemy kupić na przykład rozwielitki, zwane również dafniami. Jest to bardzo wartościowy pokarm, który warto włączyć do diety naszych podopiecznych, między innymi ze względu na to, że rozwielitki pokryte są chitynowymi pancerzykami, które regulują pracę jelit ryb.

Bardzo naturalnym pokarmem dla bojowników są czarne larwy komara. Andrzej Sieniawski, autor książki „Ryby labiryntowe”, pisze, iż ta popularna nazwa odnosi się głównie do larw komarów z gatunku Culex pipiens, które od wiosny do jesieni masowo występują niema, we wszystkich zbiornikach wodnych w naszym kraju.

Szeroko dostępna w handlu jest także ochotka, nazywana potocznie czerwoną larwą komara. Wspomniany autor przestrzega jednak przed podawaniem jej bojownikom, ponieważ często występuje w wodach silnie zanieczyszczonych. To samo tyczy się innego popularnego żywego pokarmu – rurecznika.

Generalnie zaleca się podawać tylko pokarm poławiany w czystych i bezrybnych zbiornikach. Wówczas pochodzące z nich organizmy karmowe są zdrowe i wartościowe. Na przykład szklarka, której podawanie bojownikom jest jak najbardziej wskazane.

Na pewno wartościowym i wolnym od chorób pokarmem dla bojowników jest artemia (solowiec) – drobny, żyjący w wodach słonych i słonawych, planktonowy skorupiak. Zwykle hoduje go się samemu. W sklepach zoologicznych można kupić jaja solowca, które służą do założenia hodowli.

Mrożone pokarmy dla bojowników

Alternatywą dla żywych pokarmów są pokarmy mrożone, które bez problemów można kupić w każdym sklepie akwarystycznym. W handlu dostępne są mrożone rozwielitki, dafnie, solowce, rureczniki, ochotki, larwy komarów i wiele innych, czyli dokładnie tych samych, które kupujemy w postaci żywej.

Mrożone pokarmy mają jednak zaletę, której nie posiadają ich żywe odpowiedniki. Są mianowicie bardzo łatwe w przechowywaniu. Przed podaniem bojownikom należy je tylko dobrze rozmrozić. Zaniedbanie tej powinności zwykle kończy się chorobami przewodu pokarmowego i pleśniawką mieszkańców akwarium. Ważne jest również to, by zamrożone organizmy poławiane były w czystych, nie zarybionych zbiornikach, mrożenie bowiem nie zabija wszystkich pasożytów i bakterii, których mogą być nosicielami.

Specjalistyczne pokarmy dla bojowników

Najpopularniejszym sposobem żywienia bojowników jest jednak podawanie im gotowych pokarmów, które występują pod postacią płatków lub granulek. Pokarmy te można porównać z suchymi karmami dla psów i kotów. Te najlepszej jakości, renomowanych marek, w pełni zaspokajają zapotrzebowanie mieszkańców akwarium na składniki pokarmowe.

Bojownikom możemy podawać wieloskładnikowe pokarmy przeznaczone dla wszystkich rybek tropikalnych lub wybrać których z produktów opracowanych z myślą o tym gatunku, na przykład Tetra Betta. Karma ta, zawierająca między innymi krewetki i kryla, wspomaga rozwój okazałych płetw u samców bojowników oraz intensyfikuje ubarwienie.

Przy stosowaniu specjalistycznych pokarmów dla bojowników bardzo ważne jest ich odpowiednie przechowywanie po otwarciu oryginalnego opakowania. Nigdy nie należy zostawiać otwartej puszki z karmą, ponieważ tlen i światło obniżają jej wartość odżywczą. Po pobraniu jednorazowej porcji, puszkę należy starannie zamknąć.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu