Pokarmy barwiące upierzenie dla ptaków

Pokarmy barwiące upierzenie dla ptaków

Na barwę upierzenia niektórych ptaków duży wpływ mają spożywane przez nie pokarmy. Można tu przytoczyć przykład flamingów, które na wolności zjadają duże ilości bogatego w karoteny pożywienia, dzięki czemu ich pióra przyjmują krwistoczerwony kolor. Podawanie pokarmów barwiących stosowane jest powszechnie przez hodowców kanarków, ponieważ bez nich uzyskanie pożądanego koloru piór jest praktycznie niemożliwe.

Co to są pokarmy barwiące upierzenie dla ptaków?

Są to pokarmy, które zawierają duże ilości barwników, naturalnych lub sztucznych. Są one wchłaniane przez ptasi organizm podczas trawienia pokarmu, po czym wraz z krwią docierają do skóry i odkładają się w piórach.

Naturalne barwniki zawarte są w takich pokarmach, jak papryka, marchew i owoce cytrusowe. Dzisiejsi hodowcy ptaków egzotycznych wolą jednak stosować barwniki syntetyczne, które podają wraz z miękkim pokarmem lub wodą. Są one bowiem o wiele bardziej skuteczne i łatwiejsze w stosowaniu.

Jak stosować pokarmy barwiące upierzenie dla ptaków?

Podawanie ptakom barwników koniecznie należy rozpocząć jeszcze przed pierzeniem i stosować je przez cały okres pierzenia. Tylko wówczas można uzyskać pożądany efekt. Dzieje się tak dlatego, że barwniki odkładają się w piórach jedynie podczas ich rozwoju. Jeśli zatem zbyt późno rozpoczniemy podawanie barwników lub zbyt wcześnie je zakończymy, część ptasich piór będzie blada i słabiej zabarwiona od pozostałych.

W stosowaniu pokarmów barwiących pióra ważne jest więc ustalenie daty pierzenia się. W przypadku kanarków jest to bardzo proste, ponieważ ptaki te zmieniają pióra regularnie w określonych porach roku. W przypadku wielu gatunków sprawa nie jest prosta, toteż wielu hodowców podaje barwniki przez cały rok. W dostępnej na rynku literaturze można się spotkać jednak z opinią, że nie powinno się przesadzać z barwnikami, ponieważ mogą one wywoływać niedobory witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Barwniki można ptakom podawać wraz z pokarmem lub dodając je do wody. Pierwszy sposób stosuje się przede wszystkim u ptaków należących do miękkojadów, drugi głównie u ziarnojadów.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu