Dieta to najważniejszy czynnik wpływający na samopoczucie i zdrowie pierzastych podopiecznych. Aby skrzydlaci towarzysze na co dzień umilali nam czas pięknym śpiewem i zachwycali barwnym upierzeniem, muszą otrzymywać zbilansowane oraz...
Na barwę upierzenia niektórych ptaków duży wpływ mają spożywane przez nie pokarmy. Można tu przytoczyć przykład flamingów, które na wolności zjadają duże ilości bogatego w karoteny pożywienia, dzięki czemu ich pióra przyjmują krwistoczerwony kolor. Podawanie pokarmów barwiących stosowane jest powszechnie przez hodowców kanarków, ponieważ bez nich uzyskanie pożądanego koloru piór jest praktycznie niemożliwe.
Co to są pokarmy barwiące upierzenie dla ptaków?
Są to pokarmy, które zawierają duże ilości barwników, naturalnych lub sztucznych. Są one wchłaniane przez ptasi organizm podczas trawienia pokarmu, po czym wraz z krwią docierają do skóry i odkładają się w piórach.
Naturalne barwniki zawarte są w takich pokarmach, jak papryka, marchew i owoce cytrusowe. Dzisiejsi hodowcy ptaków egzotycznych wolą jednak stosować barwniki syntetyczne, które podają wraz z miękkim pokarmem lub wodą. Są one bowiem o wiele bardziej skuteczne i łatwiejsze w stosowaniu.
Jak stosować pokarmy barwiące upierzenie dla ptaków?
Podawanie ptakom barwników koniecznie należy rozpocząć jeszcze przed pierzeniem i stosować je przez cały okres pierzenia. Tylko wówczas można uzyskać pożądany efekt. Dzieje się tak dlatego, że barwniki odkładają się w piórach jedynie podczas ich rozwoju. Jeśli zatem zbyt późno rozpoczniemy podawanie barwników lub zbyt wcześnie je zakończymy, część ptasich piór będzie blada i słabiej zabarwiona od pozostałych.
W stosowaniu pokarmów barwiących pióra ważne jest więc ustalenie daty pierzenia się. W przypadku kanarków jest to bardzo proste, ponieważ ptaki te zmieniają pióra regularnie w określonych porach roku. W przypadku wielu gatunków sprawa nie jest prosta, toteż wielu hodowców podaje barwniki przez cały rok. W dostępnej na rynku literaturze można się spotkać jednak z opinią, że nie powinno się przesadzać z barwnikami, ponieważ mogą one wywoływać niedobory witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
Barwniki można ptakom podawać wraz z pokarmem lub dodając je do wody. Pierwszy sposób stosuje się przede wszystkim u ptaków należących do miękkojadów, drugi głównie u ziarnojadów.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Dieta to najważniejszy czynnik wpływający na samopoczucie i zdrowie pierzastych podopiecznych. Aby skrzydlaci towarzysze na co dzień umilali nam czas pięknym śpiewem i zachwycali barwnym upierzeniem, muszą otrzymywać zbilansowane oraz...
Paw indyjski jest jednym z najwcześniej udomowionych ptaków ozdobnych. Znany już w starożytności. Był nie tyko ozdobą ogrodów, ale i cenionym przysmakiem, podawanym na stołach możnych tego świata. Dziś pawie...
Każdemu, kto chciałby mieć w swoim ogrodzie pięknego i jednocześnie łatwego w hodowli ptaka, można polecić bażanta złocistego. Środowisko naturalne bażantów złocistych Bażant złocisty występuje w środkowych Chinach, gdzie zamieszkuje...