{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Pokarm dla królika

Czym tak naprawdę powinien żywić się domowy królik? Opracowanie jadłospisu dla uszatego pupila nie jest takie trudne, ale wymaga pewnej wiedzy. Specyfika układu pokarmowego królika i zachodzących w nim procesów trawiennych sprawiają, że wszystkie błędy żywieniowe szybko dają o sobie znać. Na rynku zoologicznym aż roi się od wszelkiej maści pokarmów dla królików, z których każdy ma być tym najlepszym. Po czym poznać, że produkt rzeczywiście spełni potrzeby naszego pupila? Jaki powinien być pokarm dla królika?

Żywienie królików

Zła dieta i niedobory ważnych składników odżywczych sprawiają, że króliki są tak częstymi pacjentami klinik weterynaryjnych. Niestety wszystkie problemy zdrowotne naszych ulubieńców biorą się ze zwykłej niewiedzy i nieznajomości ich potrzeb. Z czystej troski lub chęci dogodzenia pupilowi kupujemy pokarmy i przysmaki, które tak naprawdę czynią więcej szkody niż pożytku. Obietnice producentów na kolorowych opakowaniach nie zawsze pokrywają się z rzeczywistą wartością pokarmu lub potrzebami królików (poczytaj więcej o zdrowych przysmakach dla królików KLIK).

Z czego zatem powinna składać się dieta naszych uszatych podopiecznych? Otóż jadłospis domowego królika powinien jak najdokładniej odwzorowywać dietę zwierzaków żyjących na wolności. Królik to ścisły roślinożerca, który najchętniej stołuje się na łąkach i polach, gdzie do woli może zajadać świeżą trawę, zioła, gałązki drzew, warzywa oraz ich liście. Łatwo zauważyć, że wszystkie wymienione produkty mają dwie wspólne cechy – są niskokaloryczne i bogate w włókno roślinne. Takie samo powinno być jedzenie zwierzaków mieszkających w naszych domach. Przewód trawienny królika musi być stale wypełniony, tak aby treść pokarmowa mogła się po nim przesuwać. Nasz pupil powinien mieć stały dostęp do niskokalorycznego pokarmu bogatego w włókno roślinne, na przykład siana. Natomiast dodatkiem do niego są specjalne granulaty.

Siano – podstawa diety królika

Podstawowym i nieodzownym elementem diety każdego królika jest siano. Nasz pupil musi mieć do niego nieograniczony dostęp, ponieważ zawarte w sianie włókno spełnia niebagatelną rolę w procesie trawienia. Błonnik, czyli włókno roślinne, jest źródłem energii dla bakterii zamieszkujących jelita naszego zwierzaka. Wspomaga ono także nawadnianie treści pokarmowej i jej szybkie przesuwanie się wzdłuż przewodu. To właśnie błonnik zapobiega zatykaniu się przewodu pokarmowego treścią lub sierścią, którą zwierzak połyka wylizując futerko.

Nieustanne podgryzanie chrupiącego siana powoduje także ścieranie się zębów, które u królika rosną przez całe życie. To bardzo ważne, ponieważ nieregularne ścieranie zębów mogłoby doprowadzić do ich przerostu, co sprawiałoby zwierzakowi ból i utrudniło pobieranie pokarmu.

Siano podawane królikowi zawsze powinno być świeże, suche i pachnące (sprawdź, jakie siano wybrać dla królika KLIK). Uważajmy, by nasz pupil nie zjadł siana zanieczyszczonego, wilgotnego lub spleśniałego. Doskonałym dodatkiem do niego są rozmaite zioła oraz gałązki drzew liściastych, na przykład jabłoni lub wierzby.

↓ SIANO DLA KRÓLIKA ↓

Granulat dla królika – który wybrać?

Ważnym elementem króliczej diety jest też odpowiednia karma, najlepiej w postaci granulatu. Jest to skoncentrowane, pełnowartościowe pożywienie, zawierające właściwe proporcje wszystkich niezbędnych królikowi składników odżywczych. Granulat produkuje się ze skompresowanych części roślin, a więc w jego skład wchodzi siano, zioła, suszone liście, ziarna oraz zbożowe otręby. Tego rodzaju pokarm jest bogaty w białko i włókno roślinne, a także uzupełniony o witaminy i minerały.

Pamiętajmy tylko, że granulat w przeciwieństwie do siana nie jest tak niskokaloryczny. Dlatego też powinien być limitowany i podawany nie częściej niż 2-3 razy dziennie w niewielkich porcjach.

↓ GRANULAT DLA KRÓLIKA ↓

Warzywa i owoce w diecie królika

Do jadłospisu królika warto dopisać także świeże warzywa oraz zieleninę, ponieważ są one cennym źródłem wielu witamin. Najlepsze będą lekkostrawne i niskokaloryczne rośliny zielone i liściaste. Natomiast produktów, takich jak fasola, szpinak czy jarmuż lepiej unikać, gdyż mogą powodować niestrawność.

Warzywa i zielenina dla królika zawsze powinny być świeże, umyte i osuszone. Pamiętajmy też, by podawać pupilowi tylko produkty niepryskane i nieskażone chemicznie. Jeśli mamy taką możliwość, możemy stworzyć własną, niewielką plantację kilku ulubionych warzyw naszego królika.

↓ POKARM DLA KRÓLIKA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu