Sklep online
Sklep online

Pokarm dla królika

Czym tak naprawdę powinien żywić się domowy królik? Opracowanie jadłospisu dla uszatego pupila nie jest takie trudne, ale wymaga pewnej wiedzy. Specyfika układu pokarmowego królika i zachodzących w nim procesów trawiennych sprawiają, że wszystkie błędy żywieniowe szybko dają o sobie znać. Na rynku zoologicznym aż roi się od wszelkiej maści pokarmów dla królików, z których każdy ma być tym najlepszym. Po czym poznać, że produkt rzeczywiście spełni potrzeby naszego pupila? Jaki powinien być pokarm dla królika?

Żywienie królików

Zła dieta i niedobory ważnych składników odżywczych sprawiają, że króliki są tak częstymi pacjentami klinik weterynaryjnych. Niestety wszystkie problemy zdrowotne naszych ulubieńców biorą się ze zwykłej niewiedzy i nieznajomości ich potrzeb. Z czystej troski lub chęci dogodzenia pupilowi kupujemy pokarmy i przysmaki, które tak naprawdę czynią więcej szkody niż pożytku. Obietnice producentów na kolorowych opakowaniach nie zawsze pokrywają się z rzeczywistą wartością pokarmu lub potrzebami królików (poczytaj więcej o zdrowych przysmakach dla królików KLIK).

Z czego zatem powinna składać się dieta naszych uszatych podopiecznych? Otóż jadłospis domowego królika powinien jak najdokładniej odwzorowywać dietę zwierzaków żyjących na wolności. Królik to ścisły roślinożerca, który najchętniej stołuje się na łąkach i polach, gdzie do woli może zajadać świeżą trawę, zioła, gałązki drzew, warzywa oraz ich liście. Łatwo zauważyć, że wszystkie wymienione produkty mają dwie wspólne cechy – są niskokaloryczne i bogate w włókno roślinne. Takie samo powinno być jedzenie zwierzaków mieszkających w naszych domach. Przewód trawienny królika musi być stale wypełniony, tak aby treść pokarmowa mogła się po nim przesuwać. Nasz pupil powinien mieć stały dostęp do niskokalorycznego pokarmu bogatego w włókno roślinne, na przykład siana. Natomiast dodatkiem do niego są specjalne granulaty.

Siano – podstawa diety królika

Podstawowym i nieodzownym elementem diety każdego królika jest siano. Nasz pupil musi mieć do niego nieograniczony dostęp, ponieważ zawarte w sianie włókno spełnia niebagatelną rolę w procesie trawienia. Błonnik, czyli włókno roślinne, jest źródłem energii dla bakterii zamieszkujących jelita naszego zwierzaka. Wspomaga ono także nawadnianie treści pokarmowej i jej szybkie przesuwanie się wzdłuż przewodu. To właśnie błonnik zapobiega zatykaniu się przewodu pokarmowego treścią lub sierścią, którą zwierzak połyka wylizując futerko.

Nieustanne podgryzanie chrupiącego siana powoduje także ścieranie się zębów, które u królika rosną przez całe życie. To bardzo ważne, ponieważ nieregularne ścieranie zębów mogłoby doprowadzić do ich przerostu, co sprawiałoby zwierzakowi ból i utrudniło pobieranie pokarmu.

Siano podawane królikowi zawsze powinno być świeże, suche i pachnące (sprawdź, jakie siano wybrać dla królika KLIK). Uważajmy, by nasz pupil nie zjadł siana zanieczyszczonego, wilgotnego lub spleśniałego. Doskonałym dodatkiem do niego są rozmaite zioła oraz gałązki drzew liściastych, na przykład jabłoni lub wierzby.

↓ SIANO DLA KRÓLIKA ↓

Granulat dla królika – który wybrać?

Ważnym elementem króliczej diety jest też odpowiednia karma, najlepiej w postaci granulatu. Jest to skoncentrowane, pełnowartościowe pożywienie, zawierające właściwe proporcje wszystkich niezbędnych królikowi składników odżywczych. Granulat produkuje się ze skompresowanych części roślin, a więc w jego skład wchodzi siano, zioła, suszone liście, ziarna oraz zbożowe otręby. Tego rodzaju pokarm jest bogaty w białko i włókno roślinne, a także uzupełniony o witaminy i minerały.

Pamiętajmy tylko, że granulat w przeciwieństwie do siana nie jest tak niskokaloryczny. Dlatego też powinien być limitowany i podawany nie częściej niż 2-3 razy dziennie w niewielkich porcjach.

↓ GRANULAT DLA KRÓLIKA ↓

Warzywa i owoce w diecie królika

Do jadłospisu królika warto dopisać także świeże warzywa oraz zieleninę, ponieważ są one cennym źródłem wielu witamin. Najlepsze będą lekkostrawne i niskokaloryczne rośliny zielone i liściaste. Natomiast produktów, takich jak fasola, szpinak czy jarmuż lepiej unikać, gdyż mogą powodować niestrawność.

Warzywa i zielenina dla królika zawsze powinny być świeże, umyte i osuszone. Pamiętajmy też, by podawać pupilowi tylko produkty niepryskane i nieskażone chemicznie. Jeśli mamy taką możliwość, możemy stworzyć własną, niewielką plantację kilku ulubionych warzyw naszego królika.

↓ POKARM DLA KRÓLIKA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Karma dla królika

Ustalenie prawidłowego menu dla zwierzaka zawsze wymaga chwili zastanowienia. Choć króliki nie potrzebują żadnych wykwintnych specjałów, w ich diecie nie może zabraknąć różnorodnych składników pokarmowych. Z drugiej zaś strony nawet...

Czytaj więcej
Zabawki dla fretki

Dla fretki nadają się wszystkie zabawki produkowane z myślą o kotach. Tak jak one, fretki uwielbiają zabawę w polowanie na sztuczne myszki, piłeczki, futrzane kulki z piórkami, itp. Rodzaje zabawek...

Czytaj więcej
Czy można zabrać ze sobą chomika na wakacje?

Wakacyjne dylematy właścicieli gryzoni nie różnią się wcale od tych, przed jakimi stają opiekunowie psów i kotów. W planach urlopu konieczne jest uwzględnienie opieki nad małymi podopiecznymi. Czy warto zabrać...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram