Sklep online
Sklep online

Po czym poznać, że kot ma pasożyty?

Pasożyty to niestety dosyć powszechny problem u czworonogów. Na zakażenie nimi narażone są zwłaszcza koty wychodzące, ale bynajmniej nie znaczy to, że domowe piecuchy są całkiem bezpieczne. Robaki mogą dopaść każdego czworonoga, więc warto mieć oczy otwarte i reagować na wszelkie zmiany w zachowaniu i wyglądzie pupila. Jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że nasz kot ma robaki? Sprawdźmy!

Pasożyty u kota

Jakie robaki może mieć kot?

Pasożytami najbardziej rozpowszechnionymi u kotów są glisty. Robaki te można dostrzec gołym okiem, bo osiągają nawet 10 cm długości, a wyglądem przypominają makaron spaghetti. Kot może zarazić się nimi zjadając mysz lub inny pokarm, w którym bytują larwy pasożytów. Mogą one przeniknąć także do łożyska oraz gruczołów mlecznych karmiącej kotki. Oznacza to, że nawet nowonarodzone kocięta bywają zarażone glistami.

Kolejną grupą pasożytów, zagrażających naszym czworonogom są tęgoryjce. To pasożyty z rodziny nicieni, odżywiające się krwią nosiciela. Są niewidoczne dla oka, bo dorastają jedynie do około 5-20mm. Do organizmu kota przedostają się podobnie, jak glisty – po połknięciu lub przez skórę. Następnie wędrują układem krwionośnym i drogami oddechowymi aż do jelit. Ich obecność może prowadzić do anemii, a charakterystycznym objawem, po którym rozpoznamy zakażenie tęgoryjcami są ślady krwi w kale zwierzęcia.

Innym, często występującym u kotów pasożytem jest tasiemiec. Najczęściej występuje on u kotów zaniedbanych i zapchlonych, bo do zarażenia nimi dochodzi właśnie poprzez zjedzenie pchły, będącej pośrednim nosicielem larw tasiemca. Robaki te bytują w jelitach zwierzęcia, są długie i wstęgowate, ale ich ciało podzielone jest na liczne człony, z których każdy posiada komplet narządów rozrodczych. Martwe fragmenty tasiemców wyglądają jak ziarna ryżu i łatwo zaobserwować je w odchodach zwierzęcia, okolicach odbytu lub na posłaniu.

↓ PREPARATY ODROBACZAJĄCE KOTA ↓

Objawy zarażenia pasożytami u kota

Pierwszymi oznakami świadczącymi o robaczycy u kota » są przeważnie utrata wagi oraz pogarszający się wygląd sierści pupila. Większość pasożytów zagnieżdża się w jelitach zwierzęcia, skąd czerpie niezbędne sobie substancje odżywcze. Robak żywi się więc dokładnie tym, co zjadł kot, przechwytując najcenniejsze i najbardziej odżywcze składniki. Dla naszego pupila zostaje już niewiele, dlatego szybko traci na wadze, jego sierść staje się szorstka, matowa lub nadmiernie wypada.

Co więcej, produkty przemiany materii wydalane przez pasożyty często działają jak toksyny. Ich kumulacja w organizmie mruczka odbija się na jego odporności, zwierzak nie ma energii ani ochoty do zabawy. Staje się ospały i apatyczny.

Symptomami wskazującymi na zarażenie się kota pasożytami są także zaburzenia pracy układu pokarmowego. Mruczek może wymiotować, mieć obolały brzuch, wzdęcia lub częste biegunki. Jeśli zaobserwujemy którykolwiek z powyższych objawów, powinniśmy jak najszybciej udać się do weterynarza. Na szczęście z większością pasożytów można sobie łatwo poradzić, ale to specjalista powinien zadecydować o charakterze terapii.

Jak poradzić sobie z pasożytami u kota?

Na rynku znajdziemy wiele różnych preparatów, dzięki którym uporamy się z większością znanych pasożytów. Dostępne są one w formie tabletek, past lub zawiesin. Pamiętajmy jednak, by walki z pasożytami u kota nie podejmować na własną rękę. Środki odrobaczające dla kota (poczytaj więcej o tym, jak odrobaczyć kota KLIK) zawierają silne substancje czynne, które podane w nadmiarze mogłyby poważnie zaszkodzić mruczkowi. Lepiej, by to weterynarz dobrał odpowiedni lek i określił dawkę, która na pewno poskutkuje, ale nie wyrządzi krzywdy zwierzęciu.

Wszyscy dorosłe czworonogi powinny być odrobaczane regularnie, mniej więcej co kwartał. Kocięta należy odrobaczyć już w trzecim tygodniu życia, a potem co 2-3 tygodnie, zgodnie z kalendarzem szczepień ustalonym przez weterynarza. Pamiętajmy także o tym, by zabezpieczyć pupila przed pchłami, kleszczami i wszołami, ponieważ są one pośrednimi żywicielami niektórych pasożytów.

↓ PREPARATY NA PASOŻYTY DLA KOTA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: © tashka2000 — stock.adobe.com

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Czy kot powinien jeść myszy?

Kot łapiący mysz – to chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych motywów licznych książek, kreskówek albo reklam. Koty łapią też myszy w bajkach i w starych podaniach ludowych. Jak to naprawdę...

Czytaj więcej
Wprowadzanie nowej karmy dla kota

Wprowadzenie nowej karmy do kociego jadłospisu to niełatwe zadanie. Futrzaki bywają szalenie wybredne, a poza tym szybko przyzwyczajają się do określonego rodzaju pożywienia. Zbyt gwałtowne zmiany w codziennej diecie mogą...

Czytaj więcej
Jak często karmić kota?

Jak często karmić kota? Biorąc pod uwagę naturalny sposób odżywiania się tych drapieżników, powinniśmy podawać im małe porcje pokarmy kilka razy dziennie, co może być trochę kłopotliwe. Na szczęście nie...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram