Po czym poznac ze kot ma pasozyty

Po czym poznać, że kot ma pasożyty?

Pasożyty to niestety dosyć powszechny problem u czworonogów. Na zakażenie nimi narażone są zwłaszcza koty wychodzące, ale bynajmniej nie znaczy to, że domowe piecuchy są całkiem bezpieczne. Robaki mogą dopaść każdego czworonoga, więc warto mieć oczy otwarte i reagować na wszelkie zmiany w zachowaniu i wyglądzie pupila. Jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że nasz kot ma robaki? Sprawdźmy!

Pasożyty u kota

Jakie robaki może mieć kot?

Pasożytami najbardziej rozpowszechnionymi u kotów są glisty. Robaki te można dostrzec gołym okiem, bo osiągają nawet 10 cm długości, a wyglądem przypominają makaron spaghetti. Kot może zarazić się nimi zjadając mysz lub inny pokarm, w którym bytują larwy pasożytów. Mogą one przeniknąć także do łożyska oraz gruczołów mlecznych karmiącej kotki. Oznacza to, że nawet nowonarodzone kocięta bywają zarażone glistami.

Kolejną grupą pasożytów, zagrażających naszym czworonogom są tęgoryjce. To pasożyty z rodziny nicieni, odżywiające się krwią nosiciela. Są niewidoczne dla oka, bo dorastają jedynie do około 5-20mm. Do organizmu kota przedostają się podobnie, jak glisty – po połknięciu lub przez skórę. Następnie wędrują układem krwionośnym i drogami oddechowymi aż do jelit. Ich obecność może prowadzić do anemii, a charakterystycznym objawem, po którym rozpoznamy zakażenie tęgoryjcami są ślady krwi w kale zwierzęcia.

Innym, często występującym u kotów pasożytem jest tasiemiec. Najczęściej występuje on u kotów zaniedbanych i zapchlonych, bo do zarażenia nimi dochodzi właśnie poprzez zjedzenie pchły, będącej pośrednim nosicielem larw tasiemca. Robaki te bytują w jelitach zwierzęcia, są długie i wstęgowate, ale ich ciało podzielone jest na liczne człony, z których każdy posiada komplet narządów rozrodczych. Martwe fragmenty tasiemców wyglądają jak ziarna ryżu i łatwo zaobserwować je w odchodach zwierzęcia, okolicach odbytu lub na posłaniu.

↓ PREPARATY ODROBACZAJĄCE KOTA ↓

Objawy zarażenia pasożytami u kota

Pierwszymi oznakami świadczącymi o robaczycy u kota » są przeważnie utrata wagi oraz pogarszający się wygląd sierści pupila. Większość pasożytów zagnieżdża się w jelitach zwierzęcia, skąd czerpie niezbędne sobie substancje odżywcze. Robak żywi się więc dokładnie tym, co zjadł kot, przechwytując najcenniejsze i najbardziej odżywcze składniki. Dla naszego pupila zostaje już niewiele, dlatego szybko traci na wadze, jego sierść staje się szorstka, matowa lub nadmiernie wypada.

Co więcej, produkty przemiany materii wydalane przez pasożyty często działają jak toksyny. Ich kumulacja w organizmie mruczka odbija się na jego odporności, zwierzak nie ma energii ani ochoty do zabawy. Staje się ospały i apatyczny.

Symptomami wskazującymi na zarażenie się kota pasożytami są także zaburzenia pracy układu pokarmowego. Mruczek może wymiotować, mieć obolały brzuch, wzdęcia lub częste biegunki. Jeśli zaobserwujemy którykolwiek z powyższych objawów, powinniśmy jak najszybciej udać się do weterynarza. Na szczęście z większością pasożytów można sobie łatwo poradzić, ale to specjalista powinien zadecydować o charakterze terapii.

Jak poradzić sobie z pasożytami u kota?

Na rynku znajdziemy wiele różnych preparatów, dzięki którym uporamy się z większością znanych pasożytów. Dostępne są one w formie tabletek, past lub zawiesin. Pamiętajmy jednak, by walki z pasożytami u kota nie podejmować na własną rękę. Środki odrobaczające dla kota (poczytaj więcej o tym, jak odrobaczyć kota KLIK) zawierają silne substancje czynne, które podane w nadmiarze mogłyby poważnie zaszkodzić mruczkowi. Lepiej, by to weterynarz dobrał odpowiedni lek i określił dawkę, która na pewno poskutkuje, ale nie wyrządzi krzywdy zwierzęciu.

Wszyscy dorosłe czworonogi powinny być odrobaczane regularnie, mniej więcej co kwartał. Kocięta należy odrobaczyć już w trzecim tygodniu życia, a potem co 2-3 tygodnie, zgodnie z kalendarzem szczepień ustalonym przez weterynarza. Pamiętajmy także o tym, by zabezpieczyć pupila przed pchłami, kleszczami i wszołami, ponieważ są one pośrednimi żywicielami niektórych pasożytów.

↓ PREPARATY NA PASOŻYTY DLA KOTA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © tashka2000 — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu