Piranie

Piranie

Piranie cieszą się złą sławą, do czego przyczyniły się filmy przygodowe, w których ryby te w morderczym szale pożerają ludzi. Obrazy te są oczywiście przesadzone, jak to często z filmami bywa, mimo to, hodując piranie w akwarium należy zachować ostrożność. A hodować je można, jeśli tylko zapewni się im odpowiednie warunki.

Środowisko naturalne piranii

Piranie żyją w wodach Ameryki Południowej. Przedstawicieli tej rodziny można spotkać niemal na całym kontynencie. Zamieszkują różnorodne środowiska, między innymi dorzecze Amazonki. Piranię czerwoną, sztucznie wprowadzono do niektórych rzek w Stanach Zjednoczonych. Istnieją doniesienia, że sporadycznie spotykane są także w naszych rzekach i jeziorach, do których są wypuszczane przez ludzi, którym się znudziły lub dla których trzymanie ich stało się kłopotliwe. Podkreślić trzeba w tym miejscu, że postępowanie takie jest ze wszech miar niewłaściwe.

Wygląd piranii

Piranie mają wysokie, silnie bocznie spłaszczone ciało z dużą głową. Ubarwienie zależy od gatunku, dominuje jednak barwa srebrzysto-szare. Piranie Natterera mają rdzawo-pomarańczowe brzuchy i dorastają do około 30 cm długości. Natomiast istnieją gatunki, które osiągają nawet około 60 cm.

Zachowanie i wymagania piranii

Ryby te nie są wcale tak krwiożercze, za jakie się je uważa. Owszem sapach krwi może sprowokować je do ataku na rannego ptaka lub ssaka, i to się zdarza. Istnieją również doniesienia o atakach na ludzi, jednak nie potwierdzono, by były one śmiertelne. Podstawowym pożywieniem drapieżnych gatunków piranii są inne ryby, przede wszystkim osobniki chore i ranne.

Ponieważ piranie prowadzą stadny tryb życia, czyli hoduje się je w grupach, i mają spore rozmiary, należy przygotować im bardzo duże akwarium. Ważne jest by miały w nim sporo kryjówek – korzenie i kępy roślin.

Systematyka piranii

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ryby
Rząd: kąsaczokształtne
Rodzina: piraniowate

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Krzysztof Choromański

banerek-promocyjny-kakadu1

sklep_akwarystyczny_ch_zielony_park

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. aqarium997
    Maj 22, 2015 - 01:40 PM

    Czy piranie są w bonarce w kakadu ale czy można je kupić bez zamówień( po prostu jak inne ryby np neony inesa) i czy są młode osobniki lub jakieś mniejsze gatunki. Max do 15 cm??? Może mi ktoś powiedzieć???

    Reply

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu