Pielęgnice

Pielęgnice

Pielęgnice są jednymi z najciekawszych ryb akwariowych. Co prawda większość z nich nie należy do najłatwiejszych w hodowli, przede wszystkim ze względu na swój temperament. Niestety, są bardzo agresywne wobec pobratymców, a nawet wobec innych mieszkańców akwarium, szczególnie podczas tarła.

Środowisko naturalne pielęgnic

Pielęgnice zamieszkują głównie wody Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej, nieliczne gatunki, np. żółtaczek indyjski, żyją w Indiach.

Wygląd pielęgnic

Gatunków pielęgnic jest bardzo dużo, dlatego nie możliwe jest podanie ujednoliconego opisu ich wyglądu. Niektóre mają bardzo niezwykłe kształty, na przykład paletki i skalary.

Zachowanie i wymagania pielęgnic

Samiec i samica zaciekle bronią swojego rewiru. Jednak w odpowiednio urządzonym i odpowiedniej wielkości akwarium, agresja może zostać złagodzona i przynajmniej część ryb z tej rodziny można trzymać w liczbie większej niż jedna para, i razem z niektórymi rybami innych gatunków.

Wiele gatunków pielęgnic niszczy również rośliny, niestety. Najczęściej robią tak w czasie tarła, gdy oczyszczają wybrane przez siebie miejsce, w którym samice złożą ikrę. Problem ten można jednak rozwiązać, umieszczając w akwarium rośliny, które przyczepia się do elementów dekoracji, a nie sadzi w podłożu. Godne polecenia są tu anubiasy.

Rozmnażanie pielęgnic

Najciekawsze zachowania prezentują pielęgnice podczas tarła. Ich gody przypominają często skomplikowany taniec, w którym każda poza ma znaczenie. Obydwoje rodzice opiekują się swoim potomstwem i strzegą je pilnie, przeganiając każdego intruza.

Udowodniono naukowo, że instynkt opiekuńczy wyzwalany jest przez pewne hormony. Mają tak silne działanie, że gdy doda się je do wody, ryby mogą zaopiekować się nawet rurecznikami, czyli bezkręgowcami, które normalnie stanowią ich pokarm.

Systematyka pielęgnic

Rodzina pielęgnic zaliczana jest do rzędu okoniokształtnych.

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ryby
Rząd: okoniokształtne
Rodzina: pielęgnicowate

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu