Pielęgnacja zębów u psów

Pielęgnacja zębów u psów

Nie tylko ludzie miewają problemy z uzębieniem. Wcale nie tak rzadko dotyczą one również naszych czworonożnych podopiecznych. Choroby zębów i dziąseł u psa mogą sprawiać mu ból, utrudniać pobieranie pokarmu, a w skrajnych sytuacjach prowadzić do bakteryjnego zakażenia całego organizmu. Dlatego powinniśmy dbać o zęby naszego psa tak samo, jak o swoje.

Prawidłowa dieta psa

Wbrew pozorom liczne problemy z uzębieniem dotykających psy wynika z niewłaściwej diety. Przede wszystkim nie wystarczająca ilość wapnia i innych minerałów zawartych w diecie znacznie osłabia szkliwo i zębinę sprawiając, że zęby psa stają się podatne na próchnicę. Szczególne znaczenia ma dostarczenia tych związków w okresie wzrostu psa, kiedy wyrastają mu zęby stałe.

Pies musi gryźć

Jednym z najczęstszych błędów jakie popełniają właściciele psów jest podawanie im wyłącznie mokrej karmy, albo suchej karmy, ale o bardzo drobnej granulacji. Rozumiem z czego to wynika. Chcemy po prostu ułatwić psu jedzenie, by nie musiał się męczyć. Niestety, nieświadomie i w dobrej wierze działamy na szkodę naszego psa.

Natura dała psu zęby po to, by ich używał. Czy mówiąc krótko pies musi gryźć. Podczas gryzienia, szczególnie twardych kawałków, nasz pupil czyści sobie zęby, ścierając osadzający się na nich kamień nazębny. Przy okazji masuję sobie również dziąsła, poprawiając ich ukrwienie.

Jeśli chcemy prawidłowo dbać o zęby naszego psa, powinniśmy podawać mu do jedzenia pokarm, który musi gryźć – na przykład suchą karmę o odpowiednio dużej granulacji. Między posiłkami zaś warto dać psu do gryzienia dużą kość lub specjalny gryzak lub zabawkę. W sklepach zoologicznych znajdziemy cała gamę zabawek do gryzienia i przysmaków do pielęgnacji zębów dla psów, które są tak skonstruowane, by w trakcie gryzienia ścierały kamień nazębny i masowały dziąsła.

Nie ma wątpliwości, że pies, który musi pogryźć i przeżuć swoje jedzenie troszkę się przy tym musi wysilić, ale ten wysiłek wyjdzie mu na dobre. Ponadto, psy po prostu lubią gryźć. Taka jest ich natura. Jeśli nie zaspokoją tej potrzeby podczas posiłku, znajdą sobie inny obiekt do gryzienia.

Myjemy zęby naszemu psu

Skoro myjemy swoje zęby, dlaczego nie mielibyśmy tak samo dbać o uzębienie naszego czworonoga? Szczotkowanie zębów psom staje się coraz bardziej popularnym sposobem pielęgnacji jamy ustnej u psów. Coś, co jeszcze wcale nie tak dawno wydawało się co najmniej fanaberią.

Na rynku zoologicznym dostępne są różnorodne szczoteczki do zębów dla psów – specjalnie przystosowanych do mycia psiej paszczęki. Bez problemu kupimy również psią pastę do zębów. Te dla ludzi nie nadają się, głównie ze względu na smak.

Najlepiej byłoby, gdybyśmy szczotkowali zęby naszemu psu codziennie po ostatnim posiłku. Jeśli z tych czy innych powodów jest to niemożliwe – przynajmniej dwa trzy razy w tygodniu.

O ile zmiana diety naszego psa oraz zaoferowaniu mu rozmaitych gryzaków jest prostą sprawą, o tyle mycie zębów w praktyce może sprawiać trudności. Psy nie za bardzo lubią, jak ktoś grzebie im w pysku. Dlatego najpierw przyzwyczajamy psa do szczoteczki i smaku pasty.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu