Pielęgnacja kociego futra

Pielęgnacja kociego futra

Koty bardzo dbają o swoje futra. Natura wyposażyła je w haczykowate wyrostki na językach, przy pomocy których mogą usunąć z okrywy włosowej wszelkie zanieczyszczenia. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy im pomagać utrzymać sierść w idealnym stanie. Szczególnie starannej pielęgnacji wymaga futro kotów długowłosych, ponieważ w ich przypadku „naturalne” sposoby czyszczenia używane przez zwierzaki mogą nie wystarczyć.

Czesanie kociego futra

Jak łatwo się domyśleć, częstotliwość czesania zależy od rodzaju okrywy włosowej. Nie chodzi tu tylko o długość włosów, ale również o ich strukturę. Ogólnie długie futro wymaga częstszego czesania niż krótkie. Z kolei włos długi i sztywny możemy czesać rzadziej niż długi i delikatny, który szybciej się filcuje. W praktyce koty krótkowłose intensywnego szczotkowania wymagają tylko w okresach linienia, koty długowłose bez tendencji do tworzenia się kołtunów przynajmniej raz w miesiącu, a ich długowłosi krewni z taką skłonnością nawet raz, dwa razy w tygodniu (oczywiście w okresach linienia długie futro trzeba szczotkować znacznie częściej).

To czym czeszemy naszego pupila również zależy od rodzaju jego okrywy włosowej. Do czesania kotów o krótkim i gęstym futrze możemy używać szczotek włosianych lub gumowych. Najlepiej jednak sprawdzają się metalowe zgrzebła o krótkich i zagiętych zębach. Przy ich pomocy najszybciej i najdokładniej usuniemy martwe włosy. Nie ma obawy, że podrapiemy skórę zwierzaka – gruba warstwa podszerstka doskonale ją przed tym chroni. Nie można tego powiedzieć o kotach krótkowłosych o rzadkim futrze. W ich przypadku lepiej używać szczotek włosianych lub gumowych. Grzebienie i szczotki o prostych zębach nadają się do czesania kotów długowłosych, przy czym te o długich zębach lepiej sprawdzają się w przypadku kotów o gęstym futrze.

Czyszczenie kociego futra

Częstotliwość i sposób czyszczenia kociego futra również zależy od jego rodzaju. Najłatwiej utrzymać w czystości koty krótkowłose. W ich przypadku kąpiele są zwykle całkowicie zbędne – wszelkie zabrudzenia możemy łatwo usunąć przy pomocy specjalnych pudrów i lotonów. Niestety przy czyszczeniu szaty zwierzaków długowłosych nie sprawdzają się już one tak dobrze. Zwykle używa się je między kąpielami, które są  praktycznie niezbędne. Koty wystawowe kąpiemy zwykle przed każdym pokazem, niewystawowe raz lub dwa razy do roku (chyba, że zwierzę bardzo się ubrudziło). Jasna szata wymaga zazwyczaj częstszego czyszczenia niż ciemna, ponieważ szybciej ulega zabrudzeniu. Po kąpieli warto użyć odżywki do włosów

Do pielęgnacji kociego futra używamy wyłącznie kosmetyków przeznaczonych dla kotów. Nie należy używać ani ludzkich ani psich, ponieważ mogą powodować podrażnienia skóry i inne kłopoty zdrowotne. Oczywiście najlepiej wybierać produkty z górnej półki, czyli te dobrej jakości. Mamy wówczas pewność, że nie zaszkodzą naszemu pupilowi. Dobrym wyborem są również koncentraty, czyli preparaty, które rozcieńcza się przed użyciem, ponieważ są najbardziej wydajne i ekonomiczne. Przy zakupie powinniśmy też zwrócić uwagę na to, do jakiego rodzaju i barwy futra są przeznaczone. Kosmetyki nie powinny bowiem negatywnie wpływać na strukturę i kolor włosów, zwłaszcza w przypadku kotów wystawowych. Większość szamponów, odżywek i innych preparatów czyszczących dla kotów jest uniwersalna, czyli nadają się dla każdego zwierzaka, ale istnieją też takie, które przeznaczone są do pielęgnacji konkretnego rodzaju okrywy włosowej i umaszczenia.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu