pchly u psa

Pasożyty u psa

Pasożyty u psów są problemem dosyć powszechnym. Właściwie każdy zwierzak może się nimi zarazić i to bez względu na to w jakich warunkach żyje. Nawet pozornie zdrowy i wypielęgnowany psiak może złapać pchły, glisty lub tasiemca, zwłaszcza jeśli zaniedbujemy kwestię profilaktyki oraz higieny. Jakie mogą być skutki inwazji pasożytów u psa? Co zrobić, by uchronić przed nimi pupila?

Pasożyty zewnętrzne u psa

Jednymi z najpowszechniejszych pasożytów zewnętrznych u psów są pchły ». Te małe, bezskrzydłe owady odżywiają się krwią swych nosicieli, a w ciągu zaledwie jednej doby wypijają nawet do 20 razy więcej niż same ważą. Ich ukąszenia są niezwykle bolesne, a ślina zawiera silny alergen, wywołujący świąd, zapalenie skóry oraz reakcje alergiczne. Pchły przenoszą także różnego rodzaju drobnoustroje chorobotwórcze, a ponadto mogą być pośrednim żywicielem tasiemca.

Jak odpchlić psa?

W ciągu ostatnich kilku lat prawdziwą plagą stały się również kleszcze. Są to niewielkie pajęczaki, które najczęściej spotka się w lasach, na łąkach, nad brzegami rzek, stawów i jezior, a także w miejskich parkach i ogrodach. Kleszcze odżywiają się krwią i podobnie jak pchły przenoszą wiele groźnych chorób, w tym babeszjozę i boreliozę (sprawdź, jak rozpoznać borelioza u psa KLIK).

Na skórze naszych czworonogów bytować mogą także roztocza zwane świerzbowcami. Te mikroskopijne pasożyty drążą kanaliki w skórze psa, odżywiając się jej komórkami i wydzielinami. Pod ich wpływem na skórze pojawiają się swędzące grudki, strupy oraz wyłysienia.

Jak zwalczać pasożyty zewnętrzne u psa?

Na rynku znajdziemy wiele skutecznych preparatów służących do ochrony i zwalczania pasożytów zewnętrznych u psów (poczytaj więcej o środkach przeciw pchłom i kleszczom dla psa KLIK). Pośród nich dostępne są między innymi szampony, zasypki, krople, spraye oraz obroże owadobójcze. Produkty te różnią się nie tylko ceną, ale przede wszystkim zakresem działania. Najlepiej wybierać te, które zapewniają skuteczną ochronę przed większością pasożytów przez jak najdłuższy czas. Na szczególną uwagę zasługują tu zatem krople typu spot-on aktywne nawet przez 3 miesiące oraz obroże przeciwpasożytnicze » , zwalczające pchły, kleszcze oraz wszy i wszoły przez około 8 miesięcy.

↓ OBROŻE PRZECIW PCHŁOM I KLESZCZOM DLA PSA ↓

Pasożyty wewnętrzne u psa

Naszym czworonogom zagrażają także endopasożyty, czyli robaki bytujące w przewodzie pokarmowym zwierząt, głownie w jelitach. Do grupy tej należą przede wszystkim glisty, tasiemce », lamblie oraz pierwotniaki. Do zarażenia nimi dochodzi najczęściej poprzez spożycie pokarmu, w którym bytują larwy pasożytów lub wypicie skażonej nimi wody. Pies może zarazić się także połykając pchłę, będącą pośrednim nosicielem niektórych endopasożytów. Larwy glist przekazywane są szczeniętom również poprzez łożysko oraz wraz z mlekiem matki.

Do pewnego czasu robaczyce u psów » przebiegają bezobjawowo. Dopiero w zaawansowanych stadiach objawiają się wymiotami, biegunką, zmiennym apetytem, wychudzeniem ciała, wypadaniem i zmatowieniem sierści oraz zaburzeniami neurologicznymi.

Jak często odrobaczać psa?

Przyjmuje się, że pierwsze odrobaczenie należy przeprowadzić u szczeniąt około 2-4 tygodnia życia. Częstotliwość następnych odrobaczeń powinien ustalić weterynarz w oparciu o kalendarz szczepień. Każde kolejne odrobaczanie psa » powinno przypadać na 7 dni przed szczepieniem. Następnie, to znaczy aż do ukończenia 6 miesiąca pupila należy odrobaczać co 30 dni, a starsze zwierzaki mniej więcej co 3 miesiące, w zależności od stosowanego środka.

Środki odrobaczające dla psów

Pamiętajmy, że preparaty zwalczające pasożyty u psów są niezwykle silne i dlatego nie powinny być stosowane bez konsultacji z weterynarzem. Środki te zawierają złożone substancje chemiczne i podając je na własną rękę, możemy wyrządzić pupilowi jeszcze większą krzywdę. Środek powinien być dobrany pod kątek konkretnego przypadku, to znaczy rodzaju pasożyta, z którym mamy do czynienia oraz wieku i wagi zwierzęcia. Na rynku dostępne są preparaty doustne, w postaci tabletek, past i zawiesin oraz środki aplikowane bezpośrednio na skórę czworonoga. Najłagodniejsze z nich są zawiesiny, dlatego właśnie one polecane są najczęściej do odrobaczania szczeniąt. Najszerszym spektrum działania odznaczają się jednak tabletki. Za ich pomocą możemy skutecznie zwalczyć glisty, tasiemce oraz tęgoryjce.

Preparaty stosowane na skórę, takie jak krople spot-on działają zarówno na pasożyty wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Zaleca się je zwłaszcza zwierzakom o wrażliwym przewodzie pokarmowym oraz tym, które niechętnie połykają lekarstwa. Ich aplikacja jest bardzo prosta, pamiętajmy tylko, by przez jakiś czas po nałożeniu kropel nie kąpać pupila.

↓ ŚRODKI PRZECIWPASOŻYTNICZE DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu