Owoce w diecie małych ssaków

Owoce w diecie małych ssaków

Owoce są podstawowym składnikiem diety ssaków owocożernych, takich jak lotopałanki. Dla innych są doskonałym urozmaiceniem codziennej diety. Nawet fretki, które są przecież drapieżnikami, bardzo chętnie jedzą winogrona, banany czy arbuzy. Oczywiście w dużej mierze jest to kwestia przyzwyczajenia. Dorosła fretka, która nigdy wcześniej nie dostawała owoców, może nie chcieć ich jeść.

Jak podajemy owoce naszym zwierzakom?

Owoce są wielkim smakołykiem szczurów, chomików i innych gryzoni oraz królików.

Przede wszystkim owoce powinny być świeże lub suszone. Nie powinniśmy podawać naszym zwierzakom zgniłych i spleśniałych owoców, ponieważ mogłyby im tylko zaszkodzić. Z tego powodu podajemy tylko takie porcje, które mogą być zjedzone w ciągu krótkiego czasu.

Jeśli podajemy owoce świeże, należy pamiętać, że jest to pokarm, który szybko się psuje. Nie zjedzone resztki musimy od razu wyrzucać, ponieważ rozwijają się na nich grzyby i bakterie, mogące być przyczyną niebezpiecznych zatruć.

Gryzoniom i królikom możemy podawać owoce pokrojone na większe kawałki. Zwierzęta te mają przecież mocne zęby i poradzą sobie nawet z całych jabłkiem.

Mimo to, całe owoce lub ich duże kawałki najlepsze są dla dużych zwierząt, takich jak świnki morskie, ponieważ są wstanie zjeść je w ciągu jednego dnia.

Dla małego chomika całe jabłko to zbyt dużo, jak na jeden raz. Ponieważ jednak urozmaicona dieta jest najlepsza, lepiej będzie jak podamy naszym zwierzakom mniejsze kawałki, ale za to różnych owoców.

A jeśli połączymy je z różnymi warzywami, będziemy mieli pewność, że nasz zwierzak dobrze się odżywia. Przed podaniem powinniśmy owoce dokładnie umyć.

Jakie owoce możemy podawać naszym zwierzakom?

Naszym zwierzakom możemy podawać praktycznie wszystkie owoce, które sami zjadamy. Wybór jest tak duży, że poniżej wymienimy tylko kilka najbardziej popularnych owoców.

Rzecz jasna nasz pupil będzie jedne z nich jadł z większym apetytem niż inne, co w dużej mierze zależy od gatunku do którego należy.

Jabłka i gruszki

Najczęściej podajemy naszym zwierzakom jabłka, ponieważ są zawsze dostępne, stosunkowo tanie i wiele zwierząt chętnie je zjada. Najlepsze są odmiany słodkie. Kwaśne nie są już tak chętnie jedzone.

Podobnie jest z gruszkami, choć te nie cieszą się już tak dużą popularnością wśród właścicieli, bo zwierzęta jedzą je równie chętnie.

Jabłka i gruszki powinny być miękkie, ale nie przejrzałe. Przed podaniem usuwamy gniazda nasienne i kroimy na kawałki. Możemy je obrać ze skórki, ale nie musimy tego robić.

Czereśnie i wiśnie

Gryzoniom lub fretkom, bardziej smakują czereśnie, ponieważ są słodkie. Lubią je chomiki, myszy, myszoskoczki, myszy kolczaste i wiele innych. Czereśnie i wiśnie są małe, dlatego możemy podawać je w całości, razem z pestkami, które czasami mogą być również zjadane przez zwierzęta.

Kiwi

Kiwi jest bardzo smacznym owocem, który powinien znaleźć się w diecie ssaków owocożernych. Stanowi również cenny składnik diety innych zwierząt, np. fretek. Podajemy go obranego ze skórki i pokrojonego w kawałki.

Pomarańcze i mandarynki

Pomarańcze i inne cytrusy są doskonałym pokarmem dla ssaków owocożernych, ponieważ zawierają dużo witaminy C. Gryzonie czy fretki jedzą je z różnym apetytem, ale zawsze warto spróbować, czy im zasmakuje.

Przed podaniem obieramy je ze skórki i dzielimy na cząstki, ewentualnie kroimy na mniejsze kawałki.

Banany

Banany stosujemy głównie w żywieniu ssaków owocożernych i fretek. Są bardzo dobrym, wysokobiałkowym i pożywnym pokarmem. Przed podaniem trzeba je obrać ze skórki i pokroić.

Winogrona

Winogrona są chętnie jedzone przez większość małych ssaków. Na przykład większość fretek za nimi wręcz przepada. Owoce te możemy podawać w całości.

Brzoskwinie, morele i nektarynki

Brzoskwinie, morele i nektarynki nadają się na pokarm dla wszystkich małych ssaków. Chętnie jedzą je świnki morskie, fretki i oczywiście ssaki owocożerne. Owoce te najlepiej obrać ze skórki, usunąć pestkę i pokroić.

Mango

Mango jest dobrym, soczystym i słodkim owocem (jeśli jest odpowiednio dojrzały). Jest nieco kłopotliwy w podawaniu, ponieważ ciężko się obiera a miąższ mocno przylega do pestki.

Arbuzy i melony

Arbuzy i melony są smakują praktycznie wszystkim małym ssakom, pod warunkiem, że są świeże, odpowiednio dojrzałe, soczyste i słodkie. Nie powinno ich, szczególnie melonów, zabraknąć w diecie ssaków owocożernych.

Gotowe pokarmy owocowe dla gryzoni

W sklepach zoologicznych można kupić wiele gotowych pokarmów owocowych dla gryzoni. Nie zawierają one tak wiele wartości odżywczych co owoce świeże, ale można je przechowywać nawet wiele miesięcy.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu