Osobliwości terrarystyczne: żółw naleśnik, czyli żółw szczelinowy

Osobliwości terrarystyczne: żółw naleśnik, czyli żółw szczelinowy

Tym razem opowiem Wam o żółwiu szczelinowym – jednym z najbardziej niezwykłych gadów, które hodujemy w naszych terrariach. Podobnie, jak bohatera mojego poprzedniego artykułu, czyli niebieskiego legwana, można kupić go w Sklepie Zoologicznym Kakadu w Parku Handlowym Targówek przy ulicy Malborskiej.

Żółw szczelinowy (Malacochersus tornieri) jest jednym z bardziej niezwykłych żółwi, ponieważ ma bardzo mocno spłaszczony pancerz (czemu zawdzięcza wdzięczny pseudonim „naleśnik”), który dodatkowo jest miękki i elastyczny.

Ta dość niezwykła budowa pancerza sprawia, że nie jest on dostateczną ochroną przed drapieżnikami, ponieważ bez trudu zostałby „sforsowany” przez napastnika, dlatego żółw, by uchronić się przed drapieżnikami, chowa się w załomy i szczeliny skalne, co czyni wyjątkowo szybko i sprytnie. Dodatkowo nadyma swe ciało tak, że bardzo ściśle przylega do ścian szczeliny i jest praktycznie nie do wyjęcia.

Żółw szczelinowy występuje w Afryce, głównie na obszarze Tanzanii i Kenii, w stosunkowo suchym klimacie. Zamieszkuje porośnięte zaroślami, w których szuka cienia, skalne zbocza na terenach sawanny. Gatunek ten nie osiąga bardzo dużych rozmiarów – dorasta średnio do 18 cm, co czyni go wdzięcznym mieszkańcem terrariów.

Terrarium dla żółwia szczelinowego

Terrarium, w którym miałby zamieszkać żółw naleśnik, powinno obfitować w skały i kamienie tworzące szczeliny. Budując skalne zbocze, które zapewni naszemu zwierzakowi komfortowe warunki, pamiętajmy o tym, by było stabilne i nie zawaliło się podczas buszowania w szczelinach przez jego mieszkańca, co może to skończyć się nie tylko uszkodzeniem terrarium, ale i zranieniem żółwia. Kamienie najlepiej jest zatem połączyć klejem silikonowym, dzięki czemu konstrukcja będzie stanowiła jednolitą, stabilną bryłę.

Zapraszam na zakupy do naszego specjalistycznego działu terrarystycznego, który znajduje się na terenie sklepu Kakadu przy ul. Malborskiej. Oprócz przedstawionego w tym artykule gatunku, znajdą państwo bardzo szeroką ofertę innych zwierząt terraryjnych.

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Tekst: Adam Wygralak
Zdjęcie: Patrycja Bydlińska

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

2 komentarze

Dodaj komentarz
  1. ann
    wrz 18, 2020 - 08:38 AM

    Dzień dobry, jaka jest cena żółwia szczelinowego?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu