Waran indyjski

Osobliwości terrarystyczne: waran indyjski

Jednym z rzadko spotykanych w terrariach gatunków jaszczurek jest waran indyjski (Varanus indicus). Wyjątkowo piękne zwierzę, które zachwyca ubarwieniem i kształtem. Można go kupić w Sklepie Zoologicznym Kakadu w Parku Handlowym Targówek przy ulicy Malborskiej.

Waran indyjski ma wąską, zgrabną głowę, osadzoną na długiej szyi. Badając otoczenie wysuwa fioletowy język. Jego raczej ciemne ciało usiane jest różnej wielkości żółtymi i białymi cętkami. Ma mocne łapy, wyposażone w ostre pazury, które ułatwiają mu wspinanie. Ogon warana indyjskiego jest bocznie spłaszczony i zazwyczaj półtora raza dłuższy od jego ciała. Zwierzę używa go jako główną siłę napędową podczas pływania, od którego nie stroni. Wielkość tej jaszczurki waha się, w zależności o miejsca występowania, od 100 do 140cm, jednak za bardziej prawdopodobny należy przyjąć drugi wymiar.

Gad ten jest drapieżnikiem. W środowisku naturalnym jego menu jest dość urozmaicone menu: od skorupiaków zaczynając, które miażdży przy pomocy mocnych, wyposażonych w ostre zęby, szczęk, poprzez ptaki, małe ssaki, mniejsze jaszczurki, jaja, na małych żółwiach i krokodylach kończąc.

Pierwotnymi siedliskami warana indyjskiego, jak podają źródła, są Nowa Gwinea, Timor, Celebes, Wyspy Marshalla oraz Wyspy Salomona. W celu walki z gryzoniami oraz z powodu podobno smacznego mięsa został sprowadzony do Australii i na Polinezję, gdzie wypuszczono go na wolność. Preferuje głównie siedliska z bliskim sąsiedztwem wody, cechują go jednak bardzo duże zdolności asymilacyjne, więc potrafi się przystosować do życia również w innych środowiskach.

Terrarium dla warana indyjskiego

Dla warana indyjskiego powinniśmy przygotować duże terrarium, o długości przynajmniej o metr większej od rozmiaru jaszczurki. Powinno mieć zatem około 2-3 m długości i 1,5 metra wysokości. Wystrój powinny stanowić solidne konary, po których zwierzę będzie się wspinało oraz duży basen, który pozwoli mu pływać i jednocześnie pomoże utrzymać wilgotność powietrza na poziomie 80%, co odpowiada klimatowi tropikalnemu, w którym waran żyje. Temperatura powinna wahać się w dzień od 27°C w chłodniejszych obszarach terrarium do 32-33°C w części cieplejszej. W nocy powinna spadać do 22°C. Ponieważ siedliskiem tej jaszczurki są nadbrzeżne zarośla i lasy, promieniowanie UVB na poziomie 5% będzie jak najbardziej właściwe.

Mimo iż waran indyjski nie należy do najmniejszych jaszczurek i zapewnienie mu odpowiedniego terrarium wymaga nieco miejsca, zachęcam do zainteresowania się tym gatunkiem. Choćby z uwagi na jego inteligencję. Ogólnie warany to bardzo ciekawa rodzina jaszczurek, a pielęgnowanie ich przysparza nam dużą satysfakcję.

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Teks: Adam Wygralak
Zdjęcie: Fotolia.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Małe ssaki
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu