Osobliwości terrarystyczne: Pyton zielony

Pyton Zielony (Morelia viridis) to najpiękniejszy pyton pod względem ubarwienia. Jego jaskrawe kolory nie pozwalają przejść obok obojętnie nawet osobom nie związanym z terrarystyką. Może właśnie im szczególnie, bo kto by przypuszczał, że przyroda potrafi stworzyć takie cudo. Nie dość że barwę ma przepiękną, to jeszcze zmienia ją z wiekiem.

Dorosłe osobniki z reguły mają ciało w różnych odcieniach zieleni z białymi, żółtymi i niebieskimi plamami, umieszczonymi na bokach lub grzbiecie, w zależności od odmiany. Młode osobniki tego gatunku rodzą się w kolorach żółtym lub czerwonym i dopiero kiedy osiągają wiek mniej więcej trzech lat, uzyskują barwy właściwe dla dojrzałych węży.

Pyton zielony prowadzi też bardzo ciekawy tryb życia, jest bowiem w stu procentach wężem nadrzewnym, który praktycznie nigdy nie schodzi na ziemie. Jeżeli pożywienia ma pod dostatkiem, na jednym drzewie potrafi spędzić nawet kilka lat. Dopiero, kiedy zagraża mu widmo głodu, zmienia swoje siedlisko.

Gad ten jest nocnym zwierzęciem. Jego aktywność rozpoczyna się o zmierzchu i wtedy właśnie wyrusza na polowanie. Dzień spędza schowany między zielonymi liśćmi, co czyni go praktycznie niewidocznym.

Nie jest olbrzymem wśród węży – długość w zależności od odmiany waha się między 1,2 a 2 metry. Podstawą jego diety w środowisku naturalnym są ptaki i małe gryzonie. Dzięki jamkom termicznym umieszczonym na pysku potrafi złapać ptaka w locie w niemal całkowitych ciemnościach. W terrariach chętnie zjada myszy, szczury, ale nadal ptaki stanowią jego największy przysmak.

Terrarium dla pytona zielonego

Pyton zielony występuje na terenach Papui – Nowej Gwinei oraz Półwyspie York, gdzie zamieszkuje wilgotne lasy równikowe. Należy to uwzględnić przy budowie terrarium dla niego i utrzymywać wysoką wilgotność (na poziomie 80%). Na dnie terrarium umieścić trzeba spory basen z podgrzewaną wodą i dodatkowo obficie spryskiwać terrarium kilkukrotnie w ciągu dnia. Głównym wystrojem są gałęzie, na których nasz wąż będzie odpoczywał w ciągu dnia, charakterystycznie przewieszony przez konar, z niezwykle piękną głową umieszczoną między zwojami.

Ponieważ Morelia viridis jest wężem nadrzewnym, wybierzmy terrarium raczej wyższe niż szersze. Pozwoli to nam na umieszczenie większej liczby poziomych gałęzi, z których będzie korzystał nasz pupil. Nie zapominajmy też o naprawdę wysokiej wilgotności – nie sprawdzą się terraria o drewnianych elementach konstrukcyjnych, najlepiej postawić na szkło. Szklane terrarium w żadnym stopniu nie ucierpi z tego powodu. Wewnątrz terrarium powinna panować temperatura 28-30°C. W ciągu dnia w najcieplejszym miejscu terrarium może ona sięgać nawet 32°C z nocnym spadkiem do 23°C.

Mimo iż morelka, bo tak nazywają tego węża potocznie terraryści, nie jest najłatwiejsza w utrzymaniu i trzeba poświęcić na jej pielęgnację nieco więcej czasu niż dla przeciętnego węża, to patrząc na nią nie ma się co zastanawiać, czy warto mieć ją w swoim terrarium, odpowiedź nasuwa się sama. Trochę pracy za możliwość bycia opiekunem tak fantastycznego gada to żadna cena.

Tekst: Adam Wygralak
Zdjęcia: Robert Wieldzyk

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu