{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Opieka nad psim seniorem

Opieka nad czworonożnym seniorem nie zawsze bywa łatwa. Gdy nasz psiak zaczyna się starzeć, niezwykle ważne jest to, byśmy kompleksowo dbali o jego zdrowie i samopoczucie. Dzięki temu nasz zwierzak będzie mógł przeżyć jesień swojego życia w dobrej kondycji.

Kiedy pies wchodzi w wiek seniora?

Nie tak łatwo jest precyzyjnie określić moment, w którym dorosły pies zaczyna stawać się seniorem. W skład psiej rodziny wchodzą zwierzęta różniące się zdrowiem, trybem życia i, co najważniejsze,  gabarytami. Tak też duże psy, których długość życia wynosi zazwyczaj ok. 10 lat, zaczynają starzeć się wcześniej, niż ich mniejsi kuzyni potrafiący dożyć 16. czy nawet 18. roku życia. Z jednej strony więc w miarę bezpiecznie przyjąć możemy, że nasz pupil staje się seniorem, gdy przeżył już 2/3 długości życia przewidzianej dla jego rasy. Z drugiej strony jednak zawsze pod uwagę warto wziąć indywidualną kondycję zwierzaka. O wkraczaniu w jesień życia możemy więc mówić wtedy, gdy nasz pupil nie tylko osiągnął już swe lata, ale i stał się wyraźnie mniej energiczny, a więc zaczął wolniej się poruszać i więcej spać. Psi senior może też miewać problemy ze słuchem i wzrokiem. Starość często zapowiadają także pojawiające się w sierści siwe włosy czy zmniejszające się zdolności adaptacyjne.

Psi senior a zmiana diety

Jednym z najważniejszych aspektów, jaki mieć powinniśmy na uwadze, gdy nasz zwierzak zaczyna się starzeć, jest zmiana diety. Żywieniowe wymagania naszych domowych pupili zmieniają się wraz z wiekiem. Stąd też producenci wysokiej jakości psich przysmaków odrębne karmy dedykują szczeniakom, odrębne zaś psom dorosłym czy starym. Oczywiście chcąc działać jeszcze precyzyjniej, przy doborze diety powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko wiek naszego psa, ale i poziom jego aktywności oraz choroby, z jakimi się boryka.

Starsze psiaki wiodą z reguły mniej aktywny tryb życia, a dodatkowo wraz z wiekiem tempo ich przemian metabolicznych ulega obniżeniu. Jeśli chcemy chronić zwierzaka przed otyłością, powinniśmy sięgnąć po karmę wyróżniającą się zmniejszoną kalorycznością. Przy okazji pamiętajmy też, że psi senior powinien jadać dania zasobne w białko, gdyż starsze zwierzaki szczególnie podatne są na jego utratę z organizmu. Wartość energetyczna karmy nie może być więc zmniejszana kosztem tego właśnie komponentu. Optymalna ilość wysoko strawnego i zasobnego w egzogenne aminokwasy białka chroni psa przed zanikiem masy mięśniowej oraz pozytywnie wpływa na jego odporność. Dodatkowo przysmaki dla psich seniorów zazwyczaj zasobniejsze są też chondroitynę i glukozaminę oraz w witaminy A, C, E, a więc w ważne dla organizmu antyoksydanty oraz w dbające o stan skóry i sierści, a zarazem regulujące procesy metaboliczne witaminy z grupy B. Dla odmiany zminimalizowana zostaje w nich ilość sodu i fosforu, co szczególnie ważne jest w przypadku psiaków zmagających się z chorobami nerek. Jeszcze innym istotnych składnikiem tego typu specjałów jest błonnik w formie rozpuszczalnej dbający o prawidłową florę bakteryjną jelit, w nierozpuszczalnej zaś zwiększający objętość stolca i zapobiegający zaparciom. Oba rodzaje wspomnianych tu włókien zawiera m.in. babka płesznik i dlatego często dodawana jest do dań dla seniorów.

Komponując menu dla starszego psa pamiętajmy i o tym, że dzienną dawkę karmy w tym przypadku dobrze jest serwować milusińskiemu  w 3-4 mniejszych porcjach. W przypadku psiaków cierpiących na utratę zębów czy węchu, rozważmy też przejście z diety suchej na mokrą.

↓ WITAMINY DLA PSA ↓

 

Jak jeszcze powinniśmy dbać o psiego seniora?

regularne wizyty u weterynarza

Pies w podeszłym wieku wymaga nie tylko odpowiednio dopasowanej do jego potrzeb diety, niezwykle istotne w jego przypadku są też regularne weterynaryjne kontrole. Nawet gdy pupil nasz ma się dobrze, raz na 6 miesięcy zajrzyjmy do lecznicy i pozwólmy, by weterynarz obejrzał zwierzaka i wykonał mu podstawowe badania. Zazwyczaj w skład takiego pakietu wchodzi badanie kliniczne, echokardiograficzne, krwi, moczu, USG i RTG – decyzję, zależnie od kondycji psiaka, podejmuje tu jednak prowadzący go weterynarz. Ważnym punktem takiej wizyty jest też kontrola jamy ustnej i ewentualne usuwanie kamienia nazębnego bądź zębów, których korzenie zaatakowane zostały procesem ropnym. Jeśli chcemy jednak, by nasz pupil długo cieszył się zdrowym uzębieniem, za pomocą szczotki i pasty dbajmy o nie również w domowym zaciszu.

↓ PROFILAKTYKA ↓

codzienna dawka ruchu

Nasi sędziwi pupile nie potrzebują już tak wiele ruchu, wcale nie znaczy to, że całe dnie mogą wylegiwać się  na kanapie. Każdy zwierzak dla zachowania zdrowia fizycznego i dobrej psychicznej kondycji potrzebuje adekwatnej do jego możliwości dawki aktywności. Najbezpieczniejszą opcją zawsze są spacery. Umożliwiają one milusińskiemu nie tylko rozruszanie się, ale i znakomicie stymulują umysł, zwłaszcza wówczas, gdy zezwalamy psu na swobodną eksplorację otoczenia. W codzienny grafik wpiszmy więc przynajmniej jedną półgodzinną przechadzkę.  Zadbajmy i o to, by nasz pies chadzał nie tylko dobrze mu znaną ścieżką wokół bloku – niech jak najczęściej odwiedza też nowe miejsca. Latem dobrą rozrywką dla psich seniorów jest pływanie, w domu zaś zachęcać możemy zwierzaki do różnorakich zabaw węchowych. Przy okazji nie zapominajmy,  że również psi senior cierpiący na zwyrodnienie stawów, nie powinien stronić od ruchu. W tym wypadku spacery, odpowiednie ćwiczenia i rehabilitacja sprzyjają regeneracji chrząstki stawowej i opóźniają postępowanie procesów zwyrodnieniowych.

przystosowanie domu do potrzeb psiego seniora

Dostosowanie domu do psich wymagań szczególnie istotne staje się wtedy, gdy pies ma problemy z poruszaniem się. Wówczas pomocne okazać mogą się rampy ułatwiające chodzenie po schodach lub wchodzenie na sofę, z powodzeniem wykorzystać możemy je też wtedy, gdy chcemy pomóc zwierzakowi dostać się do samochodu. Wszystkim starszym psiakom przydadzą się też ciepłe i miękkie legowiska bądź kawałek dywanu ułożony w miejscu, w którym nasz pupil najczęściej wykłada się na podłodze.

↓ KARMA DLA STARSZYCH PSÓW ↓

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu