Odmiany szynszyli

Odmiany szynszyli

Szynszyle nie dzielą się na rasy, ale można rozróżniać je ze względu na tak zwane odmiany barwne, powstałe w wyniku rozmaitych krzyżówek. Na chwilę obecną mamy już kilkadziesiąt odmian barwnych, a hodowcy wciąż pracują nad kolejnymi. Jakie są najpopularniejsze odmiany szynszyli? Oto krótki przewodnik.

Szynszyla

Standard, czyli naturalna odmiana szynszyli

Standard, czyli najpopularniejsza odmiana szynszyli to także odmiana najbardziej naturalna i zbliżona do dzikiego pierwowzoru. Szynszyla w odmianie standardowej ma futerko w odcieniu stalowoszarym, z ciemniejszym grzbietem stopniowo jaśniejącym w kierunku boków. Brzuch jest zwykle biały lub jasno szary, uszy popielate a oczy całkiem czarne. W obrębie tej odmiany wyróżnia się 3 różne typy barwne – ciemny, średni oraz jasny.

Dominujące odmiany szynszyli

Czarna aksamitna – to jedna z najpopularniejszych odmian szynszyli. Wyróżnia ją czarne umaszczenie na grzbiecie, głowie i karku. Boki z kolei stopniowo przechodzą od standardowej do coraz jaśniejszej barwy, aż do śnieżnobiałego brzucha. Oczy są czarne, a uszy popielate tak, jak u odmiany standardowej.

Beżowa dominująca – to odmiana zdecydowanie uwielbiana przez hobbystów. Jak sama nazwa wskazuje jej futerko jest jasnobeżowe, niekiedy wręcz kremowe. Uszka szynszyli są różowo-beżowe, oczy z kolei mogą mieć odcień od różowego do ciemnoczerwonego. Im ciemniejsze jest futerko szynszyli, tym ciemniejsze będą jej oczy.

Biała Wilsona, biała dominująca – to pierwsza na świecie barwna mutacja szynszyli. Gryzoń czystej odmiany jest cały biały, ma natomiast nieco ciemniejsze, popielate uszy i czarne oczy, co wyraźnie odróżnia go od odmiany albinotycznej. Odmiana ta występuje także w dwóch innych wariantach, powstałych w wyniku krzyżowania szynszyli białej ze standardową. Są to odmiany biała srebrzysta oraz mozaikowata. Tę pierwszą wyróżnia jednolity srebrzysty nalot na całym ciele, natomiast szynszyle mozaikowane mają charakterystyczne kolorowe plamki i przebarwienia rozmieszczone po całym tułowiu.

Mahoniowa – to stosunkowo nowa odmiana szynszyli. Wyróżnia ją bardzo ciemne, prawie czarne umaszczenie całego tułowia, łącznie z brzuchem, bokami i grzbietem. Szynszyle mahoniowe występują w aż 4 wariantach: mahoniowym jasnym, który od odmiany standardowej różni się tylko ciemnym brzuchem, mahoniowym średnim, ciemnym oraz bardzo ciemnym o jednolicie kruczoczarnym futerku. Mahoniowe szynszyle mają czarne oczy oraz czarne bądź popielate uszy.

Recesywne odmiany szynszyli

Węglowa – odmiana zbliżona wyglądem do mahoniowej, jednak jej futerko jest mniej jedwabiste. Szynszyle węglowe są jednolicie czarne, łącznie z brzuchem i bokami. Wszelkie naloty lub jaśniejsze wstęgi traktowane są jako zaburzenie barwy i odmiany.

Szafirowa – wyjątkowo piękna odmiana szynszyli, o gęstym, stalowoniebieskim futrze z jedwabistym połyskiem. Brzuch jest biały, oczu różowe. Odmianę tę wyhodowano po raz pierwszy w latach 60. w Indianie. Nazwano ją „niebieskim brzaskiem” lub „niebieskim pyłem”. Za wadę tych osobników uważa się drobną budowę i stosunkowo niewielką masę ciała, około 350g u dorosłych szynszyli.

Fioletowa – odmiana ta pojawiła się w 1967 roku w Rodezji. Odznacza się oryginalnym ciemnofioletowym zabarwieniem na grzbiecie, szaroniebieskimi bokami i białym brzuchem. Połączenie jej z szynszylą beżową może dać osobnika odmiany perłowej o beżowym futerku z subtelnym fioletowym nalotem.

Bladoróżowa, Pink White – osobniki tej odmiany są całe białe, wyróżnia je jednak delikatny brzoskwiniowy odcień futerka. Kolor ich oczu może być czerwony lub porzeczkowy, uszy są przeważnie różowe i często piegowate.

POKARMY DLA SZYNSZYLI ↓
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © iraza – stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu