Odczyn wody w akwarium

Odczyn wody w akwarium

Czytając o wymaganiach różnych gatunków ryb lub roślin zwykle natrafiamy na pojęcie „odczynu wody”, określanego skrótem pH. Wartość pH ma zasadniczy wpływ na ryby i rośliny w akwarium, dlatego powinniśmy wiedzieć, co to takiego.

O tym, co nazywany odczynem, decyduje stosunek jonów wodorowych H+ do jonów wodorotlenowych OH¯, które znajdują się w wodzie. Pochodzą one głównie z rozpuszczonych w niej kwasów i zasad. Najczęściej są to związki pochodzenia naturalnego, na przykład wydzielane przez rośliny lub powstające w procesach rozkładu, ale nie tylko, niestety. Również człowiek wprowadza je do wód, zanieczyszczając środowisko.

Jeśli w wodzie znajduje się więcej jonów H+ niż OH¯ wówczas określmy ją jako kwaśną. Jeśli przeważają w niej jony OH¯ – jako zasadową. W przypadku równowagi tych jonów, woda ma odczyn obojętny.

Co ciekawe, mierząc pH, mierzymy wyłącznie stężenie jonów wodorowych. W wodzie o odczynie obojętnym wynosi ono 0,0000001g na 1 dm3, czyli 10 do potęgi -7. Mówimy wówczas, że woda ma pH równe 7. W wodzie kwaśnej stężenie jonów wodorowych będzie większe, a w wodzie zasadowej mniejsze od podanego powyżej. W praktyce wystarczy wiedzieć, że gdy pH jest również 7 to woda jest obojętna, gdy mniejsze od 7 – woda jest kwaśna, a gdy większe – zasadowa.

Woda w naturalnych zbiornikach ma bardzo różnorodny odczyn. Najczęściej pH waha się w granicach od 3 do 10. I oczywiście zależy od wielu czynników: podłoża, intensywności procesów biologicznych, które w niej zachodzą, itp. Znaczny wpływ na odczyn wody mają również rozpuszczone w niej inne niż kwasy i zasady związki chemiczne, przede wszystkim węglany i wodorowęglany wapnia.

Wodne zwierzęta i rośliny przystosowały się w toku ewolucji do odczynu wody w zbiorniku, w którym żyją. Większość toleruje również pewne wahania wartości pH, ponieważ nawet w naturze nie jest ono stałe i zmienia się w ciągu doby i roku. Im większe są naturalne dobowe i roczne wahania pH, tym większy zakres tolerancji pod tym względem mają organizmy żywe. Oczywiście zmiany odczynu nie mogą być gwałtowne, zwłaszcza w dużym zakresie.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu