Sklep online
Sklep online

Dlaczego mętnieje woda w akwarium?

Jakość wody w akwarium jest najważniejsza

Akwarium to sztucznie utrzymywane mikro środowisko wodne, gdzie zachodzą różne procesy biochemiczne, o których akwarysta powinien wiedzieć i je rozumieć, aby móc nad nim panować. Początkujący często z powodu niewiedzy popełniają błędy, których skutkiem są choroby lub śmierć fauny i flory w zbiorniku.

Większość zwierząt w akwarium, jak ryby i skorupiaki, oddycha tlenem rozpuszczonym w wodzie. W procesie tym wchłaniają one również inne znajdujące się w wodzie substancje i związki chemiczne, dlatego tak ważna jest jej jakość. Najczęściej niepokojącym objawem jest zmętnienie lub brzydki zapach, jednak nie zawsze da się stwierdzić „na oko”, że woda zawiera związki niepożądane w akwarium. Można to zbadać za pomocą różnych testów, jednak jeśli akwarysta wie jak poprawnie serwisować swoje akwarium być może nigdy nie będą one potrzebne.

Zakwit pierwotniaków, czyli biologiczne zmętnienie wody w akwarium

To często największe utrapienie „młodego” akwarysty. Pracownicy sklepów Kakadu wielokrotnie słyszeli od klienta „…cztery dni temu wymieniłem całą wodę i już jest mętna, a przecież mam doskonały filtr, który też dokładnie wymyłem, a gąbkę wyparzyłem wrzątkiem – oczywiście użyłem uzdatniacza do wody…” Odpowiedź może wydać się zaskakująca, ale to właśnie z powodu wykonania tych wszystkich operacji woda zmętniała.

Życie w akwarium możliwe jest tylko dzięki obecności w nim miliardów odpowiednich bakterii, odpowiedzialnych za rozkład różnych szkodliwych substancji. Pojawiają się one w wodzie na wskutek procesów wydalania przez mieszkańców zbiornika, rozkładu resztek niezjedzonego pokarmu oraz gnicia odpadków organicznych np. roślinnych. Mikroorganizmy te żyją w samej wodzie, ale także na powierzchni wszystkich elementów akwarium, jednak najwięcej jest ich w gąbce filtra. Dlatego wymiana całej wody i wysterylizowanie filtra niszczy całą równowagę biologiczną w akwarium. Przestaje ono być, jak określają to doświadczeni akwaryści, dojrzałe.

W prawidłowo prowadzonym zbiorniku, tak radykalnych działań można uniknąć przez długie lata. Po takim wysterylizowaniu akwarium jego mieszkańcy nie przestają zanieczyszczać wody, jednak nie ma w niej oraz filtrze odpowiedniej ilości bakterii, które biologicznie oczyszczą zbiornik. Wtedy pierwszym objawem jest gwałtowne namnożenie się jednokomórkowych pierwotniaków, dla których taka woda jest idealnym środowiskiem do życia. Staje się ona wtedy mętna niczym zmieszana z mlekiem. Jest to bardzo irytujące i może być też niebezpieczne. Sytuację można opanować stosując specjalne preparaty i nie karmiąc ryb, jednak jeśli obsada zbiornika jest spora istnieje zagrożenie, że to dopiero początek kłopotów. Dlatego jako wsparcia należy użyć bakterii rozkładających związki amonowe. Takie preparaty dostępne są w sklepach Kakadu.

Do zmętnienia wody na wskutek zakwitu pierwotniaków może dojść również w dojrzałym akwarium. Najczęściej zdarza się to z powodu przekarmienia ryb, gdy część pokarmu opadnie na dno i tam ulegnie rozkładowi. W takiej sytuacji zazwyczaj wystarczy przeprowadzić w zbiorniku kilkudniową głodówkę. Pierwotniaki tak samo szybko znikną jak się pojawiły. W czasie zakwitu wody koniecznie trzeba dobrze ją napowietrzać ponieważ mikroorganizmy, które powodują zmętnienie pobierają dużo tlenu, który jest niezbędny również innym mieszkańcom akwarium. Można też zastosować wspomagająco preparat do walki z takim zakwitem wody.

Mechaniczne zmętnienie wody w akwarium

Dochodzi do niego, gdy w toni znajdą się nierozpuszczalne drobinki, zbyt małe aby zatrzymały się na gąbce filtra. Stały ruch wody powoduje, że jest ona wciąż mętna. To zazwyczaj problem w świeżo założonym akwarium,  w którym np. źle wypłukano żwir, korzeń lub inny element dekoracji.

Kłopot da się rozwiązać na kilka sposobów. Można oczywiście opróżnić zbiornik i jeszcze raz wszystko dokładnie umyć. Jednak to ostateczność, wymagająca wielu ponownych godzin pracy, którą już raz wcześniej wykonano. Poza tym są żwirki (np. gryz marmurowy) które „brudzą” wodę nawet przez kilkanaście dni, zanim ich powierzchnia nie pokryje się bakteryjnym nalotem. Dlatego aby pozbyć się mechanicznego zmętnienia wody, lepiej włożyć do filtra specjalny wkład z gęstej flizeliny, która wyłapie pływające drobiny. Można też podmieniać częściowo wodę, do czasu gdy stanie się ona klarowna.

Zakwit glonów w akwarium

Kolejną przyczyną mętnienia wody w akwarium może być gwałtowne namnożenie się w toni jednokomórkowych glonów z gromady zielenic - najczęściej chlorella, jednak też wielu innych. Występują one w większości naturalnych zbiorników wodnych a także w akwariach. Ponieważ nie tworzą one kolonii, w sytuacji gdy gwałtownie się namnożą, woda staje się zielona i mętna.

Zakwit zielenic następuje zazwyczaj z powodu nadmiaru światła. Często dochodzi do niego w akwariach ustawionych przy nasłonecznionym oknie. Zjawisko zdarza się również w zbiornikach bardzo bogatych w związki azotowe i fosforowe, które prócz światła zielenicom są niezbędne do życia. W celu nie dopuszczenia do zakwitu glonów, powodującego zmętnienie wody w akwarium, należy ustawić zbiornik z dala od okna i oświetlać go nie za długo, jedynie specjalnym oświetleniem akwarystycznym. Trzeba też regularnie podmieniać część wody, aby redukować stale rosnący w niej  poziom azotanów i fosforanów. Jeśli jednak doszło do zakwitu zielenic należy przede wszystkim stosować specjalistyczne preparaty akwarystyczne przeciwko temu rodzajowi glonów.

Zdjęcie: Fotolia

sklep_akwarystyczny_ch_zielony_park

Michał Kutyna
Wieloletni pasjonat akwarystyki. Od 2002 roku związany jest zawodowo z branżą zoologiczną a od 2008 z siecią sklepów Kakadu, gdzie zajmuje się e-marketingiem. W wolnych chwilach dzieli się swoją wiedzą z czytelnikami serwisu Kakadu.pl :)

Powiązane artykuły

Pielęgniczka Ramireza

Pielęgniczka Ramireza jest niewielką, ładną i spokojną rybką. Nadaje się jednak dla akwarystów, którzy zdobyli już pewne doświadczenie w hodowli ryb. Środowisko naturalne pielęgniczek Ramireza W naturze pielęgniczki Ramireza zamieszkują...

Czytaj więcej
Żabienice

Żabienice, zwane również amazonkami,od wielu lat należą do ulubionych przez akwarystów roślin. Oprócz gatunków „dzikich”, czyli występujących w naturze, w akwariach uprawia się liczne odmiany, które zostały wyhodowane przez człowieka....

Czytaj więcej
Mechaniczne filtry do akwarium

Filtracja mechaniczna jest podstawowym rodzajem filtracji w akwarystyce. Stosuje się ją w każdym zbiorniku, a służy ona do usunięcia stałych cząstek, np. resztek pokarmu, drobin mułu, szczątków roślin, itd. Zanim...

Czytaj więcej

komentarze

  1. Bzdurą jest, że najwięcej bakterii jest na gąbce czy innych mediach filtracyjnych. Najwięcej bakterii jest w podłożu. Dodam także, że da się prowadzić akwarium bez filtra. Polecam książkę Diany Walstad "Rośliny w akwarium". Autorka (mikrobiolog) opisuje jakie procesy zachodzą w akwarium i jak z powodzeniem udało się jej prowadzić akwaria bez dodatkowej filtracji, tylko podłoże i rośliny.

    1. Ale bez ryb.

      1. Przeczytaj, później się wypowiadaj. Diana ma sporą obsadę, którą karmi 3 razy dziennie.

  2. Mam akwarium bez filtra? niezupełnie, zrobiłem u siebie hydroponike która jest jedyną filtracją w moim akwarium, akwa 50L 2 molinezje, 6 kirysków i 2 krewetki filtrujące, woda czyściutka, jedyne co to karmie rybki i dolewam wody.

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa

Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem
Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota
Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota
Pokarmy oraz inne artykuły dla małych ssaków
Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.
Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium
Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram