obroza-dla-yorka

Obroża dla yorka

Nie od dziś wiadomo, że obroża to jeden z najważniejszych elementów psiej wyprawki, plasujący się na drugim miejscu, tuż za miską pełną smakołyków. Niestety w przypadku psów rasy Yorkshire terier sprawa ta nie jest do końca oczywista. Wielu właścicieli obawia się, że noszenie obroży mogłoby wyrządzić pupilowi krzywdę. Czy te obawy są uzasadnione?

Czy Yorki mogą nosić obrożę?

Rzeczywiście wielu hodowców, a nawet lekarzy weterynarii zgadza się co do tego, że z uwagi na niezwykle delikatną budowę szyi, Yorki nie powinny nosić obroży. Yorkshire teriery to drobne psy o małej, wąskiej szyi podatnej na urazy mechaniczne. Szczególnie wrażliwym na uszkodzenia punktem jest tchawica. Nawet delikatny ucisk może spowodować podduszenie czy nawet poważny uraz kręgów szyjnych. W związku z tym, wielu właścicieli decyduje się na zakup szelek, które nawet przy mocnym szarpnięciu, nie mogą wyrządzić Yorkowi krzywdy (przeczytaj więcej o szelkach dla Yorków KLIK).

A jednak nie każdy hodowca mógłby się pod tym podpisać. Na forach internetowych czy blogach, prowadzonych przez hodowców tej rasy pełno jest opinii osób, które swoim pupilom zakładały obrożę już od szczeniaka i nie zauważyły, by Yorkowi działa się jakakolwiek krzywda. Kto ma rację? Wszystko zależy od temperamentu psa, jego nawyków oraz charakteru spacerów. Prawda jest taka, że prawidłowo dobrana obroża nie wyrządzi krzywdy Yorkowi, który jest spokojny i zrównoważony. Na urazy narażone są te psy, które ciągną i wyrywają się na spacerach, ponieważ nie zostały nauczone poprawnego chodzenia na smyczy. Jeżeli pupil potrafi ładnie chodzić na luźnej smyczy, podczas spacerów trzyma się blisko właściciela i nie ma zwyczaju szarpania się, obroża nie powinna wyrządzić mu żadnej krzywdy.

Jaką obrożę dla yorka wybrać?

Producenci psich akcesoriów, zwykle oznaczają je właściwymi rozmiarami, przypisanymi do wielkości czy rasy psa. Obroże dla Yorków dostępne są w rozmiarach XS lub S. Niemniej rozmiarówka może być się nieco inna u poszczególnych producentów, zatem dobrze jest znać obwód szyi pupila. Odpowiednio dopasowana obroża nie może zbyt ciasno opinać szyi czworonoga, ale nie może też być zbyt luźna, gdyż mogłaby wycierać delikatną sierść psa. Przyjmuje się, że pomiędzy obrożą, a szyją pupila powinny mieścić się dwa palce. Równie ważna jest szerokość paska. Dla Yorków odpowiednie będą obroże o szerokości od 1 do maksymalnie 2cm.

Wybierając obrożę dla pupila zawsze kierujemy się jej jakością. Obroże wykonuje się z różnego rodzaju materiałów, jednak najpopularniejsze są te skórzane. Pasek powinien być podszyty czymś miękkim, na przykład polarem czy filcem. Szczególną uwagę zwracamy na klamry i zapięcia. Muszą być solidne i wytrzymałe, tak aby nie rozpięły się nawet przy mocnym szarpnięciu.

Nauka chodzenia na luźnej smyczy

Chodzenie na luźnej smyczy polega na tym, że pupil porusza się swobodnie w zasięgu długości linki. Pies ma możliwość załatwienia swoich spraw, węszenia i badania okolicy tak długo, jak smycz nie jest napięta. Umiejętność ta jest szczególnie ważna dla psów, takich jak Yorkshire teriery. Psy tej rasy podatne są na urazy tchawicy, do których dojść może, jeśli pies zbyt mocno ciągnie na smyczy.

Powodem ciągnięcia jest przeważnie ciekawość psa i chęć dotarcia do upatrzonego miejsca za wszelką cenę. Takie zachowanie często związane jest również ze zbyt dużym pobudzeniem psa i nieumiejętnością zapanowania nad emocjami.

Aby nauczyć pupila chodzenia na luźnej smyczy i tym samym uchronić go przed ewentualnymi urazami, należy konsekwentnie nie pozwalać mu na wyznaczanie kierunku marszu. Za każdym razem, kiedy pies napina smycz zatrzymujemy się i staramy skierować jego uwagę na nas. By to zrobić wystarczy cmoknąć, wymówić głośno imię pupila lub komendę „nie”. Następnie zmieniamy kierunek marszu zachęcając psa do podążenia za nami. Ważne jest, aby to pies podszedł do nas, a nie my do psa. To pupil ma sprawić, że smycz znowu staje się luźna.

Prawidłowe reakcje i zachowania wzmacniamy nagrodami oraz pochwałami. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie komendy „nie”, która psu będzie kojarzyła się z brakiem nagrody oraz „idziemy”, która z kolei będzie wiązała się ze smakołykiem lub pochwałą.

Zdjęcie: Fotolia.pl

↓ Poniżej propozycje obroży idealnie dopasowanych do rozmiarów Yorka ↓

 

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu