Niedobór witaminy C u świnek morskich

Niedobór witaminy C u świnek morskich

Pożywienie świnek morskich powinno zawierać wszystkie niezbędne im do życia substancje. Znajdują się wśród nich witaminy. To duża grupa różnych związków chemicznych, które uczestniczą w licznych procesach metabolicznych. Jedną z ważniejszych witamin dla świnek morskich jest kwas askorbinowy, czyli witamina C. Większość ssaków wytwarza ją w swoich organizmach, ale nie świnki morskie. Nie mają bowiem enzymu, który to umożliwia, dlatego muszą pobierać kwas askorbinowy z pokarmem. Pod tym względem świnki są podobne do ludzi, ale są od ludzi znacznie wrażliwsze na niedobór witaminy C.

Objawy niedoboru witaminy C u świnek morskich

Kwas askorbinowy bierze aktywny udział w wielu procesach metabolicznych. Między innymi uczestniczy w syntezie neuroprzekaźników w mózgu, hormonów kory nadnerczy oraz kolagenu, obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Witamina C jest również jednym z ważniejszych antyoksydantów, czyli chroni organizm przed zgubnym skutkiem działania wolnych rodników.

Jednym z pierwszych widocznych objawów niedoboru witaminy C u świnek morskich jest ciemnienie siekaczy, które z białych stają się żółte lub brązowe. Zwierzątka stają się także bardziej podatne na wszelkiego rodzaju infekcje. U młodych świnek możemy zaobserwować spowolnienie, a nawet całkowite zahamowanie wzrostu, co jest związane z zaburzeniami produkcji kolagenu, który jest jednym ze składników kości. Jest on również ważny dla prawidłowego funkcjonowania stawów, dlatego przy jego braku możemy obserwować u świnek trudności w poruszaniu się i obrzęk stawów.

Kolagen jest również jednym ze związków, z których zbudowane są ściany naczyń krwionośnych, wzmacnia je i nadaje im sprężystość. Przy braku dostatecznej ilości witaminy C naczynia krwionośne stają się kruche i pękają. U świnki możemy wówczas zaobserwować krwawienie z dziąseł, dziąseł, krwawienia podskórne i wylewy krwi w mięśniach. Cierpiącym na bardziej zaawansowaną postać hipowitaminozy C świnkom wypadają także zęby.

Źródła witaminy C dla świnek morskich

Ponieważ lepiej jest zapobiegać niż leczyć, powinniśmy dbać o to, by pożywienie świnek zawierało dostateczną ilość witaminy C. Zwierzątka potrzebują jej dziennie około 10-20 miligramów na każdy kilogram ciała.

Naturalnym źródłem witaminy C dla świnki są warzywa i owoce. Duże jej ilości znajdziemy między innymi w:

 • pomidorach,
 • cykorii,
 • kalafiorze,
 • kapuście,
 • brukselce,
 • pietruszce,
 • szpinaku,
 • papryce,
 • truskawkach,
 • poziomkach,
 • owocach dzikiej róży,
 • porzeczkach (szczególnie czarnych).

W sklepach zoologicznych dostępne są również specjalne preparaty z witaminą C dla świnek morskich. Suplementy te dodaje się zwykle do wody pitnej. Stosując ten sposób należy jednak pamiętać, że witamina C szybko rozkłada się pod wpływem światła i kontaktu z metalowymi elementami poideł, dlatego codziennie należy przygotowywać jej świeży roztwór. Inną możliwością jest podawanie rozrobionej z wodą witaminy strzykawką prosto do pyszczka zwierzątka. Ważne jest to, by przestrzegać zaleceń producenta preparatu, które podane są na opakowaniu, by uniknąć przedawkowania.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
 1. kamilcia
  sty 11, 2016 - 10:04 PM

  Wspaniale ! Właśnie dowiedzieliśmy się czegoświęcej o świnkach morkich

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu