Nawozy dla roślin w akwarium

Nawozy dla roślin w akwarium

Rośliny w akwarium potrzebują pokarmu tak samo, jak rybki akwariowe. Dla roślin pokarmem są pewne pierwiastki, na przykład azot, potas, wapń, żelazo, magnez, itd. Potrzebują również dwutlenku węgla. Dostarczają je ryby, wydalając produkty przemiany materii. Niektóre z nich dostają się do akwarium z wodą przy kolejnych podmianach. Nie zawsze to jednak wystarczy. Jeśli chcemy mieć w naszym zbiorniku dużo pięknych i kolorowych roślin, konieczne staje się dodatkowe nawożenie. Używamy w tym celu specjalnych nawozów dla roślin akwariowych. Te stosowane do nawożenia roślin doniczkowych zupełnie się nie nadają.

Jakie nawozy dla roślin akwariowych są dostępne w sklepach zoologicznych?

Obecnie nawozy dla roślin w akwarium oferuje praktycznie każda firma, która wytwarza różnego rodzaju preparaty na potrzeby akwarystyki. Wybór nawozów akwariowych jest więc ogromny.

W sklepach zoologicznych dostępne są nawozy w formie płynów, granulatów, proszków i tabletek. Mają różnorodny skład i różną procentową zawartość poszczególnych składników, nie ma więc problemu z dobraniem najbardziej odpowiadającego naszym potrzebom. Oprócz nawozów kompleksowych, które zawierają wszystkie podstawowe pierwiastki, dostępne są preparaty zawierające wyłącznie wybrane substancje pokarmowe dla roślin, w niektórych przypadkach nawet tylko jedną.

Nawozy akwariowe różnią się tym od nawozów dla roślin doniczkowych, że nie zawierają związków azotu i fosforu. Te bowiem w ciągły sposób dostarczane są przez ryby i innych mieszkańców zbiorniki, i to często w dużych ilościach.

Suche nawozy dla roślin w akwarium

Suche nawozy dla roślin akwariowych to preparaty w formie proszków, granulatów czy tabletek. Stosowane są głównie do nawożenia podłoża w akwarium, dla roślin o silnie rozbudowanym systemie korzeniowym, które czerpią składniki pokarmowe przede wszystkim z podłoża.

Niektóre z tego typu nawozów umieszczamy w pierwszej fazie zakładania akwarium, czyli podczas układania podłoża. Rozsypujemy je równomiernie w miejscach, w których później posadzimy rośliny i przykrywamy warstwą żwirku. Inne natomiast służą do regularnego nawożenia już funkcjonującego zbiornika – wciskamy je w grunt przy korzeniach roślin.

W ten sposób używamy nawozów granulowanych i w tabletkach. Nawozy w formie proszku rozpuszcza się najczęściej w wodzie i wlewa do akwarium.

Płynne nawozy dla roślin akwariowych

Płynne nawozy dla roślin w akwarium wprowadzamy do wody i służą przede wszystkim do nawożenia roślin, które większość składników pokarmowych czerpią przez liście bezpośrednio z wody. Nawozy te mogą występować w formie gotowej do użycia lub w formie koncentratu, który należy przed zastosowaniem rozcieńczyć w podanych przez producenta proporcjach.
Nawozy płynne odgrywają ogromną rolę w akwariach każdego typu, nawet w akwariach holenderskich. Są również najczęściej kupowane przez właścicieli zwykłych akwariów towarzyskich, którzy chcą mieć po prostu piękne rośliny.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu