najinteligentniejsze rasy psow

Najinteligentniejsze rasy psów

Nasi czworonożni kompani pod wieloma względami potrafią nas zaskoczyć. Psy znakomicie rozumieją wiele gestów i słów, szybko uczą się, świetnie kombinują i są w stanie wprawić nas w zdumienie swą błyskotliwością. I choć każdy kanapowiec w oczach swego właściciela może uchodzić za najmądrzejszego zwierzaka, naukowcy zgodni są co do tego, że w psim świecie istnieją pewne szczególnie mądre rasy.

Pies – zwierzak niebywale inteligentny

Nasi czworonożni pupile spokojnie pretendować mogą do grona najinteligentniejszych zwierząt świata. Zaskakujący okazać może się również fakt, że pod względem zdolności rozumienia ludzkiej mowy stawać mogą one w konkury z małpami czy papugami. W przeciwieństwie do tych ostatnich żaden pies nie wydobędzie z siebie słowa. Zdecydowana większość z nich jest w stanie rozpoznawać jednak nawet ok. 160 różnych wyrazów. Psy o wyższym stopniu inteligencji w słowniku swym posiadają słów nieco więcej – ok. 250, a więc tyle, ile 2,5-letnie dziecko. Prawdziwą rekordzistką w tej dziedzinie okazała się zaś suczka Chaser, która to zapamiętała aż 1022 słowa.

Lingwistyczne umiejętności psów to jeszcze nie wszystko. Jak okazuje się, znacznie lepiej pupile nasi radzą sobie z arytmetyką. Psy spotrafią rachować do pięciu i wykonywać najprostsze obliczenia. W zakresie tym wiedza ich jest na poziomie 3-4-latka. Najbardziej te domowe czworonogi rozwinęły jednak zakres umiejętności społecznych. Pod tym względem porównywane są one do nastolatków.

Profesor Stanley Coren – wybitny amerykański psi trener i psycholog oraz autor cenionej na całym świecie książki „Inteligencja psów”, wyraźnie zwraca uwagę na to, że domowe czworonogi intelekt swój rozwinęły w kontakcie z człowiekiem. Istotna okazała się więc tu selektywna hodowla oraz wielowiekowa wspólna egzystencja połączona z przyuczaniem psów do wykonywania konkretnych zadań.

Również wspomniana słynna suczka Chaser sama nie zabrała się za opanowywanie słownika. Z psiakiem tym przez przeszło trzy lata intensywnie pracowała para naukowców. Warto więc pamiętać o tym, że choć niektóre rasy psów mają większe zdolności do uczenia się, nasze zaangażowanie jest niezbędne do tego, by pies rozwinął swój potencjał. Inną ważną kwestią jest fakt, że każdego domowego czworonoga można ułożyć. Wystarczy, że w zadanie to włożymy nieco wysiłku i poświęcimy na nie odpowiednią ilość czasu.

Jak mierzy się psią inteligencję?

Coren podejmując swe badania, pod uwagę wziął trzy rodzaje inteligencji. Wyszczególnił więc on inteligencję instynktowną, czyli wynikającą z genetyki; adaptacyjną obejmującą predyspozycje do uczenia się, ale i rozwiązywania problemów oraz użytkową związaną z podatnością psa na szkolenie. W swym klasycznym już dziele zupełnie pominął on więc inteligencję przestrzenną, interpersonalną czy kinestetyczną. Nie da ukryć się jednak, że wyniki badań przedstawione przez tego naukowca, pomogą nam rozeznać się w tym, które rasy psów najszybciej i najłatwiej dają się wyszkolić.

Najinteligentniejsi czworonożni przedstawiciele

→ Border collie

Uzdolniona lingwistycznie suczka Chaser to owczarek border colie. Zresztą ta właśnie rasa bezkonkurencyjnie wygrywa wszelkie rankingi na najinteligentniejsze psiaki. Colie słyną z niebywałej wręcz energii i zwinności. Dziś chętnie wykorzystuje się je w sportach kynologicznych czy do pracy w służbach celnych, niegdyś najbardziej ceniono ich pasterskie umiejętności. Jako naturalni liderzy umiejący narzucić stadu owiec swą wolę, Colie niewprawionym hodowcom potrafią dać się we znaki. Decydując się na takiego kompana, koniecznie zadbać trzeba więc o zapewnienie mu dostatecznej ilości zajęć, w tym przede wszystkim zabaw i ruchu na świeżym powietrzu.

→ Pudel

Pudle zazwyczaj kojarzą nam się z salonami i konkursami piękności. Te często fantazyjnie ufryzowane psiaki pochwalić mogą się jednak nie tylko wyglądem, ale i inteligencją. Pudle słyną z posłuszeństwa, zręczności i zdolności do nauki. Są one też świetnymi pływakami oraz wspaniale nadają się do dogoterapii.

→ Owczarki niemieckie

Owczarki niemieckie dobrze sprawdzają się w roli psów stróżujących, ratowniczych, wojskowych, policyjnych, poszukiwawczych, a także jako opiekunowie osób niewidomych i wierni domowi towarzysze. Psy te potrafią wykrywać narkotyki i bomby, z zapałem uczą się nowych zadań, są też z nich doskonali obrońcy. Te inteligentne zwierzaki zależnie od sytuacji pokazują bądź to swe wrażliwe, bądź agresywne oblicze.

→ Golden Retrievery

Golden retrievery należą do tych psiaków, które spokojnie opanować mogą nawet 200 wydawanych im poleceń. Właściciele rasę tę cenią jednak nie tylko za inteligencję, ale i za łagodny charakter. Golden retrievery to towarzyskie, cierpliwe i oddane zwierzaki. Znakomicie nadają się więc one na domowych kompanów zwłaszcza tam, gdzie mieszkają i inne domowe zwierzęta oraz dzieci.

→ Dobermany

Dobermany swym wyglądem słusznie wzbudzają respekt. Z umiejętności tych czworonogów korzystało wojsko podczas II wojny światowej, po dziś dzień dobermany często są też na usługach policji. Te nieustraszone i szybkie psiaki znakomicie odnajdują się w roli stróżów z zapałem strzegących posesji. Jako domowi towarzysze psy te potrafią jednak wykazać się łagodnością i lojalnością.

Owczarek szetlandzki, labrador, papillon, rottweiler i australijski pies pasterski to kolejna piątka zaliczana do grona najinteligentniejszych psich przedstawicieli.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Max
    lip 03, 2018 - 12:21 PM

    Wiem tylko tyle, że najmniej inteligentne są basety 🙂

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu