Najczęstsze błędy w żywieniu kota

Najczęstsze błędy w żywieniu kota

Gdy myślimy o błędach żywieniowych popełnianych podczas karmienia kotów, w pierwszej kolejności do głowy przychodzą nam wszelkie kiepskiej jakości karmy. Oczywiste jest, że takimi podejrzanymi specjałami nie odżywimy należycie naszych pupili. Jak okazuje się jednak, lista omyłek możliwych do popełnienia jest znacznie dłuższa. Jakie najczęstsze błędy w żywieniu kota popełniają właściciele? Sprawdźmy!

Przekarmianie domowego mruczka

Nie tylko niedobór, ale i nadmiar pożywienia szkodzić może zdrowiu naszych domowych pupili. Nader często zdarza się, że domowe mruczki cierpią na nadwagę. Ta zaś nie dotyczy tylko wyglądu – bezpośrednio wpływa ona również na kondycję i jakość kociego życia. Warto pamiętać o tym, że koty zbyt grube zdecydowanie częściej cierpią na choroby układu moczowego, oddechowego, krążenia, na cukrzycę, problemy dotyczące jelita grubego, stawów czy na rozmaite dolegliwości skórne. Za nadwagę naszych pupili w przeważającym stopniu odpowiada zaś nieprawidłowa dieta. Kotom otyłym zazwyczaj serwowane są zbyt duże ilości pożywienia, często też podstawę ich menu stanowi karma kiepskiej jakości. Dodatkowym problemem, którego nie można bagatelizować, są też kaloryczne resztki, jakie to koty otrzymują z naszego stołu. Jeśli więc nie chcemy przekarmiać kota, zrezygnujmy z podtykania mu pod pyszczek przypadkowych rarytasów i wybierzmy wysokiej jakości karmę należycie dopasowaną do wieku, trybu życia oraz kondycji naszego zwierzaka. Tę serwujmy zgodnie z zaleceniami widniejącymi na etykiecie, ściśle dbając o nieprzekraczanie dziennej dawki kalorii. Miejmy też na uwadze fakt, że kot w naturalnych warunkach jada często, choć spożywane przez niego porcje wcale nie są wielkie. Zdecydowanie lepiej jest więc przewidzianą na dobę dawkę pożywienia podzielić na części i serwować kotu parę razy dziennie.

Niedobory wody w codziennej kociej diecie

Kolejnym najczęstszym błędem w żywieniu kota jest brak odpowiedniej ilości płynów. Nawet jeśli wydaje nam się, że mruczek nasz nie przepada za piciem wody, specjału tego nie może zabraknąć w jego codziennej diecie. Woda, tak jak i wszystkim innym żywym organizmom, również kotom niezbędna jest do życia. Niedobór jej prowadzić może m.in. do groźnego dla zdrowia odwodnienia organizmu oraz do problemów związanych z funkcjonowaniem układu moczowego.

Dziko żyjące koty pragnienie swe zaspokajają, zjadając pokarm zasobny w wodę. Podstawą ich menu są ptaki i gryzonie, których ciała zawierają aż 70% tego życiodajnego płynu. Niestety dieta udomowionych kotów, zwłaszcza wówczas, gdy w większości bazuje na suchej karmie, w wodę jest uboga. Suche kocie jedzenie zawiera zaledwie 10% wody, mokra karma zaś aż 78%. Jeśli więc chcemy zadbać o to, aby organizm naszego milusińskiego był odpowiednio nawodniony, włączmy w codzienne kocie menu mokre specjały.

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA ↓

Częstym błędem popełnianym przez kocich właścicieli jest rezygnacja z serwowania kotu miski z wodą. Nawet jeżeli w jadłospisie naszego pupila gości mokra karma, to i tak zadbajmy o to, aby zwierzak mógł też pijać świeżą wodę. Zdarza się, że koty nie gustują w chlorowanej kranówce – wówczas warto wodę przefiltrować. Zdarza się też, że zdecydowanie bardziej lubią one pijać wodę płynącą niż stojącą – tradycyjną miskę zastąpić możemy więc wtedy kocią fontanną. Niektóre mruczki nie lubią dzielić miski z innymi domowymi zwierzętami, inne wyczulone mogą być na smak plastiku, a więc tworzywa, z jakiego wykonany jest ich pojemnik na wodę. Może zdarzyć się więc, że nieco natrudzić będziemy musieli się, by zachęcić kota do spożywania wody.

↓ CERAMICZNE MISKI DLA KOTA ↓

Kot na wegetariańskiej diecie

Koty to drapieżniki, u których zarówno układ, jak i zdolności pokarmowe wyraźnie dostosowane są do trawienia mięsa. Mruczki w przeciwieństwie do zwierząt roślinożernych posiadają krótki przewód pokarmowy – nie mają więc one takich jelit, w których sprawnie działają bakterie fermentacyjne rozkładające włókna pokarmowe. Co więcej, kocia ślina nie zawiera amylazy odpowiedzialnej za inicjację rozkładu węglowodanów. Kocia szczęka zaś nie żuje, a rozszarpuje pokarmy. Mimo wszystkich tych faktów jednoznacznie przemawiających za tym, że dieta wegetariańska niespecjalnie nadaje się dla kotów, niektórzy właściciele decydują się na taką żywieniową innowację. Pół biedy, gdy mruczkom serwujemy specjalną wegetariańską lub wegańską karmę, a kota wypuszczamy z domu. Specjały takie wzbogacone są w niezbędne witaminy, minerały, w taurynę i kwas linolowy, a ponadto kot, przebywając na zewnątrz, może samodzielnie polować i uzupełniać niedobory. Znacznie gorzej sytuacja wygląda wówczas, gdy zwierzaka karmić próbujemy na własną rękę bądź, gdy pupil nasz nie wychodzi z domu. W takich sytuacjach bezmięsna dieta doprowadzić może do zagrażających kociemu zdrowiu, a nawet życiu żywieniowych niedoborów.

Karmienie kota mlekiem i świeżymi rybami

Dość popularne jest przekonanie, że koty lubią raczyć się mlekiem. Często też z kocim przysmakiem kojarzą nam się świeże ryby. Tymczasem są to kolejne najczęściej popełniane błędy w żywieniu kota.  Dorosłe koty, podobnie jak inne dorosłe ssaki w znaczniej mierze tracą zdolność trawienia laktozy. Stąd też spożywanie mleka wywołać może u nich biegunkę i wymioty. W surowych rybach z kolei obecna jest tiaminaza – enzym niszczący witaminę B1. Niedobory tej prowadzić zaś mogą do anoreksji, poważnych problemów neurologicznych, drgawek, a nawet śmierci. Surowe ryby włączajmy więc w kocie menu tylko sporadycznie. Zawsze też przemróźmy takie przysmaki w celu usunięcia bakterii, w tym m.in. e. coli.

↓ SUCHA KARMA DLA KOTA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © serezniy – istockphoto.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu