mokra karma dla szczeniaka 938x535 - Mokra karma dla szczeniaka

Mokra karma dla szczeniaka

Szczenięctwo to najlepszy czas na kształtowanie u zwierzaka dobrych nawyków żywieniowych. Psiaki, które w młodości miały okazję zapoznać się z różnorodnymi smakami i rodzajami pożywienia, później chętnie korzystają z bogatego menu i szybko akceptują wszelkie zmiany w diecie. W jadłospisie szczeniąt z pewnością musi się więc znaleźć mokry pokarm, który nie tylko nauczy zwierzaki czerpać przyjemność z jedzenia, ale również zagwarantuje im prawidłowy wzrost i rozwój.

Karmienie szczeniaka

 

Dlaczego warto podawać szczeniakowi mokrą karmę?

Jedną z najważniejszych zasad wychowania szczeniąt jest stopniowanie wrażeń. Choć młode psiaki potrzebują nowych bodźców, nie możemy ich nigdy narażać na nagłe i potężne zmiany. Taka sama zasada powinna nam przyświecać, kiedy zaczynamy przyzwyczajać młodego pupila do pokarmu stałego. Zwierzak, który jeszcze do niedawna żywił się wyłącznie mlekiem matki, musi być przygotowany na całkowitą zmianę diety. Nawet jeśli planujemy karmić czworonoga suchą karmą, nie możemy wprowadzić jej od razu (dowiedz się jak karmić szczeniaka KLIK). Pamiętajmy, że szczeniaki stopniowo doskonalą umiejętność jedzenia, a zwłaszcza rozgryzania twardych przekąsek. Potrzebują też czasu, by przyzwyczaić się do nowej formy pożywienia. Początkowo wolą jedynie zlizywać pokarm. Z tego względu młodym czworonogom najlepiej serwować pokarm o konsystencji zbliżonej do mleka matki, czyli półpłynny. Idealnym wyborem mogą być mięciutkie wilgotne karmy. Ich wyrazisty smak i zapach skutecznie zachęca małych podopiecznych do zjedzenia całego posiłku. Dzięki wielu wariantom wilgotnych pokarmów możemy z łatwością nauczyć psiaka akceptowania różnych smaków. Pomaga to zapobiec selektywności w wyborze pożywienia.

Na uwagę zasługują z pewnością również inne zalety wilgotnych karm. Warto zauważyć, że odznaczają się one wysoką zawartością białka pochodzenia zwierzęcego, które jest niezbędnym składnikiem budulcowym dla młodych zwierzaków. Niski udział węglowodanów sprawia natomiast, że pożywienie nie obciążą niepotrzebnie niedojrzałego układu pokarmowego szczeniąt. Taki lekkostrawny posiłek jest doskonale dopasowany do potrzeb młodych czworonogów, które mają jeszcze ograniczone możliwości trawienia. Mokre karmy dla szczeniąt wyróżniają się ponadto dużą naturalnością – na ogół pozbawione są konserwantów, sztucznych barwników i wzmacniaczy smaków. Podczas obróbki producenci dbają też o zachowanie najwyższej wartości odżywczej pokarmu – dlatego stosowane są jedynie delikatne procedury (np. gotowanie, przetwarzanie w niskich temperaturach). Wszystko to powoduje, że nasz pupil może cieszyć się nie tylko ze smaku mięsnych kawałków, ale także korzystać z ich walorów zdrowotnych.

Jaką mokrą karmę wybrać dla szczeniaka?

Wybierając mokrą karmę dla psa, musimy wziąć pod uwagę specyficzne wymagania młodych zwierzaków. Nie zapominajmy, że szczenięta mają wyższe od dorosłych psów zapotrzebowanie na białko i energię. Do prawidłowego rozwoju kośćca potrzebują cennych minerałów. Niezbędne jest także stymulowanie ich odporności przy pomocy prebiotyków i przeciwutleniaczy. W menu młodych czworonogów dużą rolę odgrywają ponadto nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które gwarantują właściwy rozwój układu nerwowego.

↓ MOKRA KARMA DLA SZCZENIAKA ↓

Wśród wilgotnych pokarmów dla szczeniąt (jak wybrać karmę dla szczeniaka KLIK) warto szukać produktów z wysoką zawartością lekkostrawnego mięsa . Karma powinna być pozbawiona ciężkostrawnych i potencjalnie uczulających składników, takich jak soja czy pszenica. Dobrze wybierać pokarmy bez zbóż lub zawierające jedynie dobrze przyswajalne ich rodzaje (np. ryż). Bardzo wartościowe dla szczeniąt mogą być produkty z dodatkiem owoców i ziół (zasobnych w witaminy, pierwiastki śladowe i substancje prozdrowotne). Sprawdźmy również, czy pożywienie wzbogacono o dobroczynne oleje (np. olej z łosia, olej lniany), będące źródłem kwasów omega-3. Warto pamiętać, że potrzeby i preferencje psiaków zmieniają się z upływem kolejnych miesięcy życia. O ile najmłodsze zwierzaki będą zachwycone posiłkiem w formie musu, trochę starsze potrzebują czegoś, co będzie już pewnym wyzwaniem dla ich ząbków. Dorastającym czworonogom można więc zaproponować pożywienie w formie filecików, z zachowaną naturalną strukturą mięsa.

O czym pamiętać, podając szczeniakowi mokrą karmę?

Wilgotne pokarmy zazwyczaj są mniej kaloryczne niż suche granulki. Jeśli więc chcemy, by stanowiły podstawę diety szczeniaka, zadbajmy o ich prawidłowe dawkowanie. Aby pokryć wysokie potrzeby energetyczne młodego czworonoga, trzeba podać mu około 3 razy większą porcję karmy mokrej niż suchej. Psiaki żywione wilgotnym pokarmem muszą mieć też stały dostęp do odpowiednich gryzaków. Należy zatem regularnie oferować im przysmaki dentystyczne, które oczyszczą ich jamę ustną i zredukują napięcie związane ząbkowaniem.

↓ MOKRA KARMA DLA SZCZENIAKA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu