Mechaniczne wkłady do filtrów akwariowych

Mechaniczne wkłady do filtrów akwariowych

W wodzie unosi się dużo różnego rodzaju widocznych gołym okiem zanieczyszczeń – resztek pokarmu, zawiesiny wydalanego przez ryby kały, drobiny mułu, szczątki roślin i wiele innych. Nie tylko psuje to wygląd akwarium, ale również niekorzystnie wpływa na jakość wody i przyczynia się do ograniczenia dostępu światła. Wszystkie tego typu zanieczyszczenia trzeba koniecznie z wody usuwać, a robi się to przy pomocy wkładów mechanicznych do filtrów akwariowych. Stosujemy je do filtracji wody w każdym akwarium, a woda zawsze musi wpierw przepłynąć przez te wkłady zanim zostanie poddana filtracji biologicznej i chemicznej.

W akwarystyce stosuje się bardzo różnorodne mechaniczne materiały filtracyjne. Do najczęściej używanych należą: gąbki, maty perlonowe, waty perlonowe, ziemia okrzemkowa, piaski, żwiry i amonit.

Gąbki

Gąbki są najczęściej wykorzystywanym w akwarystyce materiałem filtracyjnym. Najprostsze filtry, których pełno jest w sklepach zoologicznych, składają się wyłącznie z gąbki i turbiny, która wymusza przez nią przepływ wody. W filtrach, w których stosuje się różnorodną filtrację, gąbki zwykle stanowią pierwszą warstwę filtracyjną, która wstępnie oczyszcza wodę. Zależnie od gęstości, używamy je do odfiltrowywania zanieczyszczeń różnej wielkości – gąbki o największych porach zawsze stanowią pierwszą warstwę w filtrze.

Nie wszystkie gąbki się nadają. Powinniśmy stosować wyłącznie te, które są przeznaczone do filtracji wody w akwarium, najlepiej renomowanych firm. Gąbki stosowane w gospodarstwie domowym mogą być zawierać szkodliwe dla ryb związki chemiczne i barwniki, które będą przenikać do przepływającej przez nie wody i zanieczyszczać akwarium.

Wewnątrz i na powierzchni gąbki osadzają się również bakterie nitryfikacyjne, jednak uzyskana w ten sposób filtracja biologiczna nie wydaje się bardzo efektywna. Andrzej Sieniawski, autor książek o akwarystyce, uważa wręcz, że te dwie funkcje filtracyjne – biologiczna i mechaniczna – wzajemnie się wykluczają. Jeśli stosujemy jednak gąbkę również jako wkład biologiczny, płuczemy ją wyłącznie w wodzie spuszczonej z akwarium podczas podmiany. Chodzi o to, by nie zabijać bakterii nikryfikacyjnych.

Waty i maty perlonowe

Wata perlonowa to włóknisty materiał wykonany z tworzyw sztucznych, mający nitkowatą strukturą, mniej lub bardziej zbitą. Mata perlonowa natomiast jest po prostu odmianą waty perlonowej. Jest nieco gęściejsza i pocięta na prostokątne lub kwadratowe kawałki.

Obydwa te wkłady filtracyjne mą zastępować tradycyjną gąbkę i stanowić jedyny wkład mechaniczny. W większych, wielokomorowych filtrach stosuje się je jako dodatkowy materiał filtracyjny i umieszcza najczęściej za gąbką i innymi mniej zwartymi substratami.

Podczas czyszczenia filtra, waty i maty perlonowej nie czyścimy, tylko wyrzucamy. Ze względu na strukturę po prostu nie da się ich dokładnie oczyścić.

Ziemia okrzemkowa

Z wyglądu rzeczywiście przypomina drobnoziarniste podłoże o żółtawobeżowym zabarwieniu. Ziemia okrzemkowa jest niezwykle wydajnym materiałem filtracyjnym, który – jak pisze Sieniawski – zdolny jest wychwycić z wody nawet pasożyty i bakterie. Stosuję się ją jako ostatnią ze wszystkich warstw mechanicznych, ponieważ służy do odfiltrowywania najdrobniejszych cząstek.

Ziemia okrzemkowa jest materiałem wielokrotnego użytku. Trzeba ją porządnie wypłukać pod bieżącą wodą, a dodatkowo najlepiej wyprażyć, by zabić wszelkie bakterie i pasożyty, które się w niej zgromadziły.

Piaski i żwiry

Piski i żwirki o różnej granulacji stosuje się w akwarystyce niemal od początków jej istnienia. Substraty te mają dwie niezaprzeczalne zalety: bardzo dobrze przepuszczają wodę i doskonale wychwytują z niej różnorodne zanieczyszczenia mechaniczne.

Zwykle stosujemy je jako dodatkowy materiał filtracyjny. To, którą w kolejności warstwę filtracyjną stanowią zależy od ich granulacji. Przed umieszczeniem w filtrze najlepiej wsadzić je do specjalnej siateczki. Podobnie jak gąbki i ziemia okrzemkowa jest to materiał wielokrotnego użytku, który dokładnie płuczemy pod bieżącą wodą.

Amonit

Amonit produkowany jest z pewnego rodzaju skał i ma zwykle postać drobnego żwirku, którego średnica ziaren wynosi około 1-3 mm. Używany bywa również do filtracji biologicznej, ponieważ stanowi dobre podłoże dla rozwoju bakterii nitryfikacyjnych.

Amonit stosujemy jako dodatkową mechaniczną warstwę filtracyjną. Przed użyciem trzeba go bardzo dobrze wypłukać, ponieważ zawiera dużo pyłów, które zanieczyszczą akwarium. Do filtra wkłada się go w specjalnych siateczkach.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu